Netekome garsaus lituanisto prof. Donato Saukos (0)

Prof. Donatas Sauka (1929-2015) | asmeninė nuotr.

Prof. Donatas Sauka (1929-2015) | asmeninė nuotr.

Gegužės 16 d. netekome garsaus lituanisto, tautosakininko, literatūros tyrinėtojo, kultūros ir visuomenės kritiko, profesoriaus Donato Saukos.

Donatas Sauka gimė 1929 spalio 13 dieną Mažeikiuose. Pradinę mokyklą lankė Kėdainiuose, Šėtoje, gimnaziją – Telšiuose. 1948 – 1953 m. studijavo Vilniaus universitete (VU) lituanistiką. Studijų metais dirbo Valstybinės grožinės literatūros leidyklos redaktoriumi.

1956 – 1993 m. buvo VU Lietuvių literatūros katedros dėstytojas, profesorius, dėstė tautosakos kursą,  lietuvių literatūros klasikos istorijos kursus, vedė specialiuosius lyrikos seminarus.

D. Sauka parašė lietuvių tautosakai skirtas studijas ir vadovėlius „Tautosakos savitumas ir vertė“ (1970), „Vestuvių lyrinės dainos“ (1980), „Lietuvių tautosaka“ (1982), „Lietuvių tautosaka“ (antrasis pataisytas ir papildytas leidimas, 2007). Kaip įtaigus visuomenės analitikas ir kritikas atsiskleidė eseistikos knygelėje „Noriu suprasti“ (1990). Paskelbė ir vertimų.

Septintajame ir aštuntajame dešimtmetyje D. Sauka su kitais VU dėstytojais vasaromis rengdavo studentų tautosakos ekspedicijas į Lietuvos kaimus. Jų metu studentai bendraudavo su vyresnio amžiaus kaimo žmonėmis, užrašinėdavo tautosaką. Dėl tokios veiklos D. Sauka kartais sulaukdavo neigiamų atsiliepimų iš anuometinės valdžios, tačiau ekspedicijos nebuvo uždraustos, o iš surinktos medžiagos buvo sudaromos tautosakos rinktinės.

1998 m. D. Saukai už studiją „Fausto amžiaus epilogas“ (1998) buvo paskirta nacionalinė literatūros ir meno premija.

 

Dėl prof. D. Saukos mirties užuojautą Velionio artimiesiems, bendradarbiams ir visai Lietuvos kultūros bendruomenei pareiškė aukščiausi šalies vadovai.

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės užuojautoje rašoma: „Tai buvo unikalios erudicijos, reto darbštumo mokslininkas, kurio nuoseklūs tyrinėjimai, parašytos knygos ir atsidavimas pedagoginei veiklai visada išliks mąstančios, ieškančios ir kuriančios Lietuvos įkvėpimo bei stiprybės šaltiniu“.

Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus užuojautoje sakoma: „Netekome vieno talentingiausių lietuvių tautosakos ir literatūros tyrinėtojų, neabejotino savo srities  autoriteto ir puikaus pedagogo profesoriaus Donato Saukos. Tai didelė netektis ne tik akademinei bei literatų bendruomenei, bet ir visiems, pažinojusiams profesorių ir besimokiusiems iš šviesios jo asmenybės ir darbų“.

Velionis pašarvotas Vilniaus Universiteto šventų Jonų bažnyčioje. Atsisveikinti su Velioniu galima bus nuo sekmadienio, gegužės 17 d., 16 val.

Laidotuvės antradienį Antakalnio kapinėse 12 valandą.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė