Atidaroma tautodailininkės E.Vindašienės paroda „Medžio sakmė“ (video) (0)

2015_03_27_Velykos

Velykiniai karpiniai | asmeninė nuotr.

Kovo 27 d. 16 val. Ukmergės kraštotyros muziejuje (Kęstučio a. 5)  atidaroma kaunietės tautodailininkės Eglės Dvarionaitės-Vindašienės personalinė karpinių paroda „Medžio sakmė“.

Ukmergiškiai turi puikią progą susipažinti su karpinių menu, populiarėjančiu ir atrandančiu savo vietą šiame laikmetyje. Atidarymo dieną, penktadienį, nuo 13 val. autorė kviečia į karpinių mokymus. Tautodailininkė primins Velykų papročius, gyvai dalinsis tradicinių lietuviškų amatų paslaptimis ir mokys karpyti popierines užuolaidėles.

E. Dvarionaitė-Vindašienė karpo iš popieriaus jau daugiau nei trisdešimt metų ir tiki, kad kiekvienas menininkas kuria savo medį bei turi savo paukštį. Tautodailininkė ištikima baltiškai pasaulėvokai, todėl pagrindinis jos karpinių motyvas – mitinis medis, kuris yra indoeuropietiškos kultūros dalis. Autorė Pasaulį vaizduoja kaip medį, kuris jungia tris dalis – požemį (šaknys), žemę (kamienas) ir dangų (šakos). Čia galima atpažinti žalčius, ugnį, kalną, marias, saulę, paukštį – Visatą, žmogaus santykį su gamta ir Kūrėju. Autorės teigimu, „žmogaus dermė – sutapti su Pasaulio medžiu ir tapti Visatos ašimi”.

2015_03_27_Egle

Eglė Dvarionaitė-Vindašienė | asmeninė nuotr.

Muzikų Dvarionų giminės atžala Eglė su lietuviškuoju kultūros lobynu susipažino dar vaikystėje. Vėliau studijų metais dalyvaudama kraštotyros ekspedicijose rinko tautosaką, autentiškas liaudies dainas, kurias ir šiandien dainuoja, moko ir kitus pajusti nepaprastą jų jėgą. Kaip Eglė V. sako, senasis lietuvių folkloras yra mūsų šventraštis – lig indiškos Vedos.

Tautodailininkė E.Dvarionaitė-Vindašienė viliasi, kad nenutils mūsų senelių dainos, neišnyks popieriaus karpiniai, per kuriuos lietuviai išlaiko „prigimtinę savastį“.

Šiandien E. Dvarionaitė-Vindašienė – tikra šio amato meistrė, viena žinomiausių karpytojų Lietuvoje, Tautodailininkų sąjungos narė nuo 1990 metų, dalyvauja respublikinėse ir tarptautinėse parodose. Ji vienintelė Lietuvoje karpo laiškus, o tradicinių popieriaus užuolaidėlių mokėsi pas garsiąją karpytoją Juliją Daniliauskienę. Eglė tiki, kad kantriosios lietuvių moterys gali šito meno išmokti, skatina jas puošti ir apsaugoti savo namus rankų darbo dirbiniais.

Autorinę parodą „Medžio sakmė“ tautodailininkė skiria savo proseneliams nuo Žeimių krašto iš mamos pusės, ir močiutei Reginai bei jos seseriai Julijai Dvarionaitei, pirmajai Lietuvos Rericho draugijos pirmininkei. Šiemet Rericho draugijai sukanka aštuoniasdešimt metų, kai buvo įkurta 1935 m. gegužės 26 d. Kaune.

E.Dvarionaitės-Vindašienės karpinių paroda „Medžio sakmė“ veiks iki balandžio 30 d.

2015_03_27_Paroda_EV_Ukmerge

Daina „Saulės ašara“, atliekama folkloro grupės „Atalyja“:

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė