Atsiranda galimybė geoterminių šildymo sistemų įrengimo lėšų kompensavimui (1)

Geotermines_sistemos_lgt.lt

lgt.lt nuotr.

Atsinaujinančių išteklių energija tai energija iš atsinaujinančių neiškastinių išteklių: vėjo, saulės energija, aeroterminiai, geoterminiai, hidroterminiai ištekliai ir vandenynų energija, hidroenergija, biomasė, biodujos, įskaitant sąvartynų ir nuotekų perdirbimo įrenginių dujas, taip pat kitų atsinaujinančių neiškastinių išteklių, kurių panaudojimas technologiškai yra galimas dabar arba bus galimas ateityje, energija. Žemės gelmių šiluminė energija arba geoterminė energija yra šilumos energija, susikaupusi žemiau žemės paviršiaus. Ši energija gali būti išgaunama tiek naudojant požeminio vandens išteklius, tiek ir žemės gelmių gruntų šiluminį potencialą.

Žemės gelmių šiluminės energijos (geoterminės) gręžinių sistemų projektavimą, įrengimą bei likvidavimą reglamentuoja neseniai priimtas Aplinkos ministro įsakymas „Dėl Žemės gelmių šiluminės (geoterminės) energijos sistemų projektavimo, įrengimo, konservavimo bei likvidavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“.

Geoterminių gręžinių sistemų tvarkoje nurodomi bendrieji techniniai ir aplinkosauginiai reikalavimai, kurių būtina laikytis. Nurodyta, kaip įrengti gręžinius išvengiant neigiamų pasekmių žemės gelmėms, kad geoterminiame gręžinyje įrengtas vamzdynas, kuriuo išgaunama geoterminė energija gali būti užpildomas tik netoksiškais ir biologiškai greitai degraduojančiais tirpalais, kurių saugos duomenų lapuose nurodyta, kad jie pagal ES kriterijus nepavojingi aplinkai. Siekiant apsaugoti esamus infrastruktūros objektus nuo galimo neigiamo poveikio įrengiant vertikalius geoterminius gręžinius, tvarkoje nurodyti ir minimalūs atstumai nuo vieno ar kito objekto.

Leidimas naudoti geotermines gręžinių sistemas yra Lietuvos geologijos tarnyboje užregistruotas Geoterminių gręžinių sistemos pasas. Numatyta, kad įrenginiams, kurių įrengtoji galia yra mažesnė už 30 kW, Žemės gelmių registre įregistruotas Žemės gelmių šiluminės energijos sistemos pasas bus ir leidimas naudoti šiluminę energiją. Didesnės galios įrenginių savininkai privalės turėti Lietuvos geologijos tarnybos suteiktą ir šiluminės energijos naudojimo leidimą.

Atsinaujinančių energijos išteklių, ir žemės gelmių šiluminės energijos išteklių panaudojimas skatinamas skiriant lėšų iš Klimato kaitos specialiosios programos. Programoje, kurios sąmatą kas metai tvirtina Aplinkos ministras, yra numatytos subsidijos ir kompensacijos geoterminės energijos naudojimui visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatuose, tiek ir jos naudojimui individualiuose gyvenamosios paskirties pastatuose.

Kadangi vienas iš reikalavimų atgauti lėšas už geoterminių sistemų įrengimą yra geoterminės sistemos pasas, Lietuvos geologijos tarnyba ragina visus jau įsirengusius geotermines šildymo sistemas parengti pasus ir juos registruoti Žemės gelmių registre.

 

Kategorijos: Energetika, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė