Balandžio 29-oji – Tarptautinė triukšmo suvokimo diena (0)

lovebeingretired.com nuotr.

lovebeingretired.com nuotr.

Kiekvienais metais paskutinį balandžio trečiadienį minima Tarptautinė triukšmo suvokimo diena. Šią dieną svarbu dar kartą atkreipti visuomenės dėmesį į triukšmo daromą įtaką žmogaus sveikatai ir susimąstyti, kaip kiekvienas iš mūsų galėtų prisidėti prie tylesnės aplinkos kūrimo.

Ta proga Švietimo ir mokslo ministerija kviečia visose mokyklose per ilgąją pertrauką vieną minutę nuo 14.15 val. iki 14.16 val. praleisti visiškai tyliai. Rekomenduojama įprastą mokyklos skambučio garsą tą dieną pakeisti į natūralius gamtos garsus, pvz., paukščių čiulbėjimo.

Švietimo ir mokslo viceministrė dr. Natalja Istomina kviečia Lietuvos mokytojus išradingai prisidėti prie Tarptautinės triukšmo supratimo dienos minėjimo, su mokiniais organizuoti įvairius kūrybinius renginius, atkreipiančius dėmesį į triukšmo padarinius. Akcijos „Tylos stebuklinga versmė“ tikslas – ugdyti vaikų supratimą apie triukšmo žalingą poveikį, pabrėžti, kad vaikai ir jaunimas yra labiau paveikiami neigiamų triukšmo padarinių, ugdyti jų atsakomybę. Minėdami šią dieną taip pat skatiname kurti tylesnius namus, mokyklas, poilsio aplinką.

Fizikiniu požiūriu triukšmą apibūdiname kaip netvarkingus, skirtingo dažnio ir stiprumo, garsus. Fiziologiniu požiūriu, tai bet koks garsas, kuris trukdo normaliam žmogaus darbui ar poilsiui. Triukšmo šaltinis – bet koks įrenginys ar objektas, kuris kelia (skleidžia) triukšmą.

Triukšmo ribinius dydžius, taikomus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei šių pastatų aplinkoje, reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. birželio 13 d. įsakymu Nr. V-604 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 33:2011 „Triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje“ patvirtinimo“. Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) pagal kompetenciją nagrinėja asmenų prašymus, skundus, pranešimus (toliau – Skundus) dėl stacionarių triukšmo šaltinių keliamo akustinio triukšmo. 2014 m. Centras išnagrinėjo 9 tokio pobūdžio Skundus gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje, – 5 iš jų buvo pagrįsti. Fiziniams ir juridiniams asmenims, dėl kurių veikloje naudojamų stacionarių triukšmo šaltinių, triukšmo ribiniai dydžiai gyvenamuosiuose ir visuomeninės paskirties pastatuose bei jų aplinkoje viršijo reglamentuojamas normas, pateikti nurodymai imtis priemonių triukšmo mažinimui.

Centro specialistai primena, kad triukšmas yra kenksmingas sveikatai aplinkos faktorius, sukeliantis specifinius ir nespecifinius patologinius pokyčius įvairiose organizmo sistemose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, triukšmo poveikis sveikatai dažniausiai pasireiškia padidėjusiu susierzinimu, miego sutrikimais, širdies ir kraujagyslių ligomis, pažinimo sutrikimais, klausos sutrikimais ir spengimu ausyse.

Siekiant sumažinti triukšmo žalingą įtaką sveikatai, reikia imtis prevencinių priemonių, nukreiptų į triukšmo lygio mažinimą. Svarbu tinkamai planuoti įmonėse triukšmą keliančių mašinų bei įrengimų išdėstymą, tobulinti technines konstrukcijas, naudoti garsą izoliuojančias ir sugeriančias medžiagas, prižiūrėti įrengimus ir atlikti jų remontą, imtis asmeninių apsaugos priemonių.

Informuojame, kad asmenų Skundus dėl ūkinės komercinės veiklos, kai triukšmą sukelia stacionarūs triukšmo šaltiniai, galima pateikti Centrui (Respublikos g. 13, Panevėžys), tel. (8 45) 461 081, el. paštas: info@paneveziovsc.sam.lt, taip pat Centro Biržų, Kupiškio, Pasvalio ir Rokiškio skyriuose.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė