Savivaldybėms tenkančios gyventojų pajamų mokesčio dalies ribojimas prieštarauja Konstitucijai (1)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Konstitucinis Teismas, išnagrinėjęs pareiškėjų Seimo narių grupės ir Vilniaus apygardos administracinio teismo prašymus, šiandien priimtame nutarime pripažino, kad Savivaldybių biudžetų pajamų nustatymo metodikos įstatymo kai kurios nuostatos, kuriomis reguliuojamas savivaldybių biudžetams skiriamų lėšų iš gyventojų pajamų mokesčio apskaičiavimas ir paskirstymas, prieštarauja Konstitucijai.

Pareiškėjai teigė, kad teisiniu reguliavimu, pagal kurį kai kurioms savivaldybėms pervedama tik dalis jose surenkamo GPM, pažeidžiamas savivaldybių lygiateisiškumo principas, ribojamos jų galimybės savarankiškai ir atsakingai užtikrinti efektyvų viešųjų reikalų tvarkymą (Konstitucijos 120 straipsnis), pažeidžiami savivaldybių biudžetų savarankiškumo (121 straipsnio 1 dalis), taip pat proporcingumo, teisingumo, atsakingo valdymo principai. Pasak pareiškėjų, labiausiai pažeidžiami Vilniaus miesto savivaldybės interesai, nes jai, palyginti su kitomis savivaldybėmis, nustatyta mažiausia pervedama GPM dalis (procentais).

„Džiaugiuosi, kad Konstitucinis Teismas nusprendė teisingai. Konstatuota, kad Vilniui nustatyti mažesnę GPM dalį be kriterijų yra neteisėta. Atitinkamai, Vilniui turi būti skiriama teisinga – didesnė GPM dalis.“, – po Konstitucinio teismo nutarimo paskelbimo sakė Vilniaus meras Remigijus Šimašius.  

„Švenčiu pergale Konstituciniame Teisme. Gal po šio Konstitucinio Teismo sprendimo buvusiam premjerui Andriui Kubiliui, finansų ministrams Algirdui Šemetai, Ingridai Šimonytei ir Rimantui Šadžiui užteks drąsos ir savigarbos atsiprašyti vilniečių? Mūsų prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat ne kartą viešai, ir ypač rinkimų laikotarpiais, vertino Vilniaus miesto finansinę situaciją, nors būtent prezidentės parašas yra paskutinis, kuris tvirtina Vyriausybės pateiktą ir Seimo patvirtintą kiekvienų metų valstybės ir savivaldybių biudžetus. Ko vertas prezidento parašas, jei net šešerius metus buvo klystama“ – socialiniame tinkle antrino buvęs Vilniaus miesto meras Arūras Zuokas.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra kiek kitaip nusiteikęs ir teigia, kad gyventojų pajamų mokesčio paskirstymas savivaldybėms dabar yra apibrėžtas kriterijais. Po Konstitucinio Teismo išaiškinimo, kad gyventojų pajamų mokesčio paskirstymas savivaldybėms turi būti aiškiai reglamentuotas, premjeras teigė, kad jam dar reikės įsigilinti į teismo sprendimą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė