B. Ropės siūlymu ES ribos skonio stipriklių naudojimą (0)

Bronius Ropė | asmeninė nuotr.

Bronius Ropė | asmeninė nuotr.

Gegužės 27 d. Europos Parlamentas pritarė Lietuvos atstovo Bronio Ropės parengtam pasiūlymui, skirtam apriboti nesveiko maisto plitimą Europos Sąjungoje. Būdamas šešėliniu Žaliųjų frakcijos / Europos laisvojo aljanso pranešėju dėl vaisių, daržovių ir pieno tiekimo mokykloms schemos, B. Ropė užsitikrino kolegų paramą pakeitimui, kuriuo uždraudžiama iš šios programos remti skonio stipriklių (maisto priedai, kurių kodai yra nuo E620 iki E650, pvz. beveik visuose traškučiuose esančio mononatrio glutamato, žinomo kaip E621) tiekimą mokykloms.

Vaisių, daržovių ir pieno tiekimo mokykloms programa yra skirta skatinti sveikų vaikų mitybos įgūdžių formavimą remiant vaisių, daržovių ir pieno tiekimą į vidurines mokyklas. Tokiu būdu tikimasi kovoti su vaikų nutukimu bei didinti visuomenės informuotumą apie žemės ūkį, maisto gamybą, skatinti vartoti vietinius produktus.

Be minėtojo pakeitimo, šešėlinis Žaliųjų frakcijos/ELA pranešėjas B. Ropė parengė dar šešis dokumento projekto pakeitimus. B. Ropė siūlė atsisakyti ketinimo skirti papildomą finansavimą nutolusiems ir užjūrio ES regionams, siekių itin detaliai reglamentuoti programos viešinimą, nustatyti privalomą išlaidų dalį švietimo priemonėms.

Komentuodamas EP priimtą sprendimą B. Ropė pažymėjo:

„Šiandien mes pritarėme Parlamento nuostatoms dėl išties puikios programos, kuria jaunieji Europos Sąjungos piliečiai ne tik turės galimybę susipažinti su sveiku maistu, tačiau ir pavyks sumažinti europinio reguliavimo naštą. Naujoji vaisių, daržovių ir pieno tiekimo programa atsižvelgs į realius Europos valstybių poreikius, skatins vartoti vietinius produktus, didins vaikų žinias apie maisto kilmę. Džiaugiuosi, kad man pavyko įtvirtinti ir vieną esminį principą – neleisti ES lėšomis finansuoti nesveikų priedų turinčio maisto.

Kartu tenka apgailestauti, kad kolegų iš pietinių ES valstybių narių pastangomis galutiniame tekste liko abejotinos nuostatos dėl nepaaiškinamai didelio užjūrio teritorijų finansavimo, viešinimo prievolių mokykloms, subsidiarumo principą galimai pažeidžiančių reikalavimų skirti tam tikrą lėšų dalį informavimo priemonėms.“

Reglamento projektu Europos Komisija siūlo sujungti dvi anksčiau egzistavusias vaisių ir daržovių bei pieno tiekimo programas (veikiančias pagal reglamentus Nr. 1308/2013 ir 1306/2013) į vieną. Svarstymų Europos Parlamente išdavoje finansuojamų maisto produktų sąrašas buvo šiek tiek išplėstas, įtraukiant pieno produktus, tokius kaip sūriai. Taip pat naujojoje programoje didelis dėmesys bus skiriamas trumposioms maisto tiekimo grandinėms, įtvirtinus siekį, kad visų pirma parama būtų skiriama vietinių gamintojų produkcijai. Tikimasi, kad sujungus abi programas sumažės administracinė našta, o jai skiriamos lėšos bus  panaudojamos efektyviau. Dėl galutinio teisės akto projekto dar vyks trišalės derybos tarp Europos Parlamento bei Tarybos.

Iki šiol abejose programose dalyvavo 25 iš 28 ES valstybių narių (išskyrus Jungtinę Karalystę, Suomiją ir Švediją), kuriose 8 milijonai moksleivių iš 54 tūkstančių mokyklų turėjo mokykloje galimybę gauti vaisių ar pieno. Metinis programos biudžetas siekė 230 mln. eurų. Įdomus faktas, kad pernai metais ES Regionų Komitete nuomonę apie šią programą parengė kitas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partijos atstovas – Panevėžio r. savivaldybės meras Povilas Žagunis.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Naujienos, Politika ir ekonomika, Sveikata, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė