2015 m. festivalių apžvalga (0)

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotrauka.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotrauka.

Pavasarį iš miegų ne tik meškos pradeda budintis, bet ir festivaliautojai. Pražydus alyvoms, atšilus orams, ir užkietėję festivaliautojai, ir „naujokai“ traukiasi savo kalendorius ir pradeda planuoti vasaros išvykas. Vieną penktadienį prie ežero su šašlykais, kitą šeštadienį – į miškus pasinerti į elektroninės muzikos hipnozę, dar kitą sekmadienį – gaurus kratyti sunkiosios muzikos koncerte. Nors mūsų Lietuva maža ir jauki, festivalių pas mus kaip grybų po lietaus – kiekvienam skoniui ir stiliui net po kelis!

Į grandus bilietus perki iš anksto…

Yra festivalių, kurie su skaičiukais po pavadinimu labai nustebina. Taip, tas XVI arba XVIII tikrai reiškia metus, kiek festivalis jau vyksta. Pavadinkime juos grandais. Tai yra festivaliai, į kuriuos ištikimi gerbėjai perka bilietus iš anksto – ir ne tik dėl to, kad jie ilgainiui pabrangsta. Tai yra festivaliai, į kuriuos nusprendi važiuoti net nežinodamas nė vieno atlikėjo, net kol programa nepaskelbta, dėl kurio metų pradžioje jau pasiimi iš anksto atostogas. Nes jei jau festas vykęs, jau kartais net ilgiau negu pusę tavo amžiaus, ko čia laukti atlikėjų sąrašo, juk važiuoji dėl atmosferos, dėl draugų, tam, kad švęstum VASARĄ!

KILKIM ŽAIBU

KILKIM ŽAIBU

KILKIM ŽAIBU

KILKIM ŽAIBU

KILKIM ŽAIBU (birželio 26–27 d. Žagarėje) Šiemet – visai kitoje vietoje nei įprastai. Ne prie Varnių ežero, o Žagarėje, prie Raktės piliakalnio, Žvelgaičio ežero pakrantėje. Kaip ir kiekvienais metais čia jaunimas švęs Rasas, ieškos paparčio žiedo ir šoks prie laužų per naktį, vyrai dalyvaus kovos rate, merginos pins vainikus. Unikalią bendrą programą yra parengę latvių SKYFORGER ir lietuvių SKYLĖ – jie kartu atliks kūrinius lietuvių, latvių ir prūsų kalbomis. Festivalio žvaigždės – TRIPTYKON, kurių vienas narys yra kultinės grupės CELTIC FROST įkūrėjas. Po ilgamečių pertraukų į sceną sugrįš lietuvių DISSIMULATION ir ANGIS. Su tokia programa birželio paskutinį savaitgalį tikrai žaibai trankysis!

„Velnio akmuo“. S. Rupšio nuotraukos.

„Velnio akmuo“. S. Rupšio nuotrauka.

„Velnio akmuo“. S. Rupšio nuotraukos.

„Velnio akmuo“. S. Rupšio nuotrauka.

„Velnio akmuo“. S. Rupšio nuotraukos.

„Velnio akmuo“. S. Rupšio nuotrauka.

VELNIO AKMUO (liepos 16–19 d. Anykščiuose) Tai – sunkiosios muzikos festivalis labai simboliškoje vietoje. Neretai mūsų seneliai gali mums pareikšti, kad metalo/roko muzikos dundantys, riaumojantys, kartais gal kiek kakofoniški ir chaotiški garsai yra „velnio muzika“. Tačiau baltų mitologijoje velnias yra įvairialypis, dinamiškas veikėjas, – kartais blogas, kartais kipšas, kartais kvailelio vietoje. Panašiai festivalis „Velnio akmuo“ nėra vien piktas ir tamsus. Atlikėjų sąraše šiais metais galima rasti melancholiškąjį islandų KONTINUUM, agresyvius „thrash’erius“ SUICIDE ANGEL, postrokerius MAYBESHEWILL, ryškiausias naujas lietuvių grupės NRCSST ir AU-DESSUS. Čia vyksta meno dirbtuvės, dailės parodos, diskotekos (tpfu, t.y. „rokotekos“), relaksavimas saulėje ant sėdmaišių, maudynės upėje. Dienomis galima lankyti paskaitas, o vakarais – filmų peržiūros. Tai yra festivalis, kur niekad nėra nuobodu, tik spėk suktis – kiek visokios veiklos!

ROKO NAKTYS (liepos 31 – rugpjūčio 1 d. Varėnoje) Kadaise buvo vienas iš tų festivalių, kuriais paaugliai būdavo „inicijuojami“ į festivaliautojus, bet, po netikėto susijungimo su „Galapagų“ festivaliu praradęs savo roko aspektą, šis festivalis kurį laiką buvo „palaidotas“ sunkiosios muzikos gerbėjų. Tačiau pernai vėl atgimęs, šiemet toliau skinasi sau kelią į grando titulą. Nors festivalyje dominuoja lietuviškos roko ir metalo scenos vardai, „Roko naktys“ sugeba pasikviesti po vieną ar dvi užsienio grupes, dėl kurių jaunimas puola iš karto pirkti bilietus. Šią vasarą lankytojus šokdins be galo energinga, šmaikšti ir unikali „piratų metalo“ grupė iš Anglijos – ALESTORM. Taip, taip, jie apsirengę kaip piratai, dainuoja apie piratus ir neabejotinai bet ką valandėlei gali paversti kojas kilnojančiais išsišiepėliais. Kiti festivalio žvaigždės – amerikiečiai COMBICHRIST, kurie piratų ir jų mergelių gal ir nesudomins, tačiau industrial muzikos gerbėjus, cybergotus ir kitus tamsesnės estetikos prizmės mėgėjus pritrauks pulkais ir gal netgi savotiškai pašokdins pagal dundančius aggrotech garsus.

„Mėnuo Juodaragis“. G. Anelauskaitės nuotraukos.

„Mėnuo Juodaragis“. G. Anelauskaitės nuotrauka.

„Mėnuo Juodaragis“. G. Anelauskaitės nuotraukos.

„Mėnuo Juodaragis“. G. Anelauskaitės nuotrauka.

„Mėnuo Juodaragis“. G. Anelauskaitės nuotraukos.

„Mėnuo Juodaragis“. G. Anelauskaitės nuotrauka.

MĖNUO JUODARAGIS (rugpjūčio 28 – 30 d., Zarasuose) Tai yra jau „kultiniu“ tapęs baltiškų tradicijų, folkloro, neofolkloro ir netgi sunkiosios muzikos festivalis. Su „Juodaragiu“ mes išlydime vasarą, dažniausiai jame ir būna paskutinis lietus, pramurkdęs mūsų palapines ir batus – atbuvę čia, mes jau drąsiai galime grįžti į rutiną, į mokyklą, į universitetus ir į darbus. Kiekvienais metais iš anksto paskelbus festivalio temą, jau žinome, kad 2015 m. visas dėmesys bus sutelktas į medų ir bites. Į lietuvišką sceną sugrįš anglų projektas SOL INVICTUS, baltarusių metalistai GODS TOWER, daugelis lietuvių neofolk ir folk scenos atstovų bei, kaip kiekvienais metais, programoje puikuosis įvairios paskaitos, filmų peržiūros, užsiėmimai. Ir nepamirškite, kad į „Juodaragį“ galima drąsiai vežtis ir vaikus, ir augintinius, nes tai – savaitgalis visai šeimai.

Meditacija pelkėse

Absoliuti priešingybė metalo, roko arba net popmuzikos festivaliams yra tie festivaliai, kurie kartais apibūdinami anglišku žodžiu chill (reiškiančiu „atsipūtimą, ramybę, poilsį). Dažniausiai fokusuojantys į elektroninę, ambient, drum n’ bass, trance muziką, žmonės juos apibūdina tokiais būdvardžiais kaip „slapti“, „mistiniai“, „hipnotizuojantys“. Čia alus iš ragų nesilieja, naktimis niekas neriaumoja, kai griūni miegot – žemė po galva vibruoja iš pačių gilumų. Pelkėse, miškuose, pievose šios muzikos gerbėjai, savotiški „šamanai“, renkasi medituoti po žvaigždėmis, „išsinešti“ šviesų ir elektroninės muzikos sūkuryje, užmigti medžių paunksmėje ir prabusti su paukščių čiulbėjimu, mokytis sapnų gaudyklų pynimo, valgyti vegetarišką maistą ir šnekėtis su draugais apie viską, apie nieką…

„Sūpynės“. S. Rupšio nuotraukos.

„Sūpynės“. S. Rupšio nuotrauka.

„Sūpynės“. S. Rupšio nuotraukos.

„Sūpynės“. S. Rupšio nuotrauka.

„Sūpynės“. S. Rupšio nuotraukos.

„Sūpynės“. S. Rupšio nuotrauka.

SŪPYNĖS (birželio 25–28 d., vieta dar nepaskelbta) Jau dešimtus metus vyksta šis festivalis, ir jaunimo bangų neatbaido netgi labai brangūs bilietai (šiemet – 60 eurų!). „Sūpynėse“ medžių apsuptyje susikuria keturios erdvės, kiekviena su savo scena, savo vibe’ais ir savo žmonėmis – Daugiau, Mažiau, Aukščiau, Žemiau. Šiose erdvėse jaunimą (festivalyje galioja amžiaus cenzas – jaunesni negu 18 m. neįleidžiami) šokdins arba į hipnozę įsuks ir lietuvių (OBŠRR, MC MESIJUS), ir užsienio (OSTGUT TON SHOWCASE, INGA COPELAND) atlikėjai.

NIBIRU (liepos 24 – 26 d. Sidabrave) Pernai sužavėjęs lankytojus savaitgaliu, praleistu kojas įmerkus į ežero smėlį, „Nibiru“ festivalyje vėl žemę tryps Lietuvos jaunieji elfai ir fėjos! Festivalio erdvės bus skiriamos pagal žemės elementus: Vandens erdvėje skambės trance ir reggae muzika, Oro erdvėje – gyva muzika ir dainos, ambient ir meditacinė muzika, Ugnies erdvėje – dirbtuvės, užsiėmimai, šokiai, o Žemės – paskaitos ir seminarai. Bus ir lietuvių atlikėjų (DOMANTAS RAZAUSKAS, SKE, MOONBIRD), ir įvairių svečių iš užsienio (MARK DAY, BOSKABOUTER, CLOTILDE, ASTROPILOT).

„Yaga gathering“. K. Vrubliauskaitės nuotraukos.

„Yaga gathering“. K. Vrubliauskaitės nuotrauka.

„Yaga gathering“. K. Vrubliauskaitės nuotraukos.

„Yaga gathering“. K. Vrubliauskaitės nuotrauka.

YAGA GATHERING (liepos 30 – rugpjūčio 3 d. Valkininkų r.). Yaga, išvertus iš sanskrito (mūsų protoprotėvių) kalbos, reiškia „naujas atsiradimas“. Taip ir čia, psichodelinės muzikos ir alternatyvaus gyvenimo būdo festivalyje galima palikti savo pilką kasdienybę pilkame mieste ir atgimti iš naujo gamtoje. Kaip ir kituose panašaus pobūdžio festivaliuose, čia bus kelios scenos, kuriose pasirodys įvairių elektronikos žanrų atlikėjai iš Lietuvos ir iš svetur – legendinė anglų grupe JUNO REACTOR, rusai ATLANTIDA PROJECT LIVE, ONOGANA LIVE iš Izraelio, austras MALICE IN WONDERLAND, lietuviai TAPANA, VĖJOPATIS. Apie dirbtuves ir seminarus informacija bus skelbiama kiek vėliau, tačiau neabejotina, kad tai tiks ir patiks tiek skeptikams, tiek vegetarams, jaunimui ir senimui, šamanams ir rave’eriams.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotraukos.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotrauka.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotraukos.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotrauka.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotraukos.

„Mandala“. V. Griaužinytės nuotrauka.

MANDALA (birželio 24 – 26 d. Šalčininkų r.). Tai festivalis, kuriame ne tik muzika svarbu, bet ir sveikas gyvenimo būdas. Čia muzikinė programa tik vakare, o dieną festivaliautojai mokysis, kaip dvasiškai ir fiziškai tobulinti save ir savo kūną, vyks dirbtuvės, seminarai, bus vaišinamasi vegetarišku ir žaliavalgių maistu. „Mandaloje“ veiks keturios užsiėmimų erdvės: Oro (dvasiniai užsiėmimai), Vandens (fokusas į psichologiją), Ugnies (kūryba ir menas), Žemės (kūnas).

MASTERS OF CALM (rugpjūčio 7 –16 d., Zarasuose). Kaip ir „Mandala“, šis festivalis kreipiamas žmonių visapusiško tobulinimo, sveikatos, dvasiškumo ugdymo link. Tam skirta net 10 dienų, o ne tik vienas savaitgalis. Čia lankytojai sveikai valgys, klausysis ramios muzikos, mokysis daryti masažus ir juos išbandys, ugdys meditacijos įgūdžius, mokysis rankdarbių meno, sveikos gyvensenos būdo, jogos, „tai či“, terapijos, klausysis paskaitų ir seminarų, dalyvaus dirbtuvėse, maudysis ir „pirtinsis“ plaudami savo kūną ir sielą. Galima drąsiai vykti ir su visa šeima, nes vaikams bus sukurta atskira erdvė, kur su jais bus užsiimta, kol tėvai mokysis. Bilietų į festivalį yra kelių rūšių, tad galima rinktis, kur ir kada dalyvauti.

O kad galėtume būti keliose vietose iš karto…

Tačiau šiais metais vasara laisvų savaitgalių mums nepalieka. Jei nedomina aukščiau išvardyti renginiai, kitiems skoniams yra begalė kitų renginių. Populiarios muzikos fanai gali nulėkti į GRANATAS (liepos 31 – rugpjūčio 2 d.) arba GALAPAGUS (liepos 24–25 d.). Jei vasara neįsivaizduojama be kelionės prie Baltijos jūros, galima „nušauti du zuikius vienu šūviu“ – KARKLĖJE (rugpjūčio 14–16 d.) visą savaitgalį gali praleisti draugų ir muzikos apsuptyje paplūdimyje, nerdamas į bangas ir bėgdamas per kopas. Po pernykščio absoliutaus fiasko su SATTA ir atsiradusių neaiškumų dėl TAMSTOS ateities, jų vietoje – trys nauji festivaliai: REVOLUTION (birželio 19–21 d.), GRAINFIELD (birželio 19–21 d.) ir NEWMAN (liepos 3–6 d.). Tiems, kurie labiau patinka mainstream elektronikos muzika, visada renkasi į TUNDRĄ (liepos 16–19 d.), o tų, kuriems nusibosta Lietuvoje sėdėti, Latvijoje laukia POSITIVUS (liepos 16–19 d.) su pasaulinio lygio žvaigždėmis. Vyresnio amžiaus (ir ne tik!) festivaliautojus jau daugelį metų liepos mėnesį traukia BLIUZO NAKTYS (liepos 4–5 d.) prie Varnių.

Tad, kol dar neišrastos technologijos, leidžiančios mums būti keliose vietose iš karto, teks mums plėšytis vos ne per pusą bandant aprėpti mūsų „mažos“ Lietuvos festivalių gausą. O žinot, kas smagiausia? Būna, kad atrodo, jog nuvažiuoji kažkur visai naujai, kad ten viskas bus keista ir netikėta, o sutinki iš karto prie vartų seniai matytą chebrą, prie scenos šokdamas išsitaškęs randi naujų draugų, ryte gerdamas kavą apsikeiti telefono numeriais su simpatiška mergaite/vaikinu ir, pasibaigus vasarai, net nesijaučia, kad gyvenimas kažkaip pasikeitė, nes rugsėjį, grįžus į rutiną, tie maždaug 10 mėnesių, likusių iki kitos vasaros, taip greitai praeina, nes lauki ne vienas, laukia visi kartu, o kartu visada smagiau. J

Daugiau informacijos: www.ManoFestivalis.lt

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas

Kategorijos: Margos pievos: renginiai, Naujienos, Saulės arkliukai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė