Priklausomybė nuo maisto panaši į priklausomybę nuo narkotikų? (0)

A.Kubaičio nuotr.

A.Kubaičio nuotr.

Ar esate kada beprotiškai norėję traškančios picos gabalėlio, šokoladinio pyragaičio, vanilinių ledų ar kitų gardėsių, kurie, rodos, dieną nuspalvina šviesiomis spalvomis? Mičigano universiteto (JAV) mokslininkai apie tokį nesuvaldomą norą ir potraukį paskanauti kaloringo, greito ir nesveiko maisto turi savo nuomonę.

Anot jų, toks nesuvaldomas skanumynų troškimas, nepaisant to, kad po to jausite kaltę ir graužatį, gali būti priklausomybė nuo maisto. Nors toks teiginys iš pradžių gali kelti šypseną ir didelę prieštaravimų laviną, visai gali būti, kad po kelerių metų šalia priklausomybės alkoholiui, narkotikams atsiras ir priklausomybė maistui. Tokia pati rimta, asmenybę ir kūną niokojanti liga. Potraukis, kuris atneša ne ką kitą, kaip milžinišką nutukimo mastą ne tik JAV, bet ir visame pasaulyje.

Mičigano universiteto mokslininkai siekė išsiaiškinti, kurie maisto produktai greičiausiai sukelia priklausomybę nuo maisto. Iš ankstesnių tyrimų buvo žinoma, kad priklausomybę ir nuolatinį persivalgymą paskatina tokie maisto produktai, kuriuose gausu cukraus, druskos, riebalų. Mūsų kūnas tokį maistą priima kaip kompensaciją už prastą nuotaiką, nesėkmes, nusivylimą.

Tačiau tokios informacijos mokslininkams buvo negana. Ką jie išsiaiškino? Ogi tai, kad pripratimą sukelia ne tik daug cukraus, druskos ir riebalų turintys maisto gaminiai, bet ir kai kurie skanėstai, kurie yra smarkiai apdoroti, perdirbti. Toks maistas smegenyse sukelia panašius pokyčius, kaip ir gana stiprūs narkotikai. Ir priešingai, mažai apdoroti, viso grūdo produktai, žuvis, daržovės ir kitas sveikas maistas verčia mus bodėtis ir nesukelia jokio malonumo valgant bei negali tapti atlygiu, kompensuojančiu neigiamus fizinius ar emocinius išgyvenimus.

Šis tyrimas dar kartą sustiprino ir įtvirtino žinias apie apdoroto, greito, nenaudingų medžiagų kupino maisto įtaką smegenyse vykstantiems procesams. Mat 2002 metais nesveiko maisto poveikis centrinei nervų sistemai prilygintas heroino, opiumo ir morfino poveikiui smegenims. Kitas ankstesnis tyrimas atskleidė, kad nutukę ir persivalgyti linkę žmonės, kaip ir priklausomybę nuo narkotikų turintys asmenys, centrinėje nervų sistemoje turi mažiau dopamino receptorių. O tai reiškia, kad maistas, kaip ir narkotikai, jiems sukelia didesnį dopamino išsiskyrimą ir taip smegenys bando kompensuoti dopamino „nuostolius“.

Be to, apie priklausomybę maistui vis dažniau užsimenama ir kai kalbama apie valgymo sutrikimus. Mat bulimija, anoreksija ir kitais valgymo sutrikimais sergančių pacientų smegenyse maistas sukelia tokius pat procesus, kaip narkotikai, alkoholis ar psichotropinės medžiagos.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė