Kauno kino teatrui „Romuva“ – 75-eri (0)

Kauno sav. nuotr.

Kauno sav. nuotr.

Laisvės alėjoje esantis vienintelis Kaune likęs nepakeitęs paskirties kino teatras „Romuva“ šeštadienį pakvietė kauniečius į savo 75-ojo gimtadienio šventę. Ta proga buvo parodytas dokumentinis filmas apie „Romuvą“ bei pristatyta muzikinė programa, kurioje skambėjo nostalgiškos bei romantiškos prieškarinės melodijos.

1939-aisiais pradėtas statyti architekto Nikolajaus Mačiulskio suprojektuotas kino teatro pastatas duris žiūrovams atvėrė 1940 – ųjų balandžio 18 – ąją. „Romuva“ to meto kauniečius stebino bei žavėjo moderniais architektūriniais ir technologiniais sprendimais.

Salėje – 687 žiūrovų vietos, papildomai jiems buvo skirtos dar ir ložės. Moderniausio tarpukariu kino teatro statytojai bei įkūrėjai – broliai Antanas ir Petras Steikūnai kino teatrui davė „Romuvos“ vardą.

„Trečiojo dešimtmečio pabaigoje jau buvo didelis teatrų, naujų kino teatrų statybos bumas, jeigu trečiajame dešimtmetyje kino teatrai koncentravosi centre, Laisvės alėjoje, ir įdomios tokios detalės, kad pavyzdžiui, trečiajame dešimtmetyje visų teatrų pavadinimai buvo užsienietiški – „Odeon“, „Truiumf“, „Metropoliten“ ir panašiai, tai ketvirtajame dešimtmetyje jau visi lietuviški pavadinimai“, – LRT Televizijos naujienų tarnybai teigiaarchitektūros istorikė Jolita Kančienė.

Kino teatre „Romuva“ parodytas pirmasis filmas, kaip rašoma to meto spaudoje – „gana graži ir turininga filma „Didžiosios meilės simfonija“.

Šis kino teatras tuo pačiu pavadinimu veikė ir sovietmečiu, ir Lietuvai atkūrus nepriklausomybę. Tačiau prieš kelerius metus, kai prasidėjo teisiniai ginčai su dalį jo akcijų įgijusiu vienos bendrovės atstovu, kilo pavojus kauniečiams teatrą prarasti. Bet architekto Audrio Karaliaus ir jo bendraminčių iniciatyvos „Žmonės kavingais veidais“ akcijos bei pačios Kauno miesto savivaldybės kryptingos pastangos davė vaisių – kino teatrą pavyko išsaugoti kultūriniams miesto poreikiams.

Nuo šių metų balandžio 1-osios, savivaldybės tarybos sprendimu, buvusi viešoji įstaiga pertvarkyta į Kauno miesto savivaldybės biudžetinę įstaigą – Kauno kino centrą „Romuva“. Tai turėtų padėti dar labiau saugoti pastato išskirtinę tarpukario architektūrą, išlaikyti kino teatro funkciją bei pabrėžti nekomercinio kino svarbą. Nuo trečiadienio iki sekmadienio čia rodomi autorinio kino filmai, tęsiamas projektas „Kino klasikos klubas“.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė