Skaitymo akcijos Lietuvoje metu garsių aktorių lūpomis atgis Napoleonas (0)

„Napoleonas. 101 diena“

„Napoleonas. 101 diena“

Gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną Lietuvoje vyks skaitymo akcija  „Lietuva skaito!“. Jos metu šalies rašytojai aštuoniuose Lietuvos miestuose vyksiančiuose renginiuose susitiks su savo skaitytojais. Šią dieną leidykla „Alma littera“ pristatys ir  istorinę Arvydo Juozaičio dramą „Napoleonas. 101 diena“. Visi norintys gegužės 7-ąją, Klaipėdoje, galės sudalyvauti naujos A. Juozaičio knygos pristatyme, kuriame dalyvaus ir pats autorius, o jo dramos ištraukas skaitys aktoriai Regina Šaltenytė ir Sigutis Jačėnas.

Akcijos „Lietuva skaito!“ metu A. Juozaičio dramoje „Napoleonas. 101 diena“ sprendžiamos istorinės ir egzistencinės problemos. Dramos veiksmas skaitytoją nukelia į 1815 m., kuomet Napoleono armija pralaimi mūšį prie Vaterlo. Napoleonas (1769–1821) čia vaizduojamas ir kaip diktatorius, ir kaip valdžios netenkantis politikas, ir kaip gyvenimo uždavinį atlikęs žmogus. Laikantis istorinio nuoseklumo aprašomos itin sunkios Prancūzijos imperatoriaus ir buvusio Europos valdovo dienos prieš jam galutinai prarandant laisvę. Dramine kalba perteikiami įvykiai, užsklendę jo paskutinį valdymo laikotarpį – vadinamąsias šimtą dienų.

Naujos A. Juozaičio knygos pasirodymas ir akcijos „Lietuva skaito!“ sutapimas –neeilinis: autorius, kaip prisipažįsta, nuo pat pradžių dramą rašė teatrui, todėl skaitoma profesionalių aktorių Napoleono valdžios praradimo istorija turėtų nuskambėti visai kitaip.

„Manau, kad ši drama – tai tik pirmoji rašytinio žodžio gyvavimo forma. Tikiu, kad drama virs scenos pjese. Teatrui, tiesą sakant, drama ir rašyta. Rašyta matant ir girdint žodį ant scenos, skaidant pasakojimą paveikslais (scenomis) ir dalimis (veiksmais). Žinoma, ji gali gyvuoti ir kaip „skaitomoji drama“ ir, galbūt, stipriau gyvuos kaip tokia. Bent jau artimiausiais metais, kai nacionalinės dramaturgijos statyti neskuba nei teatrai, nei režisieriai. O dėl viso kito nesu tikras. Bet tikiu, kad papasakojau rimtą istoriją apie absoliučios valdžios praradimą – valdžios, kuria mėgavosi Napoleonas“, – apie naująją savo dramą pasakoja rašytojas A. Juozaitis.

Anot A. Juozaičio, rašant istorines dramas, dažnai susiduriama su istorinės medžiagos „pasipriešinimu“ – fenomenas, kai pati istorija neįsileidžia intervento-dramaturgo. Taip pat iššūkiu tampa charakterių tikroviškumas, nes negalima sumeluoti istorinių asmenybių charakterių. A. Juozaitis išskiria ir kalbą, t.y. senosios kalbos manieros, stiliaus ir praeities būdo priartinimo prie nūdienos sunkumus.

„Akcijoje  „Lietuva skaito!“ svarbu ne tik skaityti, bet ir klausytis. Todėl naujoji A. Juozaičio drama puikiai tinka šiai simbiozei – išgryninta, nušlifuota, bet ir su autoriui būdingu tikslumu išlaikyta paskutiniųjų Napoleono valdžios dienų autentika, įvilkta į dramos rūbą, yra įtraukianti tiek skaitant, tiek ir klausant. Dramos – vienas geriausių būdų paversti istorinę medžiagą patrauklia skaitytojui bei žiūrovui, o gegužės 7-ąją visi, esantys Klaipėdoje, galės tai ir išgirsti iš profesionalų lūpų“, – sako D. Viliūnienė.

Istorinės dramos „Napoleonas. 101 diena“ autorius Arvydas Juozaitis – filosofas, rašytojas, publicistas, sportininkas, politikas ir visuomenės veikėjas, humanitarinių mokslų daktaras. Parašė per dvidešimt knygų, tarp jų – ir 2011 m. išleista „Ryga – niekieno civilizacija“ (Baltijos Asamblėjos literatūros premija), ir didžiulio susidomėjimo sulaukusi knyga apie Karaliaučių „Karalių miestas be karalių“. A. Juozaičio pjesės nuo 1996 m. statomos Lietuvos teatrų scenose. Šiuo metu autorius teatrui skiria daugiausia dėmesio.

Kategorijos: Kultūra, Literatūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė