Kviečia į žvejybą, kuri padės išgelbėti Kuršių marias nuo ekologinės nelaimės (dienotvarkė) (0)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Invazinės rūšys – viena didžiausių grėsmių biologinei įvairovei. Siekdami atkreipti dėmesį į invazinių žuvų rūšių keliamas problemas, Lietuvos gamtos fondas kartu su Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija rengia juodažiočių grundalų gaudymo varžybas „Griebk grundalą atėjūną!”.

Birželio 6 d. (šeštadienį) 8 val. laukiami visi Smiltynėje, prie viešbučio „Palva“ (Smiltynės g. 19), tinkamai pasiruošę žvejybai (žvejybos įranga ir žvejo mėgėjo bilietas). Klaipėdos universiteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras Sergejus Oleninas Jums papasakos, kaip šios invazinės žuvys atsirado Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir kokias grėsmes vietinėms rūšims jos kelia bei kaip kiekvienas žvejas gali pažaboti šios rūšies plitimą. Bus progą susirungti ir išsiaiškinti, kuris žvejas yra geriausias grundalų gaudytojas, o iš laimikio čia pat bus gaminamas ypatingai skanus patiekalas.

Šiuo metu Lietuvoje oficialiai patvirtintos dvi invazinių žuvų rūšys: nuodėgulinis grundalas (Perccottus glenii ) ir juodažiotis grundalas (Neogobius melanostomus). Paskutiniu metu Baltijos jūros priekrantėje ypač sparčiai plinta ir gausėja juodažiočių grundalų.

Vos prieš dešimtmetį pirmąkart Lietuvoje pastebėtas juodažiotis grundalas apibūdinamas kaip viena greičiausiai iš rytų į vakarus plintančių invazinių rūšių. Natūraliai jis yra paplitęs Juodosios, Kaspijos, Marmuro ir Azovo jūros seklesniuose regionuose. Baltijos jūroje ir Kuršių mariose daugiausiai minta dreisenomis ir midijomis. Dreisenos ir midijos yra filtruotojai, kiekvieną dieną sugebantys perfiltruoti ir „išvalyti“ didžiulius kiekius vandens. Manoma, kad dėl juodažiočio grundalo ženkliai sumažėjus  dreisenų ir midijų gali labai pablogėti vandens kokybė – suintensyvės  „vandens žydėjimas“, todėl vandenyje  ištirpusio deguonies kiekis gali sumažėti žemiau kritinio lygio, tuo sukeldamas masinius žuvų žuvimus – tai jau pastebima itin karštomis dienomis kai kuriose Kuršių marių vietose. Trūkstant maisto, grundalai aktyviai maitinasi jaunomis kitų rūšių žuvimis ir taip kelia grėsmę vietinėms žuvų rūšims.

Užfiksuojama vis daugiau atvejų, kai invazinės rūšys išnaikina vietines žuvų rūšis. Šios invazinės rūšys plinta dėl žmogaus veiklos: tiesioginės (balastiniai vandenys, rūšių tyčinė ir netyčinė introdukcija, aplinkos tarša, buveinių naikinimas) ir netiesioginės (klimato kaita, bioįvairovės mažėjimas, buveinių degradacija). Pagrindinė grundalų paplitimo priežastis yra atsitiktinis ar apgalvotas šių invazinių žuvų perkėlimas į naujus vandens telkinius. Todėl labai svarbu, kad žvejai ir likusi visuomenės dalis suprastų šių invazinių žuvų keliamą pavojų ir žinotų, kaip neprisidėti prie tyčinio ar netyčinio šių žuvų platinimo.

Renginio dienotvarkė:

08:00 Renginio pradžia, varžybų eigos pristatymas, varžybų dalyvių registracija, varžybų taisyklių pristatymas. Viešbutis „Palva“ (Smiltynės g. 19).

08:45 Juodažiočių grundalų gaudymo varžybų startas. Tikslas: sugauti kuo daugiau (vienetais ir svoriu) žuvų.

10:00 Tarpinis žvejų laimikio vertinimas. Kiekvienas žvejas dalį sugautų žuvų „aukoja“ bendram patiekalui.

12:00 Juodažiočių grundalų gaudymo varžybų pabaiga. Laimikio vertinimas ir svėrimas.

12:30 Pradedamas gaminti gurmaniškas patiekalas su grundalais.

13:00 Paskaita „Invazinės žuvų rūšys ir jų keliama grėsmė“. Viešbučio „Palva“ salėje.

Klaipėdos universiteto profesorius, habilituotas mokslų daktaras Sergejus Oleninas.

13:45 Varžybų nugalėtojų apdovanojimas. Skanaus patiekalo ragavimas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė