Kovo 20 dieną Lietuvoje bus matomas dalinis Saulės užtemimas (tiesioginė transliacija) (0)

NASA nuotr.

NASA nuotr.

Kovo 20 dieną matysime per pastaruosius 16 metų didžiausą Lietuvoje matomą dalinį Saulės užtemimą. Mėnulis mūsų žvaigždę užtemdys apie 70–80 proc.

1999 metais vykęs užtemimas buvo istorinis – paskutinis antrojo tūkstantmečio visiškas Saulės užtemimas Europoje. Lietuvoje buvo matoma dalinai užtemusi Saulė.

Artimiausias užtemimas tam tikrame žemės rėžyje tuo metu bus matomas taip pat, kaip visiškasis Saulės užtemimas, kurį geriausia bus stebėti Farerų salose – ryškiausias dangaus šviesulys užtems 2 minutėms ir 47 sekundėms.

Lietuvoje paskutinį kartą visiškas užtemimas buvo matomas dar 1954 metais, kito dar mažiausiai 85 metus nematysime.

Vilniuje dalinis užtemimas prasidės 10.55 val., 12.04 val. pasieks didžiausią reikšmę. Tuo metu Mėnulis užstos apie 73 proc. Saulės disko. Dalinis užtemimas baigsis 13 val. 14 min.

Klaipėdoje Saulės užtemimas prasidės ir baigsis anksčiau – atitinkamai 10.51 val. ir 13.10 val., o užtemimo dydis bus beveik 78 proc.

VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto Molėtų astronomijos observatorijoje šis užtemimas bus stebėsimas pro specialius teleskopus, po užtemimo bus skaitoma dr. Erikos Pakštienės paskaita apie Saulę, jos paviršių ir vyksmus gelmėse. Daugiau informacijos apie renginį rasite socialiniame tinkle.

Užtemimo matomumas Žemėje

Užtemimo matomumas Žemėje

Primename, kad stebint užtemimus svarbiausia tinkamai užtemdyti akis, kad saulės šviesa jų neerzintų. Tam geriausiai tinka specialus filtras, arba apšviesta negatyvinė fotojuosta.

Mėnulio užtemimai vyksta dažniau, visišką šio dangaus kūno užtemimą stebėsime šių metų rugsėjo 28 d.

Kitas daug mažesnis dalinis Saulės užtemimas Lietuvoje bus matomas 2021 metais birželio 10 dieną ir Saulė Mėnulis tąkart užtemdys tik apie 30 proc.

Kovo 20 d. visiško saulės užtemimo tiesioginė transliacija iš Farero salų:

Kovo 20 d. visiško saulės užtemimo tiesioginė transliacija per virtualtelescope.eu:

Dalinio Saulės užtemimo (užtems 81.7 % Saulės) tiesioginė transliacija iš Sionderborgo (Danija) (pradžia 10:38:30 val., maksimumas 11:46:16 val., pabaiga 12:56:40 val.):

Kovo 20 dienos užtemimo tiesioginę transliaciją taip pat galite žiūrėti ČIA bei ČIA.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Lietuvoje, Mokslas, Naujienos, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė