Grėsminga statistika: Lietuvos pareigūnų pensijos mažiausios Europoje (2)

Policija | alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Policija | alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Tarnybą baigęs policininkas, ugniagesys ar pasienietis Lietuvoje gauna vos 20 proc., o Europoje net iki 80 proc. buvusio atlyginimo. Tokia situacija, anot profesinių sąjungų, verčia skambinti pavojaus varpais – prarandame profesionalus ir neturime galimybės pritraukti naujų.

Šiandien, balandžio 20 d., Vyriausybėje svarstomi pensijų įstatymo ir Vidaus tarnybos statuto pakeitimo projektai. Priėmus šiuos pakeitimus, statutinių pareigūnų tarnyba pasikeistų iš esmės – būtų žengtas pirmas žingsnis link pažengusių Europos valstybių teisėsaugos sistemos standartų.

Lietuviai Europoje – paskutiniai

„Akivaizdu, kad dabartinę situaciją privalome keisti. Pareigūnai Lietuvoje nėra suinteresuoti tęsti darbą ir, ištarnavę 20 metų, verčiau renkasi kitą – pelningesnę – profesiją. Juk aukojimasis dėl menkų atlygių ir pensijų, panašių į pašalpas, nėra didelis skatintojas.

Kitose Europos šalyse situacija visiškai kitokia, nes valstybė skatina ne tik ilgiau dirbti, bet ir suteikia adekvačias socialines garantijas už sudėtingą ir gyvybei pavojų keliantį darbą“, – pasakoja Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovas Vladimir Banel.

Kalbėdami apie tai, ar Lietuvoje turime keisti pareigūnų pensijų reguliavimą, turime pažvelgti ir į skaičius Europoje. Mūsų kaimynai latviai, estai ir lenkai, norėdami gauti pensiją, turi ištarnauti 20–25 metus ir gali pretenduoti į 61–67 proc. buvusio atlyginimo. Pažengusiose valstybėse, tokiose kaip Vokietija, Jungtinė Karalystė, Airija, Švedija, Šveicarija, pareigūnų tarnyba tęsiasi ilgiau – 30–40 metų, tačiau atlygis tikrai to vertas ir siekia 50–80 proc. buvusio atlygio.

Ilginant tarnybos laiką privalome didinti pensijas

Finansų ministras Rimantas Šadžius mano, kad reikėtų palikti dabar galiojančią tvarką, kai už kiekvienus papildomai ištarnautus metus prie valstybinės pareigūno pensijos pridedama po 1 proc. buvusio jo vidutinio darbo užmokesčio.

V. Banel su ministro požiūriu kategoriškai nesutinka ir yra įsitikinęs, kad dabartinis požiūris į teisėsaugą ir jos modernizavimą veda link kritinės padėties. Jei Vyriausybė siekia priartinti Lietuvą prie Europos tendencijų, būtina pareigūnų pensijų reformą daryti etapais: ilginant amžių ir didinant pensiją. Šiemet galime ilginti tarnybos laiką iki 25 metų ir pensiją didinti iki 27,5 proc., kitąmet – iki 30 metų  ir bent iki 50 proc.

NPPSS, atstovaudamas pareigūnų bendruomenę, kviečia politikus priimti teisingą sprendimą, pamiršti pašalpos dydį atitinkančias pensijas tarnybą baigusiems pareigūnams ir eiti pažangiu Europos keliu. Pareigūnai, nesulaukę pensijų įstatymo ir Vidaus tarnybos statuto projekto priėmimo, žada imtis aktyvių protesto veiksmų.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė