Norima sunaikinti Greifsvaldo universiteto Baltistikos institutą (peticija) (8)

Baltistikos institutas Greifsvalde, Vokietijoje | wikimedia.org nuotr.

Baltistikos institutas Greifsvalde, Vokietijoje | wikimedia.org nuotr.

Alkas.lt redakcija gavo laišką kviečiantį padėti išsaugoti Vokietijos Greifsvaldo universiteto Baltistikos institutą.

Vokietijos šiaurėje, prie Baltijos jūros esančiame Greifsvaldo mieste yra vienintelis universitetas Vokietijoje, kuriame galima išmokti tiek slavų, tiek baltų kalbų. Tačiau greitu laiku jį žadama uždaryti, todėl yra parašyta peticija ir renkami parašai.

Skelbiame Baltistikos instituto doktorantės Alinos Baravykaitės laišką:

Mielieji,

prašome palaikyti Greifsvaldo universiteto Baltistikos institutą ir pasirašyti peticiją prieš galimą šio instituto uždarymą. Išplatinkite peticijos nuorodą tarp bičiulių ir pažįstamų, remiančių unikalias universitetines lietuvių bei latvių kalbų studijas Vokietijoje.

Fakulteto studentų atstovybės peticiją prieš vietų fakultete apskritai mažinimą, o kartu ir prieš baltistikos panaikinimą, rasite ČIA.

Birželio 24 d. Greifsvaldo universiteto Filosofijos fakulteto, kuriam pavaldus ir Baltistikos institutas, taryba balsuos, kokias taupymo priemones įgyvendinti. Be kitų priemonių, numatoma visiškai panaikinti baltistikos bakalauro studijų programą.

Šiuo metu baltistikos magistro studijos Greifsvaldo universitete sudaro tik mažą dalį jungtinės tarpdisciplininės magistrantūros programos. Tad panaikinus savarankišką baltistikos bakalauro studijų programą, liktų tik baltistikos profesūra „be kariuomenės“ – nauji studentai nebebūtų priimami. Taip būtų užkirstas kelias ugdyti jaunus mokslininkus ir susilpninta gilias akademines šaknis turinti baltistikos tyrimų tradicija Vokietijoje.

Visuotiniame studentų susirinkime birželio 2 d. didžioji dauguma iš dalyvavusių studentų, kurių universitete iš viso yra 11200, vienbalsiai nutarė reikalauti iš rektorato, kad nemažintų numatytų 17 Filosofijos fakulteto etatų. Pasirašydami peticiją ir mes, parodysime, kad baltistikos mokslas reikšmingas ne tik Vokietijai, bet ir Lietuvai bei visam pasauliui.

Greifsvaldo Baltistikos institutas yra paskutinė Vokietijos ir vienintelė vokiškai kalbančių šalių aukštojo mokslo įstaiga, siūlanti visų pakopų universitetines baltistikos studijas: bakalauro, magistro ir daktaro.

2013 m. 20-metį šventusio instituto istoriją skaitykite ČIA.

Pagarbiai, Alina Baravykaitė, doktorantė

***

Alkas.lt:

Greifsvaldo universitetas yra vienintelis Vokietijos universitetas, kuriame dėstoma ukrainiečių, finų, baltų kalbos. 1993 m. universitete įkurtas Baltistikos institutas; vadovas J. D. Range).

Leidžia mokslinius leidinius „Wissenschafliche Zeitschrift der Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald“, „Mathematisch-Naturwissenschaftliche Reihe“, „Gesellschafts – und Sprachwissenschaftliche Reihe“, „Medizinische Reihe“, „Greifswalder Universitätsreden“.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Laiškai Alkui, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Skaitiniai, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .

8 komentarai

 1. “Indams draugams padedant, studentas Poška priėjo prie tirštai žmonių apgulto Gandžio ir trumpai pakalbėjo. “Žinau Lietuvą. Joje gyvena mums giminingi arijai. Jų kalba senesnė už sanskritą. Lietuviai iš labai senų laikų turi daug pasakų, dainų. Perduokit Lietuvai mano linkėjimus.”(Vytautas Narvilas.”Gangas prasideda Himalajuose”. psl. 100).
  Lietuvių kalbos deka įminiau per 300 seniausiųjų kultūrų šaltinių. Juose rasta informacija iš tolimiausios praeities padėjo atrasti Pasauliui dar nežinomus III ir IV Žemės ašies fizinius judėjimus. Pastarieji padėjo suprasti -kas? kodėl? kada? ir kaip? vyko, vyksta ir vyks ŽEMĖJE!!! Tai smulkiai (su vyksmo technologinėmis schemomis ir grafikais) aprašyta knygose “Per praeitį į ateitį”, “Pažadinta praeitis”, “Praregėjimas” ir “Praeitis ir Ateitis” (spaudoje). LIETUVIŲ KLALBA YRA SENIAUSIA GYVA KALBA ŽEMĖJE!!! Jai jau per 50 000 metų!!! Ji yra BAMBGYSLĖ tarp praeities ir ateities! Nenutraukime Jos! Už tai ateinančios kartos mums nedovanos!

  • Tamara:

   Būtent baltų žodyne turėjo būti užšifruotas Bilblijos minimas PRADŽIOS ŽODIS!
   Baltų k. saugojimas – ne mūsų vienų, o VISOS žmonijos interesas. Tik reikia padėti jai tai išsiaiškinti, o tada imtis realių apsaugos ir tyrinėjimo veiksmų, šalinti viską, kas galėtų vesti baltų kalbas į išnykimą.

 2. Arūnas:

  manau. kad jeigu vokiečiai nori neleisti pas save susipažinti su lituanistika, reikėtų juos perspėti dėl galimo germanistikos sklaidos siaurinimo Lietuvoje. Akis už akį…

  • Pikc:

   Germanistikos sklaidos siaurinimo nebus, nes anglų – irgi germanų kalba (tik primityvesnė). 🙂
   Beje, įdomus dalykas – kalbos, kurios laikomos “moderniomis”, yra gana primityvios – ir kuo “modernesnė”, tuo primityvesnė (pvz. anglų), tuo tarpu “primityvios” kalbos yra velniškai sudėtingos. 🙂

   • Kęstutis:

    … būtent. Kuo kalba senesnė, tuo ji sudėtingesnė. Dar negirdėjau a nei vieno mokslinio paaiškinimo – kam “laukiniams” reikėjo bendrauti sudėtinga kalba??? Kalbų, kalbos paprastėjimas – prastėjimas tik parodo žmonijos nuopuolį (dvasinį, protinį) ir tiesų kelią į (manau) išnykimą. Kalbų prastėjimas visiškai neįsipaišo į “mokslinę evoliucijos teoriją” – nuo paprasto link sudėtingo…2010 metais buvo paskelbti tyrimai, jog per paskutinius 10 tūkstančių metų, žmogaus smegenų tūris vidutiniškai sumažėjo dešimtadaliu… Kvailėjam, žmonijos proto galios silpsta…

 3. Klemas Jankūnas:

  Pritarių Kęstučio komentarui.

 4. Pritariu Romualdui Zubinui – palaikyti BALTISTIKĄ.

 5. Visiškai nepritariu Kęstučiui!
  Pirmiausiai dėl to, kad mūsų artimiausi protėviai toli grąžu nebuvo “laukiniai”!.
  Ar galėjo “‘laukiniai” šumėrai 500 000 metų stebėti Žemėje vykstančius geofizinius procesus?! Ne! O juk būtent tai ir yra pranešama Šumerų “Karalių sąrašuose”!
  Ar galėjo “laukiniai” egiptiečiai prieš 50 000 metų pastatyti Gizos piramides?! Taip pat – Ne!
  Beje, Praeitį ir Ateitį galima pažinti tiktai ir tiktai – arijų-lietuvių kalbos pagalba įminųs seniausiųjų kultūrų šaltinius!
  Sudėtingos kalbos reikėjo ne žemumoms, bet šventikams, kad jų bendravimo kalbos nesugebėtų suprąsti tikintieji! Pavyzdžiu gali tarnauti lotynų kalba, kuri, kaip ir sanskritas, išsirutuliavo iš seniausios Žemėje ARIJŲ-BALTŲ – LIETUVIŲ KALBOS!!!
  Kiekvieno arijų-baltų-lietuvių kalbos instituto panaikinimas, yra dar vienos “bambagyslės ” nutraukimas tarp Praeities – dabarties ir Ateities!!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė