Tradicinis kiaušinių marginimas XXI amžiaus priemonėmis (video) (0)

marguciai_kristina_mazeikaite

Margučiai | K. Mažeikaitės nuotr.

Prieš Velykas tradiciškai žiniasklaidoje pasirodo straipsniai apie kiaušinių dažymą, tarp jų nemažai ir instrukcijų apie tradicinį marginimą vašku. Tačiau daugelis šių straipsnių parašyti arba sunkiai suprantamai, nes rašantis žmogus pats nėra to daręs, arba aprašomam procesui reikalingi ne visai aiškūs ir sudėtingi prietaisai, kurių nežinia kur gauti. Taip tradicinis marginimas lieka neišbandytas.

Šis metodas nuo kitų skiriasi tuo, kad jam nereikia nieko specialaus – visas reikalingas priemones rasite savo namuose arba artimiausioje parduotuvėje.

Vaškavimas

Reikalingos priemonės:

Medinis pieštukas

Metalinis smeigtukas plokščia galvute

Mažiausio dydžio žvakė su plokščiu metaliniu dangteliu

„Arbatinė“ žvakutė su metaliniu indeliu

Gabalėlis vaško, geriausia bičių, bet galima naudoti ir paprastą žvakės gabalą (Bičių vaško dažniausiai galima gauti ten, kur prekiaujama medumi)

Kiaušiniai, geriausia virti ir dar šilti (jeigu kiaušiniai šilti, rezultatas bus daug gražesnis)

Uždegame žvakę ir tvirtai uždedame jos dangtelį, kad nejudėtų. Arbatinę žvakutę išimame iš indelio, mums reikalingas tik jos indelis, į kurį dedame gabalėlį vaško ir statome ant žvakės dangtelio. Saugokitės, nes metalinės dalys netrukus įkais! Smeigtuką įsmeigiame į pieštuko galą, kad tvirtai laikytųsi.

Kai metaliniame indelyje vaškas ištirpsta, į jį mirkome smeigtuką ir braukiame juo per kiaušinį. Tradiciniai lietuviški margučių raštai sudaromi iš taškelių ir brūkšnelių. Kadangi vaškas greitai vėsta, vienu pamirkymu ant kiaušinio galima nubrėžti vieną brūkšnelį arba taškelį. Taip numarginame visą kiaušinį – idėjų tikrai rasite internete. Belieka jį nudažyti.

Video, kaip vaškuoti:

Dažymas

Reikalingos priemonės:

Kiaušinių dažai (naudoju paprastus miltelius ar tabletes – tai, ką parduoda artimiausia parduotuvė)

Vanduo

Actas arba druska (skaitykite dažų instrukcijas)

Indelis, kurio jums nebūtų gaila sugadinti (dažniausiai naudoju plastmasinius indelius nuo jogurto)

Popieriniai rankšluosčiai arba servetėlės

Guminės pirštinės

Dažus ištirpiname vandenyje, įpilame acto arba druskos (vadovaukitės dažų instrukcija). Kad gautųsi sodresnės spalvos, galima naudoti dvigubą ar net trigubą dažų kiekį, taip pat galima maišyti skirtingus dažus, kad išgauti naujas spalvas. Dažus išmaišome, kad tikrai ištirptų ir rankomis atsargiai panardiname kiaušinį. Nepamirškite guminių pirštinių! Po minutės pabandykite ištraukti ir patikrinkite, ar spalva jums jau patinka. Jeigu ne – palikite dažuose dar truputį. Kai jau esate patenkinti spalva, ištraukę kiaušinį nusausinkite popieriniu rankšluosčiu arba servetėle. Netrinkite, tik švelniai nuspauskite dažų perteklių. Štai ir viskas – palikite kiaušinį nudžiūti ir mėgaukitės savo šedevru!

Video, kaip dažyti:

Norint išgauti daugiau blizgesio, gerai nudžiuvusį kiaušinį galima „nublizginti“, t.y. paglostyti aliejuje pamirkyta servetėle, bet tik labai švelniai ir atsargiai.

Šis kiaušinių marginimo būdas labai smagus, todėl tikrai verta jį išbandyti.

Spalvingų ir kūrybingų Velykų!

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės, Vaizdai ir garsai, Vaizdai sielai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė