Žemaitiškės pievų balos vėl tinkamos pauščiams veistis (0)

Žemaitiškės pievų balose atvertos erdvės paukščiams veistis | Aukštaitijos NPD archyvo nuotr.

Žemaitiškės pievų balose atvertos erdvės paukščiams veistis | Aukštaitijos NPD archyvo nuotr.

Įgyvendinant projektą „Retųjų rūšių apsaugos ir invazinių rūšių gausos reguliavimo priemonių įgyvendinimas“ finansuojamą iš ES 2007–2013 m. programos lėšų (stulgio 2012–2014 m. apsaugos veiksmų planas Žemaitiškės pievose), Žemaitiškės pievų balose toliau buvo vykdyti tvarkymo darbai. 2014 metų rudenį specialia technika nušienauti ištisiniai švendrų sąžalynai. Iš šalies žiūrint, darbas atrodo beprasmis. Kam šienauti švendrus, kai jau augalas šaknyse sukaupęs maisto medžiagas ir pasiruošęs žiemojimui? Tačiau 2013 metais vykdyti darbai parodė, kad užteko vien nušienauti švendrus, kitą žolinę augmeniją ir paukščiams to pakako. Atsivėrė atvira erdvė ir 2014 metų pavasarį Žemaitiškės pievų balos pasitiko gausybę sparnuočių. Tokio paukščių gausumo šiose balose dar nėra buvę.

„Vien tik švendrų pjovimu neapsiribota. 2014 metų žiemą iškirsti karklų krūmai davė puikų „derlių“. Atžalos išaugo iki 1,5–2 m aukščio. 2015 metų žiemą atžalos iškirstos. Ir vėl Žemaitiškės pievų balose atsivėrė erdvė. Jau kovo mėnesio pradžioje tai įvertino gulbių giesmininkių pora. Jos iš anksto užsiėmė „balas“, vaikydamos iš jos gulbes nebyles.

Tai tik maža dalis pievų, kur vykdyti tvarkymo darbai. Palei Kretuono ežero rytinę pakrantę į pietus driekiasi šlapios pievos, kurios irgi yra labai svarbios tilvikiniams paukščiams ar žąsų būriams migracijos metu. Didžioji dalis pievų buvo apleistos, nebenaudojamos, vietomis užaugę karklų krūmais. Parko direkcijos specialistų manymu, buvo reikalingos aktyvios tvarkymo priemonės. Pievų svarbą taip pat įvertino ir Lietuvos ornitologų draugija. Bendromis jėgomis buvo nuspręsta tvarkyti minėtas pievas. Tačiau didelį nerimą kėlė tai, kad didžioji dalis pievų yra privačioje žemėje. Pasirodo, nerimauti nebuvo ko. Visi savininkai, į kuriuos buvo kreiptasi, neprieštaravo, kad jiems priklausančioje žemėje būtų iškirsti ir pašalinti menkaverčiai krūmai. Todėl ir kitoje Žemaitiškės pievų dalyje, maždaug 15 ha plote, iškirsti ir pašalinti menkaverčiai krūmai, pelkėtose vietose nušienauti švendrai. Tvarkymo darbus finansavo Lietuvos ornitologų draugija. Darbus koordinavo, taip pat ir vykdė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Gamtos skyriaus specialistai bei Bendrųjų reikalų skyriaus darbininkai.

Tačiau vienkartiniais tvarkymo darbais vertingoms rūšims negalima apsiriboti. Reikalingos aktyvios tvarkymo priemonės, šlapynių tvarkymui pritaikyta šiuolaikiška technika, kurios nei Lietuvos ornitologų draugija, nei Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija neturi. Tad vykdant darbus Žemaitiškės pievų balose, tiek Lietuvos ornitologų draugija, tiek Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcija išsikėlė sau dar vieną uždavinį: kaip neužleisti tvarkytų pievų ir toliau vykdyti tvarkymo ir priežiūros darbus. Bet kaip sakoma „geri darbai džiugina“ – problemos sprendimo būdas bus rastas ir kasmet šiuolaikiškos technikos pagalba tvarkomos Žiemaitiškės pievų balos vėl bus tinkamos paukščiams veistis“ – sakėAukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Gamtos skyriaus vedėjas Tautgirdas Masiulis.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė