Klaipėdoje vyks tradicinė Atvelykio šventė – vaikams ir jaunimui (0)

Atvelykis Klaipedoje

Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro nuotr.

Balandžio 12 d., sekmadienį 14 val. Klaipėdos etnokultūros centro kiemuose (Daržų g. 10, Vežėjų g. 4) vyks marga ir pavasariu spinduliuojanti tradicinė Atvelykio šventė – vaikams ir jaunimui. Klaipėdos etnokultūros centro organizuojama Atvelykio šventė jau 2003 m. buvo įvertinta ir apdovanota specialiu respublikinio konkurso „Tradicija šiandien“ prizu už tradicijų tęstinumą ir pritaikymą šiuolaikiniame mieste. Kviečiame nepraleisti puoselėjamos Atvelykio šventės ir turiningai praleisti laiką Klaipėdos senamiestyje su visa šeima.

Velykų laikotarpis baigiasi Atvelykio švente, prabėgus savaitei po šv. Velykų. Skirtinguose etnografiniuose regionuose šią šventę ir kitaip įvardija: žemaičiai šią šventę pavadina ir „Velykikėmis“ ir „Mažosiomis Velykėlėmis“, Vidurio ir Šiaurės Lietuvos gyventojai – Vaikų Velykomis, o dzūkai – Pravadais (slav. – palydėtuvės). Atvelykis – šventė vaikams ir jaunimui, kuomet šeimininkės iš naujo virdavo kiaušinius, juos dažydavo ir išdalindavo vaikams, kuriems netrūko išmonės sugalvoti pramogų su margučiais: juos ir ridendavo, ir daužydavo, ir rungtyniaudavo bandydami margučio tvirtumą. Atvelykis – šauni proga numarginti kiaušinį ir padovanoti jį brangiam žmogui. Tad kviečiame atsinešti virtą kiaušinį, kurį padėsime numarginti tradiciniais raštais.

Jau nuo kovo 31 d. iki balandžio 13 d. Meno kiemo (Daržų g. 10) dirbtuvėse Jūsų dėmesio laukia tikrai neįprastai numargintų kiaušinių paroda „Keramikiniai margučiai“. Parodai keramikinius margučius tradiciniais raštais išmargino Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro, Klaipėdos r. Dovilų pagrindinės mokyklos keramikos būrelių nariai bei Klaipėdos lopšelių-darželių „Volungėlė“ ir „Rūta“ mažieji auklėtiniai.

Kai kurie parodos dalyviai dalyvaus ir Atvelykio šventės metu Meno kieme rengiamose keramikos dirbtuvėse ir jomarkėlyje. Tiek maži, tiek suaugę galės išvysti ir pajausti kaip gimsta keraminiai dirbiniai. Profesionalūs keramikai Jonas Vilimas ir Audrius Valčiukas taip pat negailės jėgų pristatydami ir demonstruodami keramikos amatą. Ikimokyklinio ugdymo įstaigos „Vaikystės sodas“ pedagogės kvies pačius mažiausius šventės dalyvius lavinti pojūčius. Dailininkų iniciatyvos „Gyvas piešimas“ komanda įamžins Atvelykio šventės nuotaiką padovanodami Jūsų portretą. Dar daugiau Atvelykio pramogų išsiilgusius kviesime į Lėlių teatro kiemą (Vežėjų g. 4), kur visi atėję atras jiems patinkančią veiklą.

Atvelykis nebūtų Atvelykiu, jei šventėje nebūtų margučių, jų ridenimo, žaidimų, kurie simbolizuoja žemės pabudimą po žiemos meto, judėjimą pirmyn. Šventės organizatoriai garantuoja azartiškas ir nenuobodžias margintų kiaušinių varžytuves, kuriose įgysite pranašumą atsinešdami savo margintus kiaušinius. Tradiciškai kviesime kuo stipriau išsisupti, jog visus metus būtume sveiki ir laimingi, o taip pat entuziastingai įsijungti žaisti tradicinių liaudies žaidimų. Aktyviausi, vikriausi, stipriausi trauks specialius Atvelykio laimingus bilietus, kurie slėps išskirtinius prizus.

Pavasarišką nuotaiką kurs Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro kolektyvai: „Kuršiukai“, „Alkiukai“, „Vorusnėlė“, o taip pat svečiai iš Palangos moksleivių klubo vaikų folkloro ansamblis „Kikilis“ bei Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurso „Tramtatulis“ 2015 Klaipėdos krašto regioninio rato dalyviai. Kantriausi šventės dalyviai sulauks ypatingųjų Atvelykio paukščių pasirodymo.

Atvelykio šventė

 

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė