A. Juozaitis – R. Valatkai: Gaila, kad refleksija Tau nėra būdinga – tik ideologija (46)

Arvydas Juozaitis | newsbalt.ru nuotr.

Arvydas Juozaitis | newsbalt.ru nuotr.

Kovo 25 d. signataras ir žurnalistas Rimvydas Valatka per Lietuvos radiją skaitė savo parašytą komentarą „Kodėl buvę Algirdovičiai ir Žygimantasovnos tęsia rusiškų patyčių politiką?“, kuriame Lietuvos lenkų rinkimų akcijos radikalų dvikalbystės reikalavimų nevykdančią Lietuvą apkaltino tęsiant „Rusijos carų ir sovietų politiką“ ir renkantis „ne Europą su Lenkija, o V. Putiną ir Rusiją“…

Alkas.lt po šio komentaro pasirodymo gavo filosofo, rašytojo, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nario dr.  Arvydo Juozaičio atvirą laišką skirtą Rimvydui Valatkai. Skelbiame jį.

Rimvydai, sveikas gyvas.

Niekad nemaniau, kad Tau kada rašysiu, bet šį kartą, kaip sako istorikai, „negaliu tylėti“.

Tavo komentaras per Lietuvos Radiją apie lenkiškų pavardžių rašymą – atvira demagogija. Vien ko vertas perlas-palyginimas: tai ar ne su Putino Rusija einame?!

Tėvavardžių rašymas SSSR laikais (mūsų teritorijoje) nebuvo toks, kokį Tu jį nupiešei. Aš lietuviškai buvau „Jono-Algimanto“, ir rusiškame paso puslapyje (ir užsienio pase taip pat) buvo įrašyta: “Йоно-Альгиманто”.

Bet kalba ne apie tai. Kalba apie lietuvių kalbos erdvę. Ar ji mažai susiaurinta Vilnijos krašte? Nejaugi reikia dar ką sakyti? Pavyzdžiui, jie net gatvių pavadinimus ne „lenkiškai užrašo“, o išverčia į lenkų kalbą. Ir pan.

Žinai, jeigu 1930 metais būtume persiėmę tokia kalbos-erdvės išdavimo logika, kokią Tu siūlai dabar, matyt, ir Tavo pavardė šiandien prasidėtų W. Kodėl nepakeli akių į latvius? Jie tikrai ir valstybiškai gina kalbą: kaip rašė rusiškas, lenkiškas ir kt. pavardes – pasuose! – su lotyniška „s“ galūne, taip ir rašo. Milžiniška nelatviška liaudis tyli. Nes supranta, kur gyvena. Valstybėje su valstybinės kalbos erdve. Net Daugpilyje, ne tik Rygoje (kur lavių vis dar tik 42 proc.). Jie ir užsienio visas pavardes verčia (ant knygų viršelių taip pat, rašydami originalo ženklais tik ant ketvirto viršelio, dažniausiai). Ir jie juk nėra barbarai, ar ne?

Pavardė nėra prekės ženklas, kaip Tu pristatai. Nėra ir vien juridinis dėmuo.
Tai valstybės–tradicijos reikalas. XX a. Lietuva gimė iš kalbos.

Mes išduotume savo paskutinius brolius latvius. Ir jeigu šis pakitimas įvyks – atkirsime save nuo jų, o juos nuo savęs jau ilgam. Gal ir pavisam. Štai tada tai bus pabaigos pradžia – suartėjimas (kurio ir šiaip jau nėra) patirs istorinį fiasko.

O tie keli šimtai Lenkijos lietuvių, kurie išdrįso pasirašyti pavardes lietuviškai – kenkia sau, savo darbui. O ir mūsų lietuviškų diakritinių ženklų Lenkijos valdininkai neištaria, savo kompiuteriuose „neatpažįsta“. Taigi, praktikoje… nėra nė ką lyginti.

Lenkija – bene vienintelė ES šalis vykdanti (jaučiasi taip) mesianizmo politiką.

Nejaugi Tau, tiek daug matančiam, tai neaišku?

Gaila, kad refleksija Tau nėra būdinga – tik ideologija.

Žodžiu, gyvuok.

Pagarbiai, Arvydas J.

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Laiškai Alkui, Lietuvos repolonizacijai – ne!, Nuomonių ratas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

46 komentarai

 1. tampax'as:

  taiklus geras atsakymas tas cinikui…

 2. Ponas Juozaiti:

  netiesą rašai. Mano sovietiniame pase buvo deja įrašyta, ne Stasio, bet Stasievič….

  • Lamatas:

   Jei taip pats , ar tavo tėvai taip užrašė, ar pateikė dokumentus su šitokia forma . Todėl gal nereikėtu kaltinti melu kitus, jeigu patys stengėtės būti ” pirmesni pirmųjų” įsiteikiant.

   • Žemyna:

    Na, bent jau paskutinį pasą man parašė kaip dera, be jokių -evna ar -ovna.
    O pirmuosius lietuviškus pasus išduodant žmonių nelietuviškom pavardėm KLAUSĖ, kaip nori įrašyti. – JŲ PAČIŲ PRAŠYMU buvo arba nebuvo prirašyta lietuviška galūnė. Prisimenu, kaip kaimynai tarėsi, kaip čia geriau padarius. Kai kas apskritai pavardes lietuvino – SAVO valia! Nors buvo įspėjami, kad vėliau turės vargo (kad ir tėvų testamentą vykdant)…
    Tik šiandien ar visi prisimena, kad pats to paprašęs!..
    O tada – ar visi savo vaikus įspėjo, kad jie patys to paprašė, kad prievartos jokios nebuvo?
    Žmonės gal neteikė tam tiek reikšmės, užmiršo. O šiandien kai kas tuo nesąžiningai naudojasi apie „mažutėlių kutavojimą ant Lietuvos” pasakas sekdamas …

  • Bartas:

   O mano pase, rasai, buvo įrašę Tėvo vardą – Stasio, nes aš taip reikalavau.

 3. Miškų katė:

  Negaliu tylėti ir aš.
  Ačiū, Arvydai už svarius pelyno kartumo žodžius niekingam mūsų tautos ir Lietuvos valstybės kenkėjui nuginkluoti,
  o tuo pačiu – ir mums: kad neužmigtume.

 4. vabalas:

  Aha, irgi norėjau pasakyt, kad dėl tėvavardžių apsirikta, aš irgi pase turėjau -evič.

  “Lietuva gimė iš kalbos”
  Ech tas romantizmas… Net girdėjau versiją, kad Lietuva gimė iš meilės 🙂
  Aš tai laikausi nuomonės, kad Lietuvos valstybė atsirado, kaip ir visos kitos valstybės, iš poreikio įteisinti prievartą atiminėjant žmonių pinigus ir nusavinant jų darbo vaisius. Masėms buvo paduota saldi idėja, vėliavytės, romantizuota istorija ir “vardan tos…”, o elitui, kaip ir demokratiškuose Atėnuose (su 90% vergų), atiteko garbė įsisavinti iš tų masių atimtus daugiau nei 50% jų uždirbto gerbūvio.
  Visi karai, taip pat ir Ukrainoje, iš esmės vyksta ne dėl sienų, ne dėl garbės ir ne dėl laisvės. Tai yra tik propagandinės klišės smegenų pudrinimui, kad žmonės-vergai savu noru eitų guldyti savo galvas. Karai vyksta tarp elito grupuočių, dėl legalios teisės atiminėti žmonių kuriamą gerbūvį.

  • Bartas:

   Vargšas “vabalėlis” . Tai ko gi vargsti šitoj ašarų pakalnėje? Apiplėštas,apvogtas gal dar ir primuštas, eitum kur akys mato. Žiūrėk ir rojų surastum. Tebūna Tau Dievai palankūs.

   • vabalas:

    Prie sovietų būtum partijos gairėms nepritariančių lietuvių siuntimo į tolimus kraštus aktyvistas, tas akivaizdu.

    Ir jei jau aš esu vargšas, tai ir tu esi lygiai toks pat vargšas ir apiplėštas, nes ir iš taves per prievartą kas mėnesį nusavina daugiau nei pusę tavo uždirbtų pinigų. O gal tu kitoks? Gal tu kaip tie nukvakę pensininkai, kurie aukojo savo pensijas KAM-ui, Ukrainos karo pradžioje? Šito aš nežinau, bet kiek klausinėjau žmonių, ar jie savo noru atidavinėtu savo pinigus valstybei, absoliuti dauguma atsakė neigiamai. Na tarkime, kad yra nedidelė dalis žmonių, kurie ir toliau sutiktu mokėti tokius pat mokesčius, bet bet kuriam racionaliam žmogui turėtu būti aišku, kad bet kuri valstybė yra gyva tik todėl, kad naudodama “teisėtą” prievartą susirenka babkes. Be lengvai gaunamų pinigų nebūtų nei brangių kostiumų, nei lėktuvų, nei O. Benderio vertų projektų, nebūtų karų ir šimtus kartų daugiau uždirbančių ponų. Nebūtų ir valstybės. Nebūtų ir Juozaičio, nes kiek žinau, jis beveik visą savo karjerą kūrė ant iš žmonių atimtų pinigų. Sąjūdžio pradžioje Juozaitį vertinau, paskui sužinojau apie jo aferas su labdara ir kitaip pradėjau žiūrėti.

  • jazza:

   Geras pastebejimas-tauta visada tampa valstybes vergai. Net po Baltijos kelio…

  • Kemblys:

   Tavo ‘išmintis’ laaabai patiktų sugėrovams, kemšant trečią puslitrį…
   Vabale, jei pabandytum parašyti sąvokų: tauta, valstybė, gentis, šeima ir bendruomenė, apibrėžimus, pats suprastum, kad visas tavo nusimanymas apie visuomenės santykius yra labai paviršutiniškas. Visuomenę suvoki buitinės kalbos lygyje.

 5. Ūla:

  gerbiu signatarą Rimvydą Valatką, tačiau nepritariu jo nuomonei dėl lenkiškų pavardžių rašymo. Kodėl mes, lietuviai, visados turime “lenkti galvą ir stuburą” kas tik ko nors užsigeidžia? Klausimas retorinis ir atsakymas aiškus…..

 6. Tai negi jus:

  manot, kad lenkai nevykdo lobizmo? Gavo wlatka 20 sidabriniu, už juos ir atidirbineja.

 7. Ačiū Arvydui:

  Lenkijoje lietuviškai pavardes užsirašė ne keli šimtai, o tik keliasdešimt.
  Pirma priežastis – pakeista pavardė negalioja Lenkijos registruose, jos niekur negali naudoti oficialiose įstaigose.
  Antra priežastis – brangiai kainuoja, reikia kartu keisti nuosavybės dokumentus, teises ir pan.
  Trečia – lenkai moka sukurti tokią aplinką, kad lietuvis (tuo labiau su lietuviška pavarde) nepatogiai jaučiasi. Net Seinų ar Suvalkų ligoninėj du lietuviai (pvz. įstaigos darbuotojas ir pacientas) bijo kalbėti tarpusavyje lietuviškai. Ne taip, kaip Vilniuje, kur kirpyklose, parduotuvėse, kt. drąsiai, garsiai kalba lenkiškai ir jokių nepatogumų nepatiria.

 8. O jums neatrodo:

  kad ruošiama antra Liublino unija? Tada ir buvo gasdinama rusais ir Lietuva buvo įtraukta i sąjunga su Lenkija. O kas is to isejo patys puikiai žinot.

 9. Vytautas Ka:

  ”Mažas” pastebėjimas. LIETUVOS radijo jau nėra. Yra – eL-eR-T. Tad nieko nuostabaus, kad tas radijas ir televizija su malonumu transliuoja tokius, Lietuvai priešiškus autorius. Valadka ne vienas. Savukynas, iš tos pačios Giedrovičiaus fondo kompanijos, jaučiu, darosi atsargesnis ir jo komentarai kol kas nebegvildena ”lietuvio tapatybės” problemos.
  Beje mus, dar šiek tiek Lietuvai nusiteikusius, Putino parankiniais yra priskyręs dar didesnis signataras.

  • Bartas:

   Va , va – jau esu ne kartą rašęs apie tas tris raides , kuriomis pavadinta Lietuvos Valstybės Tv. Tas šlykštus iškraipytas skambesys baigsis tik po to , kai girti elektros paskirstimo įrenginių vadovai nueis prie šiukšlių dėžių. Nemandagiai, bet kantrybė ne begalinė.

 10. abbrendix:

  Su Latvias suartejimo Lietuva nori? Taigi kodel ardo gelezinkeli i Latvija is Mazeiku. Kur tu Juozaiti buvai kaip Lietuvos Gelezinkeliai ismontavo begius, ir kur buvai kaip Latviai skundesi del sito? Perskaityk ju uzsienio reiklau ministerijos atskaita apie santykius su Lietuva tai suzinosi, kaip Lietuva elgiasi su Latvija: 4. Išspręsti geležinkelio susisiekimo tarp Vilniaus ir Rygos, Vilniaus – Daugpilio, taip pat
  Renge – Mažeikiai ir kitų kelių atnaujinimo klausimą. http://www.lt-lv-forum.org/files/786/Prane%C5%A1imas%20apie%20Latvijos%20ir%20Lietuvos%20bendradarbiavimo%20perspektyvas.pdf

 11. Marija:

  Ačiū Arvydui Juozaičiui. Anais ;laikais, ir vardas , ir tėvo vardas buvo rašomi rusiškomis raidėmis, bet lietuviškais pavadinimais.Kiek atsimenu, pasas buvo dviem kalbom.Iš tikrųjų valstybinė kalba buvo rusų, nors LTSR konstitucijoje buvo nurodyta, kad valstybinė kalba yra lietuvių.Prisimenu, kaip per vieną susirinkimą buvo klausiama, kodėl toks neatitikimas…Be argumentų liko klausimas. Ir tuo stebėtis dabar netenka: buvom okupuoti.
  O R.Valatkos taiklūs (dažniausiai) komentarai visada yra tik ideologizuoti ir labai toli keliaujantys….Todėl dažnai sukelia vidinį pasipriešinimą ir prieštaravimus.Mane, kaip Vilniaus krašto lietuvę, tikrai užgauna ne tik tokie siūlymai, bet ir svarstymai. Gerai išmanau Vilniaus krašto istoriją.

 12. Perkūno Paukštis:

  Anot straipsnio keisto pavadinimo, tai kuo skiriasi refleksija nuo erekcijos ?

  • Bartas:

   Šaunus vyrai , prašau pagalbos. Kalbatės tik jums suprantamais žodžiais . Išvada viena – labai išsilavinę . O iš žemesnės laktos sutvėrimams ,kalbantiems lietuviškai , nesuprantama . Tai ką reiškia; “reflekcija ir erekcija”.
   Girdėjau, kad Lietuvių Kalbos Žodynas pabaigtas ir ten surinkta 5 milijonai žodžių. Gal kokį žodelį gal pritaikysit.

   • Perkūno Paukštis:

    Gaila, kad refleksija Tau nėra būdinga – tik ideologija.
    ————————————
    CHA

   • Justas:

    Iš tų 5 mln. kiek yra pasenusių, nebevartojamų? Be to, valstietiškoje kalboje abstrakčių sąvokų ne kaži kiek tebūta. Net “įspūdį” su “įtaka” turėjom versti iš lotynų ar rusų kalbų.

    • kaip cia pasakius:

     jei siaures tautos turi begale zodziu apibudinti sniegui-mes turim daug zodziu apibudinti karvei bei arkliui ir tt.Cia apie valstietiskos kalbos ,,skurda”.

    • Žemyna:

     Bet fantastiškai tinkamų šiais laikais nauja prasme! Tik reikia pasinaudoti kalbos priemonėmis -šaknies kaitos galimybėmis, priesagomis, priešdėliais – pridedant, pakeičiant, pašalinant…
     Tik kaip sudominti jaunimą, moksleivius, studentus nardyti žodyne, gal net atrinkti nebevartojamus žodžius į rinkmeną, ir, vos pasirodžius kokiam naujam reiškiniui, daiktui, pažiūrėti, ką mes toje rinkmenoje turime – jei ne patį žodį, tai bent darybos pavyzdį „nugvelbti”… Net ir man pavyko kelis žodžius, senesnes, jau nebevartotas formas atgaivinti ir paleisti į gyvenimą… Kai šiek tiek atitolome nuo rusiškos mokslo bei technologijų terminijos, tiesiog atsigėrėti negali, kaip gražiai būtent senosios tų žodžių formos gula į atgimstantį šių laikų žodyną. Žiūriu, dabar tik jie ir vartojami. (išsk. „regėjimą” – bent jau Delfio straipsniuose apie regą. Niekaip neišsigydo nuo savo regėjimų).
     Bet aš jau čia nuo temos nuklydau. Persiprašau… 🙂

 13. )..(:

  tik jau nevadinkit tu valatkiniu rasliavotoju zurnalistais,jiems iki zurnalistu kaip iki menulio.ar tas rasliavotojas i delfyna jau kraustosi ?

 14. Vilnietis:

  Juozaiti, Jums iki R. Valatkos oi kaip toli.

  Iš tiesų iki šiol Lietuvoje dar nebuvo tokio puikaus, įžvalgaus žurnalisto, kaip R. Valatka.

  Pagarba Jam ir manau, kad Jis tikrai vertas valstybinio apdovanojimo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė