Rietave įteikiami geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso apdovanojimai (1)

Pagrindinis konkurso prizas Lietuvos dr nuotr

E. Babensko sukurtos lankinės pelėdinės segės kopija – konkurso prizas | rengėjų nuotr.

Balandžio 16d. Rietavo savivaldybės kultūros centre įteikiami geriausių praėjusių metų archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkurso apdovanojimai. Jau tryliktus metus vykstantį konkursą organizuoja Lietuvos archeologijos draugija kartu su Kultūros paveldo departamentu prie Kultūros ministerijos. Šiemet apdovanojimai yra teikiami, iš anksto minint Tarptautinę paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dieną (balandžio 18-ąją).

2014 m. archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkursui buvo pateikta 18 paraiškų. Iš jų ekspertų komisija išrinko 6 laimėtojus. Pagrindinis konkurso prizas ─ Lankinės pelėdinės VII – IX a. segės juvelyro Evaldo Babensko sukurta kopija ─ šiandien yra įteikiamas Jurbarko r. sav. Veliuonos seniūnui Egidijui Mikštai už Veliuonos piliavietės priežiūros darbus. Žurnalistas Denisas Nikitenka iš Klaipėdos yra apdovanojamas už archeologinio paveldo sklaidą visuomenės informavimo priemonėse. Generalinės prokuratūros prokuroras Gintautas Gudžiūnas – už indėlį kovojant su archeologijos vertybių grobstymu Lietuvoje. Už tuos pačius nuopelnus yra apdovanojamas ir Kriminalinės policijos biuro vyr. tyrėjas Andrius Šaparnis bei Kultūros ir meno vertybių vagysčių tyrimo poskyrio viršininkė Laimutė Šimkuvienė. Rokiškio rajono savivaldybės administracija ─ už Moškėnų (Laukupėnų) piliakalnio tvarkymo darbus.

Moskenai Rokiškio raj savivaldybes nuotr.

Moškėnų piliakalnis | Rokiškio raj sav. nuotr.

„Geriausių archeologijos paveldo išsaugojimo darbų konkursas yra skirtas organizacijoms bei asmenims, prisidedantiems prie archeologinio paveldo saugojimo, sklaidos, tvarkybos, žalos jam mažinimo. Šiuo konkursu siekiame garsinti prisidėjusias prie archeologinio paveldo išsaugojimo organizacijas ir asmenis. Norime paskatinti visuomenę, kartu su mumis saugančią archeologinį paveldą, pasibaigus šiems metams, siūlyti dar daugiau darbų konkursui“, ─ Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.

Anot Lietuvos archeologijos draugijos pirmininko pavaduotojo Zenono Baubonio, archeologinis paveldas sudaro didelę kultūros paveldo dalį. Pritaikyti jį šiandieniniams poreikiams (turizmui, rekreacijai), jį tinkamai sutvarkant, ir išsaugoti ateities kartoms yra nelengva. Taigi kiekviena visuomenės iniciatyva prižiūrėti archeologijos paveldą ir jį pritaikyti yra labai skatintina. „Kasmet sulaukiame įvairių iniciatyvų. Tačiau visuomenėje archaiško suvokimo, kas yra talka, išties mažėja, taigi šiek tiek mažiau gaunama ir paraiškų, teikiamų į šį konkursą“, ─ sako Z.Baubonis.

Veliuonos piliakalnis Jubarko raj savivaldybes

Veliuonos piliakalnis | Jubarko raj sav. nuotr.

Tarptautinės paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienos proga Rietave taip pat įteikiami apdovanojimai restauratoriams už praėjusių metų darbus. Pranešimus paveldosaugos klausimais pristato Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė, Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas, Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento vyr. specialistas Karolis Zikaras. Paveldosaugininkus sveikina ICOMOS Lietuvos nacionalinio komiteto pirmininkė Marija Nemunienė bei Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis. Vyks ekskursija po Rietavo kultūros paveldo objektus, o Rietavo M.K.Oginskio muzikos mokyklos mokiniai dovanos muzikinį sveikinimą.

Tarptautinė paminklų ir paveldo vietovių taryba (ICOMOS) UNESCO pritarimu 1983 m. balandžio 18-ąją paskelbė Tarptautine paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos diena. Šios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į nekilnojamojo kultūros paveldo objektų ir vietovių įvairovę, jų trapumą bei pastangas juos išsaugoti visame pasaulyje. 2015 metus paskelbus Mykolo Kleopo Oginskio metais, Tarptautinei paminklų ir paminklinių vietovių apsaugos dienai minėti yra pasirinktas su Oginskiais glaudžiai susijęs Rietavas.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė