Parengta interpeliacija krašto apsaugos ministrui J. Olekui (0)

J. Olekas atsako į žurnalistų klausimus | kam.lt, A. Vitkausko nuotr.

J. Olekas atsako į žurnalistų klausimus | kam.lt, A. Vitkausko nuotr.

Seimo Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos inicijuoja interpeliaciją krašto apsaugos ministrui Juozui Olekui. Interpeliacija rengiama dėl netinkamai Baltijos jūroje vykdytos ir koordinuotos orlaivio „An-2“ pilotų paieškos ir gelbėjimo operacijos.

Interpeliaciją parašais iš viso parėmė 33 Seimo nariai iš Liberalų sąjūdžio ir TS-LKD frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės. Interpeliacijoje pažymima, kad ypač pirmosiomis valandomis ir dienomis po to, kai apie nelaimę buvo sužinota, silpniausia grandis buvo Vyriausybės narių, asmeniškai atsakingų už jiems Konstitucijos ir įstatymų pavestas valdymo sritis, neveiklumas, abejingumas ir nusišalinimas. Ministrui J. Olekui interpeliacijoje pateikiami 9 klausimai.

„Po tokių skaudžių nelaimių atsakingos tarnybos turi padaryti visas įmanomas išvadas. Reikia įvertinti pamokas ir užtikrinti, kad kitą kartą ekstremaliose situacijose tarnybos veiks nepriekaištingai. Tačiau negalime kalbėti vien apie techninę lėktuvo paieškos ir gelbėjimo operacijos pusę. Matydami ministro J. Oleko atsainumą bene visos operacijos metu turime kelti jo politinės atsakomybės klausimą. Ministrui tikrai nepakanka palinkėti sėkmės darbuose atsakingoms tarnyboms – sudėtingomis sąlygomis, ypač, kai tai susiję žmonių gyvybės išsaugojimu, politikas privalo imtis lyderystės“, – teigia Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis.

Liberalo vertinimu, chaotiška lėktuvo paieškos operacija, jos nutraukimas ir atnaujinimas buvo tiesiogiai susijęs su lyderystės stoka. „Tokie įvykiai iš esmės pakerta visuomenės pasitikėjimą valstybės institucijomis, griauna saugumo jausmą, kurį valstybei po to labai sunku atkurti“, – sako E. Masiulis.

TS-LKD partijos pirmininko Gabrieliaus Landsbergio teigimu, interpeliacija yra priemonė įvertinti asmeninę krašto apsaugos ministro atsakomybę, organizuojant ir koordinuojant jam pavestos srities tarnybų veiksmus susiklosčiusioje krizinėje situacijoje. „Jau dabar aišku, kad pirmosiomis valandomis ir dienomis nebuvo politinio lygmens lyderystės koordinuojant dingusių pilotų paieškos ir gelbėjimo operaciją. Ši aplinkybė buvo svarbiausia ir lėmė tai, kad visuomenė susidarė įspūdį apie chaotišką gelbėjimo tarnybų veiklą, sukėlė pasitikėjimo valstybe krizę. Interpeliacija yra tinkama ir vienintelė priemonė, kad būtų giliau išnagrinėta, ar ministras tinkamai veikė susidariusioje situacijoje. Išmoktos pamokos ir jų atviras įvertinimas yra galimybė žymiai geriau bei atsakingiau veikti ateityje gelbėjant žmonių gyvybes, jei susidarytų panašaus pobūdžio ar dar sudėtingesnės situacijos“, – teigė TS-LKD partijos pirmininkas G. Landsbergis.

Interpeliacijoje ministro klausiama, kodėl jis, būdamas tiesiogiai atsakingas už ministerijai pavaldžių institucijų veiksmus, neįsitraukė į „An-2“ paieškos ir gelbėjimo operacijos koordinavimą, kodėl nekomunikavo nei su pilotų artimaisiais, nei su visuomene. J. Oleko taip pat prašoma atsakyti, ar jis prisiima atsakomybę už tai, kad dėl jo nusišalinimo ir neveiklumo gelbėjimo operacijos metu visuomenei susidarė įspūdis, kad Lietuvos krašto apsaugos sistema krizių metu yra prastai valdoma; už tai, jog atsirado dar daugiau nepasitikėjimo valstybe ir sustiprėjo įsitikinimas, kad žmogus ir jo gyvybė valstybei nėra svarbu.

Oleko prašoma atsakyti, ar dėl minėtų aplinkybių jis prisiims asmeninę politinę atsakomybę ir trauksis iš užimamų ministro pareigų.

Interpeliacijoje konstatuojama, kad krašto apsaugos ministras J. Olekas, net ir informuotas apie nelaimę, nenutraukė savaitgalio poilsio ir negrįžo į darbą, kad padėtų organizuoti ir koordinuoti operacijoje dalyvavusių tarnybų veiklą. Nelaimės metu krašto apsaugos ministras dalyvavo Marijampolėje vykusioje Kariuomenės ir visuomenės dienos šventėje, o po to išvyko į susitikimą Briuselyje, nors tai nebuvo būtina.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė