Netekome rašytojo Petro Dirgėlos (2)

Petras Dirgėla | lrs.lt nuotr.

Petras Dirgėla (1947-2015) | lrs.lt nuotr.

Kovo 29 dieną, eidamas 68 metus, mirė žinomas rašytojas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Petras Dirgėla.

Prozininkas ir eseistas gimė 1947 m. vasario 21 d. Žvaginiuose, Endriejavo valsčiuje. Baigė Gargždų vidurinę mokyklą. Studijavo VU lietuvių kalbą ir literatūrą.

1972 m. įstojo į Lietuvos rašytojų sąjungą. Tais pačiais metais pradėjo dirbti žurnalistinį darbą. Rašytojas dirbo „Gimtojo krašto“, „Komjaunimo tiesos“ redakcijose, bendradarbiavo su Lietuvos kino studija.

Ilgametis žurnalo „Metai“ darbuotojas, vyr. redaktoriaus pavaduotojas.

Kūrybinis Petro Dirgėlos palikimą sudaro daugiau negu dvidešimt prozos knygų. Dalis jų išleistos kartu su broliu – Povilu Dirgėla (1941–2004).

Literatūros kritika teigia, kad Petras Dirgėla „priskirtinas rašytojų generacijai, kuri atmetė socrealizmo dogmas ir padėjo pamatą naujam pokario lietuvių literatūros etapui.“

Rašytojo literatūrinė programa apibūdinama kaip gebėjimas pasikliaunant intuicija „laisvai vartalioti realybės ir fantazijos dėmenis; vidinei menininko regai suteikiama kone mitiško Kūrėjo funkcija, jai paklūsta įvairūs laiko (praeities-dabarties) ir erdvės (gimtoji Žemaitija, Lietuva, baltijos regionas, Europa) matmenys traktuojami kaip universalūs ir kartu individualūs, tautiški būties elementai.“

Bene žinomiausia yra Petro Dirgėlos keturių knygų epopėja „Karalystė: žemės keleivių epas“, išleista 1997–2004 metais.

Rašytojas buvo daugkartinių premijų laureatas, tarp jų 2002 m. buvo apdovanotas Vyriausybės meno ir Kultūros ministerijos premija, 2003 m. – Lietuvos nacionaline kultūros ir meno premija, 2003 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos premija, o 2007 m. P. Dirgėlai buvo įteiktas LDK Gedimino ordino Riterio kryžius.
Dėl rašytojo P. Dirgėlos mirties užuojautą pareiškė Lietuvos respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Velionis bus pašarvotas antradienį 14 val. Rašytojų sąjungoje, urna išnešama trečiadienį 14 val., laidojamas Antakalnio kapinėse.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė