Filmų vagimis tampama dėl visuomenės spaudimo? (0)

wisegeek.org nuotr.

wisegeek.org nuotr.

Rimbas ar meduolis – kas labiau skatina žmogų paklusti įstatymams ir taisyklėms? Ar turime vagies mentalitetą? Ar įmanoma pakeisti ilgai diegtas ydingas vertybes ir įsitikinimus? Šiomis temomis „Clear Digital Worl“ klasterio, ieškančio optimalių piratavimo problemos sprendimų, organizuotoje konferencijoje „Švietimas ar persekiojimas – kas efektyviau kovojant prieš piratavimą?“ diskutavo psichoterapeutas prof. Eugenijus Laurinaitis, vyriausias policijos kapelionas Algirdas Toliatas ir kt. pranešėjai. Pasak prof. Eugenijaus Laurinaičio, vagystes internete, kaip ir kitus blogus žmogaus sprendimus, dažnai lemia visuomenės spaudimas ir neteisingai pasirinkti autoritetai.

„Kartą bene 160 žmonių auditorijai uždaviau klausimą – kas iš jūsų nėra nė karto nelegaliai parsisiuntę muzikos ar filmų? Be galo nustebau, nes nepakilo nė viena ranka, juk tam, kad žmogus kažką darytų ar nedarytų, reikia motyvacijos, – įspūdžiais dalijosi prof. Eugenijus Laurinaitis. – Motyvacijai įtaką daro ne tik pats žmogus, bet ir socialinė aplinka, todėl siekiant rasti piratavimo problemos sprendimą, būtina suvokti, kas žmogui daro įtaką. Dažnai tai būna visuomenės spaudimas ir blogi autoritetai“.

Profesoriaus teigimu, prieš pusę amžiaus atliktas Milgramo eksperimentas rodo, kad sekdamas autoritetu, žmogus laisva valia gali elgtis labai žiauriai, yra paklusnus spaudimui ir pasiduoda įtakai, neatsižvelgdamas į savo vertybes. Milgramo tyrimo principas nesudėtingas – eksperimente dalyvavusiam savanoriui buvo liepta elektros šoku bausti mokinį už mintinai nepakartotą žodžių sąrašą. Už kiekvieną klaidą vis didinant elektros įtampą, buvo pasiektas mirtino šoko lygis – 450 voltų. Net 68 proc. savanorių, spaudžiami eksperimento rengėjų, sutiko „mokiniui“ trenkti tokio stiprumo elektra.

„Žmogaus elgesys visada yra tikslingas, todėl ir piratavimas yra absoliučiai tikslingas elgesys. Noro gauti tai, kam teisės neturima, nebeveikia realybės principas „panorėsi ir praeis“. O ką daryti, jei žmogus nenori, kad tai praeitų?, – diskusijos dalyvių klausė prof. E. Laurinaitis. – Labai daug žmonių paklūsta spaudimui, kadangi silpnesniems autoritetas yra labai geras pasiteisinimas. Daugybė karo nusikaltėlių sakydavo – „Aš tik paklusau įsakymui. Aš savo valios neturėjau, reikėjo paklusti“.“ Anot profesoriaus, remiantis psichologu Filipu Zimbardo, taip kitų žmonių pozicija suformuoja tapatybę – kiekvienam svarbu, kaip kiti jį mato arba nemato, kaip vertina ar neįvertina, pripažįsta ar ignoruoja, apdovanoja ar baudžia.

Siekiant sumažinti filmų piratavimą, profesorius siūlė pasinaudoti būtent apdovanojimo principu – tam tikra forma „sumokėti“ piratams, filmo kainą sumažinant 60 proc. ir pažiūrėti, kaip tai paveiks piratavimo mastus. Klasterio „Clear Digital World“ (CDW) koordinatoriaus Rimgaudo Kalvaičio teigimu, apdovanoti nusižengusį, filmus nelegaliai besisiunčiantį vartotoją – nestandartinis sprendimas, tačiau į jį galima pažiūrėti iš kitos pusės. „Šiuo metu klasteris vykdo tyrimus, kuriuose aiškinamasi, kodėl žmogus piratauja ir ko jam reikia, kad nustotų tai daryti. Tyrimų rezultatų dar nėra, tačiau galima nuspėti, kad piratavimo priežastys bus dvi – „noriu turėti galimybę pasiekti legaliai tai, ko negaliu šiandien turėti“ arba „man per brangu“, – manė R. Kalvaitis. – Bet kuriuo atveju, sprendimas galėtų būti alternatyvos vartotojui suteikimas. Jei žmonės mažiau pirataus, verslininkai galės jiems pasiūlyti daugiau turinio.“

Anot vyriausio policijos kapeliono Algirdo Toliato, sumažinti internetinių vagysčių skaičių galima konkrečiais fiziniais veiksmais. „Mokslininkai nustatė, kad veiksmingiausiai pažaboti vagystes galima arba apsunkinant galimybę gauti norimą produktą arba jį branginant, o moralizavimas ir mokymas – mažiausiai efektyvūs veiksmai, – sakė jis. – Žinoma, išimčių, kaip ir visose situacijose, yra, tad kovoje gali prireikti pasitelkti ir kitokias priemones – lazdą, pagyrimą, prezidentės padėką ar apdovanojimą. Kova rimta ir didžiulė, tad tikėtina, kad materialinių bausmių išvengti bus sunku – blogai pasielgęs žmogus turi suvokti, kad vogti jam nenaudinga.“ Anot policijos vyriausio kapeliono, šiuo metu baudą, jei ji paskiriama, yra tokia nedidelė, kad dažnam filmų ar muzikos vagiui ją sumokėti ir toliau elgtis netinkamai – nekyla didelių sunkumų.

Klasterio „Clear Digital World“ koordinatoriaus R. Kalvaičio teigimu, įkuriant klasterį buvo siekiama ne atlikti policininko vaidmenį ir vaikytis pažeidėjus, bet bendromis pastangomis sukurti technologijas ir sprendimus, galinčius užkirsti kelią neteisėtam intelektinės nuosavybės naudojimui skaitmeninėje erdvėje. Klasterio tikslas – šviesti visuomenę ir įpratinti žmones nepiratauti, suteikiant jiems galimybę norimą skaitmeninį turinį gauti teisėtai ir priimtinomis sąlygomis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė