Valstybinė lietuvių kalbos komisija dar kartą nepasidavė spaudimui (nuotraukos) (40)

Valstybinė lietuvių kalbos komisija dar kartą nepasidavė spaudimui | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Valstybinė lietuvių kalbos komisija dar kartą nepasidavė spaudimui | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Birželio 16 d. 14 val. Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK) skubiai sukviestame neeiliniame posėdyje dar kartą pasisakė dėl  vardų ir pavardžių rašymo oficialiuose dokumentuose principų.

VLKK pakartojo jau 2014 m. metų rugsėjo 5 d. išsakytą savo nuomonę, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės). Visais kitais atvejais, komisijos nuomone, turi būti išlaikytas pagrindinis principas „rašyti lietuviškais rašmenimis pagal tarimą“. Taigi, komisija nepritarė, kad vardus ir pavardes oficialiuose dokumentuosegalima būtų leista rašyti ne valstybinės kalbos rašmenimis visiems to pageidaujantiems piliečiams (įskaitant ir tokios privilegijos suteikimą Lietuvos lenkams).

Komisijos nariai po beveik pusantros valandos trukusių apsikeitimų nuomonėmis  balsavo dėl Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto komisijai pateikto Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo projekto (XIIP-1653(2)). Komisija vienbalsiai nepritarė šiame įstatymo projekte plečiamoms išimtims, t.y. nepritarė, kad vardus ir pavardes būtų leidžiama rašyti nelietuviškais rašmenimis visiems, to pageidaujantiems piliečiams, jeigu jie tik turi “dokumento šaltinį” su kažkada užrašyta nelietuviška asmenvardžio forma. Dauguma komisijos narių priėmė sprendimą nepritarti ir visam patobulintam G.Kirkilo ir I.Šiaulienės projektui, nes jis neatitinka ankstesnių komisijos išvadų ir turi daug kitų ydų.

Primename, kad VLKK pirmininkė Daiva Vaišnienė šį skubų komisijos posėdį surengė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto prašymu. Komisijos pirmininkė ir pavaduotoja mėgino išvengti žodžių „nepritarti“, „neatitinka“ ir pan., tačiau komisijos nariai tam pasipriešino, motyvuodami, kad taip būtų politikams suteikta galimybė interpretuoti komisijos nuomonę taip, kaip jiems patiks.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas siekė kuo greičiau įtraukti šio įstatymo svarstymą į Seimo darbotvarkę.  Ketinta net nesikreipti į VLKK dėl papildomos išvados pakeistam projektui, tačiau šiai aferai koją pakišo Lietuvos Respublikos Prezidentės ir Seimo Pirmininkės atstovai, pareikalavę, kad būtų dar kartą kreiptasi į VLKK, nes TTK palaimintas ir kiek patobulintas projekto variantas (XIIP-1653(2)) galimai prieštarauja gautoms komisijos išvadoms (pagal kurią visiems Lietuvos pageidaujantiems piliečiams, neturėtų būti suteikiama teisė savo vardus ir pavardes oficialiuose dokumentuose rašyti nevalstybine kalba).

Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui nusprendus, kad paskutinį žodį pavardžių rašymo Lietuvos Respublikos oficialiuose dokumentuose turinti tarti VLKK, pernai buvo pasiklausta jos nuomonės. 2014 rugsėjo 5 dieną gautas oficialus VLKK atsakymas, kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės). Dabar komisija kategoriškai nepritarė kokiam nors išimčių plėtimui.

Kaip žinia nuolatinį spaudimą Lietuvos valdžiai, kad leistų Lietuvos piliečių dokumentuose rašyti lenkiškas pavardes naudojant lenkišką abėcėlę, daro politinė partija Lietuvos lenkų rinkimų akcija ir ją remianti Lenkijos valdžia.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

40 komentarų

 1. Petras:

  Šaunuoliai kolegos! Ačiū! 🙂

 2. Petras:

  Tikrai netikėtos geros naujienos! Kitos geros dėl nepatvirtinto prokuroro, kas parodo ir šiokį tokį seimo stuburą:)

 3. Gintautas:

  Ačiū, šaunuoliai, ir toliau nepasiduokite lietuvių kalbos darkymams ir keistiems parlamentarų siūlymams. Šlovė ir garbė lietuvių kalbos komisijai.

 4. Šiuokart spaudimą pademonstravo ne lenkai o komunistai. Būkim sąžiningi. 😉

 5. Šviesulys:

  “Birželio 28 d. 14 val.” – šiandien 16 d. Ar čia pernai buvo? Kodėl tik dabar apie tai rašo?

 6. Julius Puras:

  Tai tada buvo kita priežastis dėl ko kalbos valdžia dar labiau atsiribojo nuo visuomenės ir ištrynė daugiau kaip dešimt metu buvuses diskusijas VLKK puslapį. Šeip ar taip despotiškumo tendencija išlieka nepakitus.

 7. Pilietė:

  Ačiū , mielieji ir gerbiamieji ! Sėkmės Jums darbuose ir gyvenime !

 8. Įrašykime sabatauskus į Lietuvos priešų sąrašą – ne visi be reikalo buvo išvežti į Sibirą.

 9. gera žinia:

  Pagarba p. D. Vaišnienei ir Jos bendradarbiams. Labai rūpėjo ir labai skaudėjo.

 10. Būtų gerai:

  kitataučių Lietuvos piliečių vardus ne tik rašyti ,bet ir tarti pagal skambėjimą : Nataša , Sveta, Anna ir kt. kirčiuoti NE galūnėje , nes tikrai pasikeičia vardas ir tampa svetimas jo savininkui . O dėl lietuvių kalbos uolaus gynimo – sveikinimai ir linkėjimai niekada neleisti Jumis nusivilti . Ačiū , ačiū , ačiū … tūkstantį kartų !

 11. Voras:

  Įdomu, jeigu vesčiau vokietę ir ji paimtų mano pavardę, tai ar Vokietijoje ją rašytų visur su paukščiukais. Abejoju.

 12. tampax'as:

  kaip sakoma, nedėk mūsų į kišenę, nes ir joje mokame kitaip pragysti… Todėl per anksti džiaugtis VLKK sprendimu.

 13. pensininkas:

  Pagarba Lietuvių kalbos komisijai. Šaunuoliai. Stiprybės, ištvermės.

 14. Sabatauskui gėda:

  Po šios Kalbos komisijos išvados, turi būti “atmestas” Kirkilo ir Šiaulienės projektas, kaip neatitinkantis KK išvadų, kaip prieštaraujantis Valstybinės kalbos įstatymui ir LR Konstitucijai. Tegul tai bus pats gėdingiausias socdemų ir lenkų akcijos mėginimas parduoti lietuvių kalbą, jų projektą ateities kalbininkai, istorikai, visuomenė minės kaip juodžiausią Lietuvos valstybės išdavystės etapą.Taip būtų padėtas taškas ilgoje kovoje dėl valstybinės kalbos išsaugojimo. Sabatauskui, Bernatoniui, Skarbaliui ir Gapšiui gėda, kad balsavo už nusikalstamą projektą. Žiūrėsim kaip rytoj jie balsuos Teisės ir teisėtvarkos komitete.

 15. emigrante:

  Pagarba Lietuviu kalbos sergetojams! Danijoje ir kitose ES senbuvese niekas irgi nepataikauja nei vokieciams etninese danu Schlezvigo-Holsteino zemese,nei kitiems Danijoje gyvenantiems kitatauciams.
  Tas pats Prancuzijoje, UK ir t.t. ir tie patys lenkai,rusai , kinieciai o ir lietuviai del savo gerokai iskraipomu pavardziu ir vardziu rasymo ir ypac ,tarim jokiu pretenziju net nedrysta kelti

 16. vaidotas:

  komunistai,”mažumos”-tiesiog priešai

 17. Miškų katė:

  Valio, jau maniau, kad teks laikyti iškeltą vėliavą su juodu kaspinu trečią dieną iš eilės.
  Bet liūdna, kad nesiremta latvišku variantu – nevalstybine kalba rašyti antrame lape.
  Man įtartinai atrodo ta spragelė, ,,kad asmens dokumentuose nelietuviškais rašmenimis galėtų būti užrašomos Lietuvos pilietybę įgijusių užsieniečių ir sutuoktinio užsieniečio pavardę priėmusių Lietuvos piliečių pavardės (taip pat ir jų vaikų pavardės)”. Su laiku tuo plyšeliu gali būti sumaniai pasinaudota. Be to, ilgalaikėje perspektyvoje visuomenei globalėjant ir mišrių santuokų daugėjant, tai gali duoti naujų postūmių vėl bandyti keisti įstatymus ,,mažumų” naudai.

 18. Matas:

  Gera žinia bet čia dar ne pabaiga,euroazijetam nakališkumo neatimsi,o ir šiknalaižių seimia netrūksta.

 19. agi:

  Jau 25 metma lenkai stengiasi, kad jų pavadės būtų užrašmomi originaliai, o ne suletuvintai. Man įdomu kiek kantrybės tautinės mažumos (lenkai, rusai ir kt) dar turi? Ir ar lietuviu kalbos užsispyrę komisijos nariai nebijo vaikščioti mieste be absaugos?

 20. LosAngeles:

  Tuo kart pasidziaukime, bet… reikia ruostis kitai atakai. Ji neabejotinai bus, taip paprastai ‘veikejai’ nenurims.

 21. Atgalinis pranešimas: J. Vaiškūnas. Valstybinės kalbos išdavikai nepaisė Valstybinės lietuvių kalbos komisijos išvados | Alkas.lt

 22. Atgalinis pranešimas: VLKK pateikė išvadas dėl Lietuvos piliečių vardų ir pavardžių rašymo | Lituanistų sambūris

 23. Atgalinis pranešimas: V. Sinica: Asmenvardžių rašyba nėra opiausia Lietuvos lenkų problema | Alkas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė