„Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą….“ (0)

Afisa_Oginskis_Tevynei skiriuMykolo Kleopo Oginskio 250-osioms gimimo metinėms

Kovo 22 d. 13.30 val. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondas, tęsdamas ilgalaikį kultūrinį bei švietėjišką projektą „Vakar ir visados“,  kviečia pamatyti literatūrinę-muzikinę kompoziciją „Tėvynei skiriu turtus, darbus ir gyvenimą….“ (scenarijus ir režisūra V. Kochanskytės) Vilkaviškio parapijos salėje (Vytauto g. 83, Vilkaviškis).

2006 metais būtent su šia programa fondas ir pradėjo savo veiklą. Tai buvo pirmasis fondo renginys, – Klaipėdos piliavietėje, o dabar ši programa bus rodoma ir Vilkaviškyje.

„Jei ne tragiškas mano Tėvynės ir tautos likimas, būčiau tapęs kompozitoriumi“, – artėjant gyvenimo saulėlydžiui, karčiai apgailestaudamas yra išsitaręs kompozitorius M.K.Oginskis.

Kunigaikščiui, įžymiam Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės, Abiejų Tautų Respublikos valstybiniam veikėjui, diplomatui, politikui, vienam iš 1794 metų sukilimo vadų, Rusijos caro Aleksandro I slaptajam patarėjui, Vilniaus universiteto garbės nariui pasaulinę šlovę atnešė polonezas „Atsisveikinimas su Tėvyne“. Ir jau daugiau kaip du šimtus metų per bekraštes įvykių erdves keliauja ir smelkiasi į klausytojų širdis Tėvynės ilgesio melodijos…

Šis režisūrinis sprendimas – romantiškas, emocionalus, žaismingas – atspindi XIX amžiuje madingo muzikinio-literatūrinio dvaro meno salono nuotaikas.

Scenografija iš detalių fragmentiškai kuria dvaro salono atmosferą.

Kostiumai – XIX a. pr. empiro (Napoleono laikų) stiliaus, madingi tiek Paryžiuje, tiek Peterburge.

Trys žavios moterys ilgisi talentingo menininko – skambina jo kūrinius, dainuoja romansus, kalbasi apie jo gyvenimą, kūrybą, pasakoja jo gyvenimo legendas, šmaikštauja – ar ne apie tai prirašyta daugybė XIX a. romanų?k

Menininkių artistiškumas, įtaigiai kuriama romantiška dvaro meno salono atmosfera įtraukia publiką į dialogą, tam tikrą improvizaciją…

Dramatiško temperamento aktorė, ekspresijos sklidinas dainininkės balsas, subtilus pianistės muzikavimas žiūrovams dovanoja žaižaruojančias emocijas.

Muzikologas Viktoras Gerulaitis, išklausęs programą, pasakė, kad kompozitoriaus romansai jam yra atradimas, liudijantis M. K. Oginskį turėjus neeilinių muziko gabumų, tad, būtent tokio talento žmogus ir galėjo sukurti genialųjį polonezą „Atsisveikinimas su Tėvyne“.

Programą entuziastingai sutiko ir Lietuvos dienų Baltarusijoje (2013 m.) atidarymo šventės Lietuvos ambasadoje Minske svečiai, tarp jų ir M. K. Oginskio kūrybos žinovai. Muzikologė Sviatlena Nemohaj, knygos „Kompozitorius M. K. Oginskis“ autorė, po pasirodymo pasakė: „Šių profesionalių menininkių dėka buvo atskleistas ne tik M. K. Oginskio asmenybės žavesys, bet ir sukrečianti jo muzikos įtaiga“.

Programoje, – M. K. Oginskio laiškai, memuarų, autobiografijos, knygų „Atsiminimai“, „Laiškai apie muziką“ fragmentai, romansai ir kūriniai fortepijonui.

Atlikėjos :

Giedrė Zeicaitė, dainininkė, tarptautinių konkursų laureatė

Šviesė Čepliauskaitė, pianistė, tarptautinių konkursų laureatė

Virginija Kochanskytė, aktorė, renginių režisierė

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė