Išleista nauja dviejų tomų knyga „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ (0)

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

VšĮ Leidybos idėjų centras išleido išskirtinio turinio ir apimties dviejų tomų leidinį „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“. Šis leidinys skirtas atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės 25-erių metų jubiliejui, todėl juo stengtasi aprėpti šio laikotarpio svarbiausius Lietuvos įvykius, valstybės veiklos sritis, jų raidą ir pažangą, asmenybes, reikšmingai prisidėjusias prie svarbiausių darbų ir pasiekimų įvairiose srityse.

Pirmajame 720 puslapių knygos tome – apie 40 autorinių apžvalgų, prie kiekvienos apžvalgos pristatomos ir valstybės pažangai svarbios įmonės, valstybės institucijos ir pagrindinės įstaigos, o iš 1200 puslapių susidedančiame antrajame tome – 2008 iškiliausių asmenybių biografijos, asmeniniai Lietuvos ir savo pasiekimų vertinimai, šio tomo skyriuje „In memoriam“ – 264 šviesaus atminimo asmenybių biografijos, jų giminių ir kolegų prisiminimai, asmenybių įamžinimo faktai. Čia pristatomi svarbiausius tyrimus atliekantys mokslininkai, reikšmingus darbus sukūrę įvairių sričių menininkai, garsiausi sportininkai, visuomenės ir išeivijos veikėjai, disidentai, dvasininkai, politikai, diplomatai, pareigūnai, geriausi šalies pedagogai, teisininkai, gydytojai, inžinieriai, Lietuvoje ir pasaulyje pripažinti įvairių sričių specialistai, didžiausias įmones sukūrę verslininkai ir dar daugybė kitų reikšmingą indėlį į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą, įtvirtinimą ir valstybės pažangą įdėję žmonės. Autorines apžvalgas leidiniui parengė ekspertai, mokslininkai, buvę Vyriausybės kabinetų nariai, dalyvavę daugelyje reformų, žurnalistai, pakalbinę daugelį kompetentingų specialistų. Tarp jų VGTU docentė dr. Dalia Bardauskienė, VDU docentas dr. Kastytis Antanaitis, VU docentė dr. Irena Eglė Laumenskaitė, Lietuvos energetikos instituto vyr. mokslo darbuotojas prof. habil. dr. Vaclovas Miškinis, Pilietinės visuomenės instituto direktorė dr. Ieva Petronytė, Lietuvos finansų rinkų instituto direktorė dr. Gerda Žygienė, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos prezidentas Gintaras Nenartavičius, Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius ir daugelis kitų.

„Ši knyga – tai padėka tiems, kurių pasišventimas ir darbai 1990 m. lėmė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą, tiems, kurie ją įtvirtino, tiems, kurie šiandien garsina mūsų šalį pasaulyje, savo pasiekimais kuria laisvos šalies istoriją. Tokia mūsų leidinio misija – įamžinti šiuolaikišką Lietuvą kuriančių Asmenybių darbus. Todėl ir į valstybės sričių apžvalgas stengėmės pažvelgti per žmogaus prizmę: čia gausu pavardžių, nuotraukų, pasiekimų ir laimėjimų – juk istoriją kuria žmonės“, – pasakoja Leidybos idėjų centro direktorė Vesta Jozonienė.

Knygoje galima rasti įvairaus amžiaus ir įvairiausių profesijų asmenybių biografijų, pavyzdžiui: Lietuvos Vyskupų Konferencijos pirmininko, Vilniaus arkivyskupo metropolito dr. Gintaro Grušo, Lietuvos investicijų agentūros įkūrėjo, tarptautinio verslo eksperto Vyto E. Gruodžio, buvusio Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vado, NATO standartizacijos biuro direktoriaus gen. mjr. Edvardo Mažeikio, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Leonardo Gutausko, nusipelniusio Lietuvos gydytojo doc. dr. Remigijaus Valdemaro Nargėlos, rašytojo, literatūros tyrinėtojo ir kritiko prof. habil. dr. Kęstučio Nastopkos, džiazo muzikanto prof. Petro Vyšniausko, Lietuvos laisvės lygos lyderio, disidento Antano Terlecko, Lietuvos mokslo premijos laureato akademiko habil. dr. Alberto Malinausko, operos primadonos Violetos Urmanavičiūtės-Urmanos, teisėjo dr. Stasio Stačioko, Vilniaus šv. Pranciškaus ir šv. Bernardo vienuolyno gardijono, kunigo Arūno Peškaičio, JAV Kongrese veikiančios organizacijos „Baltic Caucus“ steigėjos, lietuvių išeivijos visuomenės veikėjos Angelės Katarinos Nelsienės, šokėjo, choreografo, tarptautinių čempionatų prizininko Lauryno Žakevičiaus, dainų autorės ir dainininkės Justės Arlauskaitės-Jazzu ir daugelio kitų.

Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus savo sveikinime šiam leidiniui parašė: „valstybių istoriją rašo ne kokia nors nežinoma jėga, ne bevardė liaudis, o konkretūs žmonės. Ir tai, kas per dvidešimt penkerius metus buvo sukurta, iškovota, išmokta ar suvokta, padaryta konkrečių asmenybių. Mūsų kultūros ir mokslo, sporto ir politikos žmonių, mūsų mokytojų ir ūkininkų, mūsų žilagalvių ir mūsų jaunimo, mūsų piliečių, kad ir kur jie šiandien gyventų, kad ir kokį darbą dirbtų, kad ir kokių pažiūrų laikytųsi. Taip suprantu ir šios knygos paskirtį – kaip dokumento, kuriame užrašyti mūsų istorijos kūrėjų vardai. Ir kaip įrodymo, kad, būdami labai skirtingi, vis dėlto esame labai vieningi – savo mintimis ir darbais, skirtais ateičiai, savo buvimu Lietuvoje. Asmenybes, kurios į mūsų istoriją įėjo kaip pasipriešinimo sovietų okupacijai simboliai, kurios iškilo su Tautinio atgimimo ir Sąjūdžio banga, keičia asmenybės, gimusios jau nepriklausomoje Lietuvoje. “.
Anot Kovo 11-osios akto signataro, Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininko pavaduotojo dr. Bronislavo Juozo Kuzmicko, tokio pobūdžio leidinys įrodo, kad visuomenė nėra abejinga tiems asmenims, kurių darbais ir idėjomis remiasi visa tauta. „Vien laisvės save realizuoti demokratinėje šalyje nepakanka, svarbu būti pripažintam, įvertintam, būtent to ir siekė albumo leidėjai“, – atkreipė dėmesį prof. B. Kuzmickas.
Knygos pristatymas vyko Lietuvos Respublikos Seime 2015 m. kovo 9 d. Jame dalyvavo apie 200 Lietuvos mokslo, meno, kultūros, švietimo, krašto apsaugos ir šalies ūkio pažangai nusipelniusių žmonių, Seimo narių, politikų, Sausio 13-osios, Medininkų ir kitų įvykių metu žuvusiųjų artimųjų. Apie leidinį kalbėjo apžvalgų autoriai Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus direktorius Arūnas Antanaitis, pirmosios Vyriausybės žemės ūkio ministras dr. Vytautas Knašys, ambasadorius ypatingiems pavedimams, buvęs užsienio reikalų ministras dr. Antanas Valionis, buvęs ilgametis susisiekimo viceministras, VGTU Intermodalinio transporto ir logistikos kompetencijos centro direktorius dr. Algirdas Šakalys, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė dr. Daiva Vaišnienė, karo istorikas prof. dr. Vladas Rakutis ir kiti. „Dažnai galvojame, kad istoriją kuria struktūros, potvarkiai ar susitarimai, o iš tikrųjų viskas priklauso nuo labai konkrečių žmonių. Todėl yra svarbu juos pastebėti, įvertinti, paskatinti ir parodyti kitiems pavyzdžiu. Bet vienas principas, ko gero, yra kelrodinis – tegu pergalė mus džiugina, o iš klaidų turime mokytis. Bet už to stovi konkretūs, puikūs Lietuvos žmonės“, – renginyje kalbėjo karo istorikas prof. V. Rakutis.

Knygoje „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ leidėjai rašo: „Mus visus vienija ryšys. Apie save sužinome iš kitų, taip pamatome save kitų akimis. Asmenybė susideda iš daugybės aspektų ir bruožų, kiekviena ji yra unikali. Tačiau svarbiausia, kaip ji pasirenka prioritetus ir visas pastangas, kūrybiškumą ir jėgas skiria Gėriui – ugdo atsakomybę, drąsą, sąmonėjimą, toleranciją ir išmanymą.“ Dar giliau įžvelgia akademikas Algirdas Gaižutis: „Bet kuris žmogus yra ir gali būti Asmenybe, jeigu jo nevaldo perdėtas egoizmas, arogancija, vertybių sąmyšis galvoje, jeigu jis supranta Tėvų žemės šventumą, tą niekam neprilygstančią aukštąją sacrum sferą, ir geidžia būti geradarys, geidžia būti laimingas.“
Pasak projektų direktorės Vidos Laumenskaitės-Dauderienės, į redakcijos klausimą, kas yra Asmenybė, knygos herojai atsakė ir savais, ir žymių žmonių žodžiais, tačiau beveik visi atsakymai turėjo bendrą vardiklį: asmenybė – tai gėriui tarnaujantis, sąžiningas, kūrybingas, nuolat tobulėjantis, tvirtą atsakomybės jausmą turintis žmogus, padedantis visapusiškai augti esantiems šalia. „Nusipelniusius Lietuvos žmones norėjome kuo labiau atsiskleisti kaip asmenybes, todėl suteikėme progą ir tribūną pasidalyti vertinimais ir mintimis apie šalies ir savo asmeninius pasiekimus, apie savo šeimą, apie tai, kas įkvėpė ir tebeįkvepia, kas džiugina ar neramina. Neapsiribojome vien sausais enciklopediniais faktais. Manome, kad tai mums pavyko, ir tie trumpi interviu beveik kiekvienoje biografijoje taps unikaliais liudijimais ateities kartoms“, – teigia projektų direktorė.
Knygą „Asmenybės. 1990–2015 m. Lietuvos pasiekimai“ galima įsigyti VšĮ Leidybos idėjų centro redakcijose Vilniuje ir Kaune. Dviejų tomų leidinio kaina 78 Eur.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė