Valstybės kontrolės įdirbis energetikos srityje naudingas ir Europos Audito Rūmams (0)

Valstybės kontrolės nuotr.

Valstybės kontrolės nuotr.

Lietuvoje lankosi Europos Audito Rūmų (EAR) narys Filas Vynas Ovenas (Philas Wynnas Owenas) ir auditorių grupė, atliekanti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) veiklos nutraukimo auditą. Susitikimo su valstybės kontrolieriumi Arūnu Dulkiu metu svečiai domėjosi Valstybės kontrolės atliktais ir planuojamais auditais energetikos sektoriuje, aptarė IAE uždarymo esamą padėtį, tebelaukiančius iššūkius.

EAR šiuo metu atlieka auditą dėl Europos Sąjungos (ES) lėšų panaudojimo remiant Ignalinos (Lietuva), Kozlodujaus (Bulgarija) ir Bohunicės V1 (Slovakija) atominių elektrinių eksploatavimo nutraukimą.

„Norėčiau sužinoti, kokia pažanga padaryta įgyvendinant atominių elektrinių uždarymo programas po 2011 metų Europos Audito Rūmų audito šia tema“, – sakė P. V. Ovenas. Tuomet EAR nustatė, kad smarkiai vėluojama įgyvendinti infrastruktūros projektus, būtinus nutraukiant IAE eksploatavimą.

P. V. Owenas jau lankėsi Lietuvoje 2014 m. lapkritį pagal EAR vykdomo Energijos tiekimo saugumo audito programą. EAR narys pažymėjo, kad jam malonu ir vėl sugrįžti kartu su audito grupe, atliekančia veiklos auditą dėl atominių elektrinių uždarymo.

„Vykdant Lietuvos energetikos infrastruktūros atnaujinimą, modernizavimą ir plėtrą ypač svarbu, kad tiek valstybės biudžeto, tiek Europos Sąjungos paramos lėšos būtų naudojamos efektyviai ir skaidriai, – sakė valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys. – Glaudus Valstybės kontrolės ir Europos Audito Rūmų ekspertų bendradarbiavimas leis geriau įvertinti esamą padėtį ir paskatins efektyvesnį Lietuvos energetikos sektoriui skiriamų lėšų naudojimą“.

Valstybės kontrolė dar 2009 m. atliko auditą, kurio metu vertino, kaip naudojamos IAE uždarymui skiriamos lėšos ir konstatavo, kad vėluojama įgyvendinti didžiausios apimties ir svarbiausius IAE uždarymo projektus, dėl to didėja eksploatavimo nutraukimo ir atominės elektrinės išlaikymo sąnaudos. Pagrindinė vėlavimo priežastis – nebuvo sukurta bendra IAE uždarymo valdymo, kontrolės ir atskaitomybės sistema, kuri reikalinga siekiant efektyviai panaudoti uždarymui skirtas lėšas, valdyti procesą ir kontroliuoti projektų įgyvendinimo eigą. Įgyvendindamos Valstybės kontrolės rekomendacijas, Energetikos ministerija ir IAE pasiekė pažangą, tačiau rekomendacijos dėl proceso kontrolės stiprinimo išlieka aktualios ir ateityje.

Pagal pernai metais parengtą naują IAE eksploatavimo nutraukimo planą elektrinės veiklos nutraukimas pailgėjo nuo 2029 iki 2038 m., o sąnaudos išaugo nuo 1 241 mln. eurų iki 2 592 mln. eurų (neįskaitant infliacijos ir rizikų).

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė