EK: „Gazprom“ galėjo piktnaudžiauti padėtimi ES (0)

„Gazprom“ tinklapio nuotr.

„Gazprom“ tinklapio nuotr.

Europos Komisija bendrovei „Gazprom“ pateikė prieštaravimo pareiškimą, kuriame tvirtina, kad kai kuria verslo praktika Vidurio ir Rytų Europos dujų rinkose ji, pažeisdama ES antimonopolines taisykles, piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi, rašoma EK atstovybės Lietuvoje pranešime spaudai.

Atlikusi tyrimą, Komisija padarė preliminarią išvadą, kad „Gazprom“ kliudo konkurencijai aštuonių valstybių narių (Bulgarijos, Čekijos, Estijos, Vengrijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos ir Slovakijos) dujų tiekimo rinkose. Komisija mano, kad „Gazprom“ taiko bendrą piktnaudžiavimo strategiją tose dujų tiekimo rinkose.

Bendrovei „Gazprom“ suteikta 12 savaičių atsakyti į prieštaravimo pareiškimą, ji taip pat gali prašyti žodinio bylos nagrinėjimo, kuriame pateiktų savo argumentus.

„Europos Komisijos (EK) prieštaravimų pareiškimas Gazprom dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi Europos Sąjungos (ES) dujų rinkoje yra ilgai lauktas ir parodantis, kad dujų monopolininkei, kaip ir kitoms įmonėms, nepaisant dydžio, taikomi vienodi teisės principai, galiojantys visoje ES“, – sako Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

EK tyrimas dėl galimai pažeidžiamos Europos konkurencijos teisės buvo pradėtas 2012 metų rugsėjį, nes „Gazprom“ veikla turėjo įtakos nemažai Rytų ir Centrinės Europos daliai. Tyrimas vykdytas ne tik dėl galimai nesąžiningai taikytų kainų, bet ir  dėl trukdymo savo klientams diversifikuoti dujų tiekimo šaltinius – įgyvendinti III energetikos paketo reikalavimus.

„Žinome, kad ir Lietuvai tarp kitų 10 ES valstybių buvo trukdoma įgyvendinti ES III energetikos paketo reikalavimus. Lietuva reformavo savo dujų rinką, dėl to net buvo iškelta investicinė byla, tačiau ieškinį neseniai „Gazprom“ atsiėmė, o arbitražo tribunolas nutraukė bylą. EK pripažinimas, kad „Gazprom“ pažeidžia konkurencinę teisę ES, manau, turės teigiamos įtakos visoms Rytų ir Vidurio Europos šalims – laimės dujų vartotojai“, – sako premjeras.

„Pagaliau priimtas Europos Komisijos sprendimas dėl „Gazprom“ piktnaudžiavimo dujų rinkoje. Lietuva inicijavo šį tyrimą ir buvo teisi. EK teigimu, net 8 šalyse „Gazprom“ taikė nesąžiningas kainas,varžė laisvą prekybą dujomis ir darė įtaką energetikos infrastruktūrai. Nuo šiol Kremliui naudoti „Gazprom“ kaip politinio ir ekonominio šantažo įrankį Europoje bus sudėtingiau“, – Moldovoje viešinčios Dalios Grybauskaitės komentarą BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

„Sveikiname šį ryžtingą Europos Komisijos žingsnį, kuris turėtų padaryti galą Rusijos dujų monopolininko piktnaudžiavimams Europoje. Tai rodo, kad 2011 m. mūsų pasirinktas būdas priešintis „Gazprom“ manipuliacijoms teisinėmis priemonėmis ima duoti vaisių. Dabar, kai Komisija oficialiai pripažino, kad „Gazprom“ piktnaudžiavo monopoline padėtimi, gerokai sustiprėja Lietuvos pozicijos Stokholmo arbitraže prisiteisti mums padarytą kelių milijardų litų žalą“, – nurodė Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius, vadovavęs Vyriausybei tuo metu, kai buvo pateikti skundai dėl „Gazprom“ veiklos tiek Europos Komisijai, tiek arbitražui.

„Gazprom“ Europai tiekia ketvirtadalį suvartojamų dujų.

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė