Kaziuko mugėje buvo pagerbtas amatininkų dievas Kalvelis (nuotraukos) (4)

Kalvelio-eitynes-Kaziuko-mugeje-2015-j.antulio-nuotr

Kaziuko mugės eitynėse nešama Kalvelio stovyla | J. Antulio nuotr.

Jau keleri metai Kaziuko mugę praturtina didelė eisena – amatininkai, folkloro ansambliai, mėgėjų teatro grupės, Vilniaus mokyklų moksleiviai žygiuoja centrine miesto gatve.

Tarp vėliavų, kaukių, tautiniais drabužiais pasipuošusių folkloro grupių ir persirengėlių mugės lankytojų dėmesį atkreipė įspūdinga stovyla – aukštas, juodas, raguotas, laikantis aukso spalvos dubenį. Stovylą lydėjo žalvariniais papuošalais pasipuošę žmonės, jie mušė būgnus ir dainavo energingas dainas. Kas tai? To klausė ne vienas vilnietis, paklausė ir alkas.lt. Mums paaiškino Inija Trinkūnienė, Lietuvos Romuvos Krivė:

„Tai Kalvelis – Saulės išvaduotojas, amatų globėjas. Atkreipkite dėmesį – Kalvelis laiko kūjį. Kalvis – mitinis Saulės sutvėrėjas, minimas etiologinėse sakmėse. Teliavelio (Kalvelio) vardu jį mini ir XIV a. rusų metraščiai. Kalvystės kilmė lietuvių folklore siejama su požemio dievybėmis. Vienuolio Jeronimo Prahiškio duomenimis, surinktais XV a. pradžioje, viena iš Lietuvos genčių garbino Saulę ir labai pagarbiai laikė nepaprasto didumo geležinį kūjį, kuriuo Zodiako ženklai išvadavo dangaus šviesulį iš nelaisvės tvirčiausiame bokšte. Tai lietuviškas mitas apie Saulės išvadavimą.
Mūsų Saulėgrįžos, Kalėdų dainose yra išlikę vaizdinių, kaip kalvelis nukala kubką (taurę), perlų vainiką ir sidabro žiedą. Taigi, aukso spalvos apvalus daiktas, kurį laiko Kalvelio statula – tai taurė, simbolizuojanti atgimstančią Saulę. Kasmet Kalvelį neša ir lydi Romuvos apeigų grupė „Kūlgrinda“, priešais jį yra nešama apeiginė ugnis, kuri yra „maitinama“ gintaro dulkėmis“.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė