30 vietų Lietuvoje: ką turite pamatyti šiemet (nuotraukos) (0)

V. Kandroto nuotr. | Palangos Gintaro muziejus

V. Kandroto nuotr. | Palangos Gintaro muziejus

Pamažu, bet neišvengiamai atėjo vasara ir įsibėgėja turizmo sezonas. Susidomėjimas Lietuva kasmet itin auga. Po Lietuvą keliauja vis daugiau užsienio ir vietos turistų. Remiantis Lietuvos turizmo departamento duomenimis, vien 2015 m. I ketvirtį turistų iš Jungtinės Karalystės skaičius išaugo 40,7 proc., Norvegijos – 40,6 proc., Italijos – 37,7 proc., Švedijos – 20,8 proc., Lenkijos – 20,7 proc., Latvijos – 16 proc., vietinio turizmo – 12 proc. Tad šią vasarą daugelis šalies lankytinų vietovių sulauks itin gausaus turistų srauto.

Tiems, kas mėgsta keliauti po gimtąją šalį, smalsu sužinoti, ką naujo šį sezoną parengė patraukliausios Lietuvos turizmo vietovės. O naujienų iš tiesų nemažai. Viešoji įstaiga „Terra Publica“, leidžianti kelionių vadovus, pažintines knygas apie Lietuvą bei elektroninį žurnalą „Platumos.lt“, atrinko ir pasiūlė 30 idėjų, kurių ankstesniais metais keliaudami dar nepatyrėte. Visas jas išbandyti vasaros neužteks.

VšĮ „Terra Publica“ projektų vadovas, keliautojas ir fotografas Vytautas Kandrotas tikisi sėkmingo  turizmo sezono Lietuvoje ir atkreipia dėmesį, kad šiemet kaip niekad gausu naujienų. „Net tose vietovėse, kuriose buvote pernai ar užpernai, pokyčiai matomi plika akimi: nauji turizmo traukos taškai, rekonstruojami paveldo pastatai, atnaujinta infrastruktūra pasitinka iš tolo. Itin gerai nuteikia baigiami unikalūs, didelės apimties turizmo objektai, kurie iš karto taps traukos taškais, pavyzdžiui, Medžių lajų takas Anykščių šilelyje, mineralinio vandens garinimo paviljonas Birštone ar aukščiausias Lietuvoje pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas ant geležinkelio tilto likučių Alytuje“, – prognozuoja V. Kandrotas.

Dviračių entuziastai ne viename Lietuvos mieste suras saugių, ką tik nutiestų trasų. Vandens transporto šalininkai šiemet galės išbandyti naujus maršrutus laivais. Iš viso laivybos sezonui parengta 385 km valstybinės reikšmės vandens kelių.

Keliaujančius po Lietuvą džiugins rekonstruoti paveldo objektai, atgimstantys Lietuvos dvarai, atidaryti saugomų teritorijų lankytojų centrai, daugiau apgyvendinimo ir sveikatingumo įstaigų, įvairesnė pramogų ir maitinimo įstaigų veikla.

Toliau pateikiame net 30 nuostabių idėjų, kaip turiningai ir maloniai išnaudoti vasaros laisvalaikį Lietuvoje.

Pastaba. Objektai išdėlioti geografine tvarka.

1. Kalbančios skulptūros „Talking statues“, Vilnius

Vilnius tapo trečiuoju miestu pasaulyje, kuriame „prakalbo“ į miestiečius žvelgiančios rūsčios iškilių asmenybių skulptūros. Jums tereikia apsilankyti prie skulptūros, nuskenuoti QR kodą savo mobiliuoju telefonu ir po kurio laiko skulptūroje pavaizduotas herojus jums paskambins. Vilniuje paruošta 15 tokių skulptūrų ir jas jungiantis maršrutas. Į lankytojus jos kreipiasi lietuviškai ir angliškai, o trys herojai – R. Garry, C. Šabadas ir T. Ševčenka – dar ir savo gimtąja kalba.

2. Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Vilnius

Antakalnyje, Sapiegų parke, atidarytas Nacionalinis lankytojų centras ne tik priima ekskursijas, atlieka edukacines funkcijas, organizuoja renginius, bet neabejotinai pagyvins Sapiegų parką bei pakvies užeiti į 500 metų jubiliejų mininčią trinitorių bažnyčią.

3. Vilniaus Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčios kariljonas, Vilnius

Baigiamas įrengti vienintelis sostinėje ir vienas rečiausių muzikos instrumentų – kariljonas. Nuo birželio 23 iki 27 dienos Šv. apaštalų Pilypo ir Jokūbo bažnyčioje bus galima pamatyti eksponuojamus varpus, o birželio 28 d. vyks iškilminga jų šventinimo ceremonija. Kariljonas  – nauja traukos vieta miesto gyventojams ir svečiams, pagyvinsiantis kultūrinių įvykių nuošalyje likusią Lukiškių aikštę.

4. Nauji dviračių takai po miestą ir apylinkes, Kauno m. ir Kauno r. sav.

Dviračių entuziastai neabejotinai apsidžiaugs – Kaunas iš tiesų tampa dviratininkų miestu. Nors rekonstrukcijai uždaroma Laisvės alėja kiek apsunkins judėjimą per miesto centrą, tačiau nuo centro iki Šilainių, nuo Marvelės iki Kačerginės bei nuo Šilelio kaimo iki Kulautuvos nutiesti nauji dviračių takai leidžia keliauti didžiausių Lietuvos upių Nemuno ir Neries pakrantėmis ir gėrėtis vaizdingomis apylinkėmis.

5. Rekonstruotas Vytauto Didžiojo karo muziejus, Kaunas

Per 6 metus trukusią rekonstrukciją iš pagrindų sutvarkytas muziejaus interjeras, atnaujinti fasadai, apšvietimas. Įrengtos naujos ekspozicijos, sutvarkytos parodų salės, kuriose daug patogiau apžiūrėti eksponatus. Jų muziejaus fonduose – beveik 250 000. Pasitelkus išmaniąsias technologijas, 3D projektorius, rodoma filmuota medžiaga, skaitmeniniai eksponatų vaizdai. Vizitas į Vytauto Didžiojo karo muziejų – puiki idėja tiek karštą, tiek lietingą vasaros popietę.

6. Nauji laivybos maršrutai, Kaunas

Laivybos sezonas Kaune šiemet kur kas intensyvesnis nei anksčiau. Siūlomos net trys kryptys: pasiplaukiojimas po Kauno senamiestį, kelionės į Kačerginę ir Raudondvarį. Laivas „Kaunas“ vykdys reguliarius kasdienius maršrutus nuo senamiesčio prieplaukos.

Dvigubai daugiau kelionių numatoma ir maršrutu Kaunas–Birštonas. Vis daugiau privačių laivų ir jachtų siūlo užsakomąsias iškylas Kauno mariose.

7. Nauji laivai uostamiestyje, Klaipėda

Į Danės krantinę sugrįžęs rekonstruotas laivas „Meridianas“ ir į uostą vis dažniau užsukantys dideli kruiziniai ir krovininiai laivai džiugins turistų akis gražiu reginiu. O greitaeigis keltas „Smiltynė“ maršrutu Klaipėda–Nida jus nuplukdys per 2,05 val. Iš kelto taip pat galėsite iš arti apžiūrėti SGD terminalą „Independence“, prisišvartavusį prie Kiaulės Nugaros salos 2014 m. pabaigoje.

8. Rekonstruotas Lietuvos jūrų muziejaus delfinariumas, Klaipėda

Toliau vykdoma Lietuvos jūrų muziejaus rekonstrukcija neleis apžiūrėti  visų muziejaus erdvių. Tačiau poilsiautojus iš Lietuvos ir užsienio šalių kaip medus traukia atnaujintas delfinariumas, kuriame dabar vyksta ne tik gyvi delfinų pasirodymai, edukacinės programos, bet ir filmuojami TV šou.

9. Neringa – tarp 10 geriausiųjų Europoje, Neringa

Viešnagė Neringoje šiemet bet kuriam lietuviui turėtų paglostyti savimeilę – įtakingas kelionių žurnalas „Lonely Planet“ šiemet Kuršių neriją įtraukė į geriausių Europos paplūdimių dešimtuką. Kurorto viešosiose erdvėse pastatyta naujų vaikų žaidimų aikštelių, o kad pėstiesiems neprailgtų ilga kelionė į Parnidžio kopą, jos papėdėje suręstas 5 m aukščio Neringos krėslas.

Maloni staigmena gamtinio turizmo atstovams – paukščių stebėjimo bokšteliai Kuršių marių pakrantėje. Iš viso šį pavasarį buvo įrengti 6 ąžuoliniai 5 metrų aukščio paukščių stebėjimo bokšteliai. Juos lengvai rasite nuo dviračių tako Nida–Pervalka, čia įrengtos bokštelių buvimo vietą žyminčios kryprodės.

10. Gerėjanti turizmo infrastruktūra Palangoje

Šiemet pasipuošusi Palanga pasitinka poilsiautojus jau iš tolo: nutiestas aplinkkelis Palangos oro uosto link, pastatyta nauja Palangos autobusų stotis. Restauruoti ir atnaujinti grafų Tiškevičių rūmai, juose įsikūręs Gintaro muziejus ir sutvarkytas Birutės parkas kviečia apsilankyti net ir tuos, kurie čia lankosi kasmet.

Atvykę į Palangą pastebėsite ir daugiau teigiamų pokyčių: restauruotas Palangos kurhauzas, pritaikytas kultūriniams renginiams, pastatytas universalus sporto kompleksas, pradeda veikti spalvingas muzikuojantis fontanas.

11. Vandens keliai Trakuose

Naujas vandens kelias Bernardinų ežere: vandens maršrutas nuo geležinkelio ir autobusų stoties iki Pusiasalio pilies. Įrengta 12 viešųjų prieplaukų mažiesiems laiveliams. Taip pat rengtas naujas tiltas per Lukos ir Galvės ežerus į Žemaitės gatvę.

Turistams daug patogesnis bus į Trakų senamiestyje rekonstruotą pastatą (Karaimų g. 41) perkeltas Trakų turizmo informacijos centras ir atidarytas Trakų krašto tradicinių amatų centras, kur vyksta edukaciniai ir pažintiniai užsiėmimai.

12. Medžių lajų takas Anykščių šilelyje, Anykščių r. sav.

Vidurvasarį, kaip žadama, lankytojams bus atidarytas unikalus turizmo objektas – Medžių lajų takas Anykščių šilelyje. Takas medžių lajų viršūnėmis vingiuos apie 300 metrų. Takas tolygiai kils aukštyn ir pasieks iki 21–22 m aukštį. Lankytojai taip pat turės galimybę įkopti į 36 m  aukščio bokštą, apžvelgti Anykščių šilelį, Šventosios vingius. Bokšte bus įrengtas liftas, tad šia įspūdinga pramoga galės pasidžiaugti ir neįgalieji.

13. Burbiškio dvaras, Anykščių r. sav.

Vaizdingoje vietovėje netoli Rubikių ežero įsikūrusi Burbiškio dvaro sodyba prikelta naujam gyvenimui ir kviečia nors trumpam nusikelti į XIX amžių. Dvaro ansamblis restauruotas pagal 1853 m. projektą. Atkurti autentiški sienų ir lubų tapybos darbai, uosio durys, išlikę vertingi priesieniniai židiniai, baltos glazūros plokštėmis dekoruotos krosnys.

Dvare veikia restoranas, cigarų kambarys, vedamos ekskursijos po dvaro rūmus ir apylinkes, galima užsisakyti romantišką vakarienę dviem.

14. „Like“ simbolis ir turistinis traukinukas Druskininkuose

Gėlėse skendintis Druskininkų kurortas pirmauja originalumu ir sau patiems keliamais iššūkiais. Pernai kurorto turizmo paslaugų infrastruktūrą papildęs turistinis traukinukas tapo vakarietiško turistinio miestelio atributu, o lapkričio mėnesį ant „Snow arena“ pastato fasado 50 metrų aukštyje įžiebtas „Like“ simbolis paglostys savimeilę užkietėjusiems socialinių tinklų vartotojams.

15. Mineralinio vandens garinimo paviljonai, Birštonas

Šiemet į kurortą atvykstantiems lankytojams ypač daug malonių naujienų:

sutvarkyta ir sukurta išskirtinė kurorto infrastruktūra, atidaryta nauja „Eglės“ sanatorija, atnaujinti kurorto viešbučiai, poilsiautojams siūlomos unikalios sveikatinimo paslaugos, beveik dvigubai padidėjo apgyvendinimo vietų skaičius.

Mineralinio vandens garinimo paviljonai – naujiena Lietuvoje. Jie veiks Birštone net trijose vietose – Centriniame, Vytauto parkuose bei istorinėje miesto dalyje. Originalus mineralinio vandens panaudojimas kurorte sudarys galimybes nemokamai stiprinti sveikatą, grūdinti organizmą, maloniai praleisti laisvalaikį visiems norintiems.

16. Labirintai ir kitos pramogos „Malūnų kaime“, Kretingos r. sav.

Žibininkų kaime prie HBH komplekso įsikūrė naujas pramogų parkas – „Malūnų kaimas“, kur gausu įvairių aktyvių pramogų: kliūčių ruožai, akmenų ir gluosnių labirintai, padangų čiuožykla ir daug kitų atrakcionų.

17. Mykolo Oginskio dvaro sodyba, Plungė

2015 m. gegužės 16 d. po rekonstrukcijos iškilmingai atidaryti Mykolo Oginskio dvaro rūmai, kuriuos dabar galima apžiūrėti iš vidaus ir pasijusti tarsi tikrais kunigaikščiais ir kunigaikštytėmis. Dvaro laikrodinės bokšte netikėtai suskambo varpas. Tai plungiškių verslininkų Vandos ir Vilmanto Bučių dovana miesto bendruomenei. Varpas nulietas Lenkijos Tacišovo mieste, Zbignevo Felčinskio varpų liejykloje.

18. Žagarė – 2015 metų kultūros sostinė, Joniškio r. sav.

2011 m. į dvaro rūmus persikėlusi Žagarės regioninio parko direkcija, regis, pasiekė neįmanomą rezultatą. Restauruojant reprezentacinius Žagarės dvaro rūmus stengtasi išsaugoti tai, kas autentiška, o kas sunyko, buvo pagaminta iš naujo. Po daugiau nei 100 metų senojo pastato erdvės šiemet stebina grakštumu, įspūdinga architektūros ir gamtinės aplinkos derme, čia vykstančiais muzikos festivaliais, koncertais, parodomis, plačia edukacinių programų pasiūla. Į 2015 m. kultūros sostinę atvykusius svečius maloniai nustebins ir ką tik rekonstruota Žagarės miesto aikštė.

19. Mūšos tyrelio telmologinio draustinio pažintinis takas, Joniškio r. sav.

Daugiau kaip 3,6 km ilgio medinis takas, nutiestas tiesiai ant pačios Mūšos tyrelio pelkės, – ilgiausias Lietuvoje tokio tipo takas, kuris jau yra įrašytas į Lietuvos rekordų knygą.

20. Pakruojo dvaro sodyba

Pakruojo dvaro sodyboje įsikūręs šeimos pramogų parkas „Gyvasis muziejus“ kiekvieną savaitgalį kviečia itin gausia pramogine veikla.

Parodomasis jojimas, ekskursija po rūmus, fotografavimasis senoviniu fotoaparatu, kameriniai koncertai ir užstalės spektakliai, bausmių rūsys, atskleistos vietos aludarių paslaptys, amatininkų darbo stebėjimas ir kiti užsiėmimai neleis nuobodžiauti visą dieną.

21. Atsinaujinęs Pasvalys

Rekonstruota Vytauto Didžiojo aikštė miesto centre. Pasvalio miesto aikštė ir gatvių tinklas – urbanistikos paminklas.

Sukurta rekreacinė aktyvaus poilsio infrastruktūra Pasvalio mieste  Svalios upės pakrantėje: su pėsčiųjų ir dviračių taku, pėsčiųjų tilteliais, sporto ir žaidimų aikštelėmis, laužaviete, stoginėmis, takų apšvietimu.

22. Atgiję senieji Kėdainių namai, Kėdainiai

Kėdainių krašto muziejaus tradicinių amatų centras įsikūrė Arnetų name. Šis pastatas, buvusi XVII a. vid. škotų pirklio Jono Arneto nuosavybė, yra prie Didžiosios Rinkos aikštės. Tai miestietiškos gyvenamosios architektūros pavyzdys, kuriame išlikęs autentiškas išorės ir vidaus planas. Vyksta senuosius amatus pristatantys renginiai, dirbinių parodos. O škotui Jokūbui Benetui priklausiusiame XVII a. pastate įsikūrė kavinė „Beneto karčema“.

23. Senovinės bitininkystės muziejus, Ignalinos r. sav.

Vienas įdomiausių Aukštaitijos nacionalinio parko objektų – Stripeikių senovinės bitininkystės muziejus – pasipuošė naujais stogais ir atnaujinta ekspozicija. Jame galima išvysti įvairiausių senovinių avilių, bitininkystės įrankių, sužinoti apie bičių produktus, susipažinti su bitininkystės istorija Lietuvoje.

24. Medininkų pilis ir apžvalgos bokštas ant Aukštojo kalno, Vilniaus r. sav.

Kas pernai dar nepabuvojo atstatytame Medininkų pilies donžone, šiemet turės antrąją priežastį nuvykti į aukščiausiomis kalvomis pagarsėjusią Lietuvos vietovę. Ant 294 m aukščio Aukštojo kalno pastatytas apžvalgos bokštelis leis palypėti dar truputį aukščiau – pasiekti 300 m virš jūros lygį.

25. Apžvalgos bokštas Merkinėje, Varėnos r. sav.

Šių metų vasario mėnesį atidarytas vienas aukščiausių apžvalgos bokštų Lietuvoje, kurio stebėjimo aikštelė įrengta 25 m aukštyje.

Iš bokšto atsiveria Nemuno kraštovaizdžio draustinis su tekančiu Nemunu ir Pastraujo sala, gerai matyti dalis Merkinės senamiesčio, tiltas per Nemuną, pušynai. Kartu su neseniai atidarytu Lankytojų centru ir ką tik rekonstruotame buvusiame cerkvės pastate įsikūrusiu rekonstruotu muziejumi Merkinė tapo tikrais vartais keliaujantiems į Dzūkijos nacionalinį parką.

26. Pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas ant senojo geležinkelio tilto taurų, Alytus

Baigiamas statyti (planuojama atidaryti vasaros pabaigoje) aukščiausias pėsčiųjų ir dviratininkų tiltas Lietuvoje per Nemuną ant buvusių XIX a. geležinkelio tilto taurų. Sutvarkyta ir naujai įrengta Mažojo ir Didžiojo Dailidžių ežerų rekreacinė teritorija (nutiesti dviračių ir pėsčiųjų takai, įrengtos vaikų žaidimų, treniruoklių, sporto aikštelės, įrengti lieptai, paplūdimiai). Iš viso nutiesta 25 km dviračių takų.

27. Metelių regioninio parko direkcijos lankytojų centras, Lazdijų r. sav.

Dusios, Metelių ir Obelijos ežerai vasarą kaip muses traukia iškylautojus, o 2015 m. kovą atidarytas naujai renovuotas Metelių regioninio parko direkcijos lankytojų centras su nauja ekspozicija padės artimiau susipažinti su viena gražiausių Dzūkijos vietovių.

28. Marijampolės parkai

Atsinaujinęs ir išgražėjęs Marijampolės miestas tampa vis populiaresniu turistų traukos objektu. Iš naujo Marijampolę atrandantys svečiai skuba savo akimis pamatyti nuostabius parkus.

Poezijos parkas žavi vandens, šviesos ir spalvų žaismu, Vytauto Didžiojo parkas vilioja fantastiškais parodomaisiais Sūduvos kultūros paveldo gėlynais. Žavingas P. Butlerienės kiemelis bei miestiečių susibūrimo vieta – J. Basanavičiaus aikštė.

Technikos mėgėjams savo kolekciją žada atverti vintažinių transporto priemonių muziejus „Kubilkiemis“.

29. Lietuviškos vyndarystės tradicijos Suvalkijos dvaruose, Šakių r. sav.

Lietuviškų vynų degustacija ir pažintis su vyndarystės tradicijomis net dviejuose Kidulių ir Zyplių dvaruose.

Kidulių dvare vykdoma programa „Karališkas priėmimas Kidulių dvare: dvaro šokiai ir „Vilkentos“ vynų prezentacija“. Ragausite tradicinio tautinio vyno: pienių, šešių uogų, serbentų, rausvojo. Zyplių dvaras šiemet rengia programą „Senoji Lietuvos vyndarystė“ bei siūlo pažinti Lietuvoje buvusią gražią vyno kultūrą, kuri šiandien čia puoselėjama besidalijant žiniomis, rudenį organizuojant „Žalio vyno“ šventes. Dvare paragausite Tautinio paveldo ženklu sertifikuoto vyno, pasivaikščiosite po greta dvaro vešantį vynuogyną.

30. Poilsinės, pažintinės ir pramoginės kelionės laivu Nemuno upe, Pagėgių sav.

Džiugu, kad laivininkystė pamažu atgyja ne tik didžiuosiuose šalies miestuose ar kurortuose. Atvykę prie Rambyno kalno galite sėsti į laivą „Skalva“ ir netikėtu rakursu apžiūrėti regioninį parką. Rengiamos poilsinės, pažintinės ir pramoginės kelionės laivu dviem maršrutais: Rambyno kalnas–Šereiklaukis ir Rambyno kalnas–Panemunė–Plaškiai. Laivas pritaikytas didesnėms grupėms – plukdo iki 38 keleivių.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė