Pristatyta knyga apie vieną iš iškiliausių išeivijos lietuvių J. Bačiūną (video) (0)

J.Bačiūnas ir V.Adamkus

J.Bačiūnas ir V.Adamkus

Vilniaus paveikslų galerijoje pristatyta knyga apie išeivijos lietuvį Juozą Bačiūną.

Naujausia lietuvių išeivijos istorijos tyrinėtojos dr. Daivos Dapkutės monografija yra skirta vieno iš senosios kartos Amerikos lietuvių, verslininko, „Tabor Farmos“ vasarvietės savininko, garsaus visuomenininko, spaudos leidėjo ir rėmėjo, Pasaulio lietuvių bendruomenės pirmininko Juozo Bachuno-Bačiūno (1893–1969) gyvenimo ir veiklos istorijai.

Remiantis istoriniais šaltiniais atskleidžiami svarbiausi ir mažai žinomi jo gyvenimo momentai, pristatoma sėkmingo verslo istorija, analizuojama lietuviška visuomeninė veikla, atskleidžiamas J. Bačiūno vaidmuo Amerikos lietuvių tautinės srovės organizacijose ir įnašas į Pasaulio lietuvių bendruomenės kūrimą. Du kartus (1963 m. ir 1968 m.) išrinktas Pasaulio lietuvių bendruomenės (PLB) pirmininku J. Bačiūnas tapo savotišku simboliniu tiltu tarp senosios grynorių ir naujosios dipukų kartų lietuvių išeivijoje. Vadovaudamas PLB, J. Bačiūnas aplankė Australiją, Europą, Pietų Ameriką ir ten gyvenančius lietuvius, rūpinosi jų padėtimi ir ragino burtis į Pasaulio lietuvių bendruomenę.

Ši knyga atverčia dar vieną pamirštą mūsų istorijos puslapį: supažindina su žmogumi, kuris neabejotinai vertas pasaulio lietuvio vardo, kuris, visą gyvenimą praleidęs ne Lietuvoje, savo gyvenimu liudijo, kad lietuvybė – ne kliūtis daug pasiekti svetimame krašte, kuris, sukūręs savo verslo imperiją ir išgarsėjęs tarp amerikiečių, ne vienam buvo pavyzdys, kaip galima išlikti lietuviu ir net didžiuotis lietuviu esant.

JAV Bačiūnas sukūrė sėkmingą verslą vasarviečių tinklą „Tabor farma“. Pasibaigus vasaros sezonui, verslininkas savo poilsiavietę atiduodavo lietuviams. Čia rinkosi „Santaros“ klubas, skautai, žmonės, kurie nepamiršo Lietuvos ir siekė jos nepriklausomybės.

Knygos viršelis

Knygos viršelis

„Gyveno, sakyčiau, dvigubą gyvenimą. Verslo srityje jis buvo „amerikonas“ tikra to žodžio prasme, o visą laisvalaikį, jeigu tokio buvo, jis buvo visa siela paskendęs lietuvybėje“, – LRT Televizijos naujienų tarnybai teigia kadenciją baigęs Prezidentas V. Adamkus.

V. Adamkaus teigimu, monografiją apie šį žmogų turėtų perskaityti jaunoji karta, nes J. Bačiūnas yra pavyzdys, kaip reikia saugoti lietuvybę ir kiek galima nuveikti savo tėvynei, būnant labai toli nuo jos.

LRT vaizdo reporažas

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Užsienio lietuviai, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė