Pristatyta nauja knyga regintiems ir neregiams skaitytojams (0)

VšĮ „Verslas ar menas“ nuotr.

VšĮ „Verslas ar menas“ nuotr.

Kovo 30 dieną pristatyta nauja unikali vaikiška knyga – Leonardo Da Vinčio pasakų rinkinys „Sparnuotosios raidės“, atspausdinta reginčiųjų ir Brailio raštu su iškiliomis iliustracijomis. Ši pasakų knygelė skirta visiems vaikams – regintiems ir neregiams, todėl skaitoma skirtingais pojūčiais.

Leonardo Da Vinčio pasakų rinkinys ,,Sparnuotosios raidės“ – antroji daugiatiražė knygelė Lietuvoje, kurią kartu gali skaityti matantieji ir neregiai. „Prieš spaudžiant didįjį knygos tiražą mums buvo svarbu išgirsti neregių nuomonę apie šioje knygoje esamas iliustracijas bei Brailio tekstą. Diskusijos metu išsakytos mintys prisidėjo prie šios knygos tobulinimo“, – teigė knygą išleidusios VšĮ „Verslas ar menas“ steigėja ir knygos sudarytoja Eglė Jokužytė.

Pristatyme dalyvavo skirtingo amžiaus bei įvairių profesijų neregiai žmonės: devynerių metų moksleivis, Klaipėdos universiteto magistrantūros studentė, Lietuvos jaunimo golbolo rinktinės žaidėjas bei Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovas. Iliustracijas lytėjimo būdu lengviausiai atpažinti sekėsi neregiui berniukui. „Man labai patiko šita knygelė, nes joje – įdomūs piešinukai ir pasakos, o svarbiausia – ją galime skaityti kartu su mama“, – teigia mažasis ekspertas Reinoldas Kelpša.

„Skaitydama kartu su vaiku galiu ne tik stebėti jo skaitymą, bet ir paaiškinti, kokie yra paukščių išskirtinumai, nes kasdienybėje su pelikanais ar ereliais nesusiduriame ir apie juos nekalbame. Tokios knygos yra labai svarbios ir vaiko ugdymui, ir kasdieniniame bendravime, nes skaitant mes kalbamės, diskutuojame, pažįstame vienas kitą“, – teigia Reinoldo mama Asta Kelpšienė.

Leonardas da Vinčis (Leonardo da Vinci, 1452–1519) – vienas žymiausių visų laikų tapytojas, architektas, skulptorius, mokslininkas, filosofas. Tačiau mažai kam žinoma, kad jis taip pat ir pasakų kūrėjas. Knygelėje sudėtos daugiau nei prieš penkis šimtus metų šio didžio menininko sukurtos keturios pasakos, kurių pagrindiniai veikėjai yra paukščiai.

„Šioje knygoje pasakos yra „Leonardiškos“ – kitokios. Jų moralas yra diskutuotinas, todėl knyga tiesiog skatina tėvus skaityti kartu ir bendrauti su savo vaikais. Pasakų knyga „Sparnuotosios raidės“ suartina tėvus su vaikais, nepriklausomai nuo to, ar jie mato, ar ne. Tokios knygos mažina ne tik neregių socialinę atskirtį, bet ir atskirtį tarp tėvų ir vaikų“, – šypsosi leidyklos, užsiimančios leidyba reginčiųjų ir Brailio raštu, vadovė Eglė Jokužytė.

Ši knyga iliustruota charakteringais dailininko ir iliustruotojo Vilmo Narėčionio piešiniais regintiesiems. Šalia iliustracijų – knygos sudarytoja su profesionalia komanda bei reljefinių iliustracijų eksperte dr. Dijana Raudoniene piešinius perteikė iškiliuoju būdu, kad būtų suvokiami ir neregiams. Vaikai, skaitydami knygelę, aktyviau naudos skirtingus pojūčius ir lytėdami, užmerktomis akimis galės atpažinti pasakų vaizduojamus veikėjus ar detales. Taip žaisdami vaikai labiau supras neregimą pasaulį ir galės skaityti tokią pat knygelę, kaip ir regintieji.

Apibendrinant diskusiją ir įvertinat knygos kokybę neregiams, pasak Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos ir Brailio rašto komisijos atstovo Arvydo Juchnos, knygos įvertinimas yra aštuoni balai iš dešimties. Neregio eksperto teigimu: „knygos iliustracijos puikios, tik reikėtų padirbėti ties Brailio rašto išbaigtumo tobulinimo bei teksto klaidų koregavimo“.

Prie šios knygos leidybos labai daug prisidėjo paramos programa „Geri darbai“ ir Lietuvos ir Didžiosios Britanijos asociacija „British Chamber of Commerce in Lithuania“, kurios iniciatyva 100 vnt. knygelių bus padovanota tiems, kuriems jų labiausiai reikia – vaikams su regėjimo negalia.

Pirmoji įstaigos išleista knyga „Eglė, žalčių karalienė“ reginčiųjų ir Brailio raštu 2014 m. konkurse „Klaipėdos knyga“ 2014 pelnė garbės diplomą už socialinį jautrumą leidyboje. Ateityje norima išleisti knygą, sudarytą iš vaikų sukurtų pasakų. Šiuo metu vaikai gali rašyti ir dalyvauti konkurse, kurios tema „Kaip aš matau pasaulį užmerktomis akimis“ (konkurso sąlygos). Komisijos atrankos būdu bus išrinktos originaliausios pasakos, kurios ir pateks į knygelę, leidžiamą reginčiųjų ir Balio raštu.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė