Lietuvos konkurencingumui užtikrinti būtinos reformos ir glaudesnis dialogas tarp valdžios, verslo bei visuomenės (0)

Alkas.lt. A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt. A.Rasakevičiaus nuotr.

Didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ susitiko su Lietuvos Respublikos Vyriausybės nariais ir pateikė pasiūlymų bei rekomendacijų Lietuvos ekonominiam konkurencingumui stiprinti. Tradiciniame, devintajame Investuotojų forume su Vyriausybe daugiausiai dėmesio skirta reikalingiems pokyčiams sprendžiant darbo santykių reguliavimą, veiksmingesnei kovai su šešėline ekonomika ir korupcija, informacinių technologijų infrastruktūros plėtrai, sveikatos sektoriui, švietimo reformoms, viešojo sektoriaus efektyvumui ir nekonkuravimui su privačiu.

„Lietuva turi išlaikyti ekonominio augimo lyderės poziciją ES. Todėl vidaus vartojimo ir eksporto skatinimas, užsienio investicijų pritraukimas išlieka esminiais mūsų veiklos prioritetais. Noriu pasidžiaugti, kad Vyriausybė sėkmingai spaudžia į kampą „šešėlinę ekonomiką“ – aktyviai prisidedame ir prie „Investors‘ Forum“ ir „Baltosios bangos“ iniciatyvos „Šioje šalyje nėra vietos „šešėliui“ įgyvendinimo. Laiku priimti sprendimai jau duoda vaisių – praėjusią savaitę pristatyti tyrimai rodo, kad kova su nelegalia prekyba, kontrabanda ir mokesčių vengimu tapo veiksmingesnė“, – kalbėjo Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius.

Investuotojų forumo su Vyriausybe dalyviai akcentavo, kad būtinoms permainoms įgyvendinti reikalingas glaudus, abipusiu pasitikėjimu grįstas dialogas tarp valdžios, verslo ir visuomenės. „Svarbiausias politinės valdžios uždavinys − užtikrinti Lietuvos konkurencingumą globaliame pasaulyje. Tačiau kyla klausimas, ar verslo atstovai ir politikai konkurencingumą suvokia vienodai. Per ketvirtį nepriklausomybės amžiaus nuvertėme kalnus – esame gerbiami Transatlantinės bendrijos nariai, priklausome euro zonai. Tačiau demografinės prognozės yra liūdnos, darbo našumas neauga, esame sukūrę išlaikytinių sistemą valstybėje – į visus šiuo klausimus atsakymų vis dar nėra“, – kalbėjo „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas Rolandas Valiūnas.

Pasak jo, siekiant užtikrinti tvarų Lietuvos ekonomikos augimą, itin svarbu kurti konkurencingą visuomenę. Tam būtina reformuoti švietimo sistemą ir užtikrinti, kad ji skatintų augančią kartą savarankiškai, sumaniai kurti, prisiimti atsakomybę už savo ir aplinkinių ateitį. Konkurencingumui didinti būtina efektyviau išnaudoti Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas, vykdyti tvarią regionų politiką, kuri skatintų natūralią urbanizaciją bei darbo jėgos judėjimą. Diskusijoje su Vyriausybe investuotojai atkreipė dėmesį ir į problemas, su kuriomis susiduria verslas kurdamas darbo vietas bei pritraukdamas reikalingų darbuotojų.

„Investuotojai nuolat atkreipia dėmesį į tokias problemines sritis kaip kova su šešėline ekonomika, neadekvatus darbo santykių reguliavimas, viešojo sektoriaus ir mokesčių sistemos neefektyvumas. Asociacijos narių apklausos rodo, kad didelę įtaką investuotojų apsisprendimui ateiti į Lietuvą daro konkurencinga darbo jėga, tačiau taip pat daugiau kaip trečdalis investuotojų nurodo, kad  kvalifikuotų darbuotojų čia per mažai – vadinasi, turime skirti daugiau dėmesio migracijos klausimams ir talentų pritraukimui. . Visos šios problemos reikalauja kompleksinių sprendimų, ir mes visada pasirengę padėti, teikti siūlymus ir rekomendacijas“, – sakė Rūta Skyrienė, „Investors‘ Forum“ vykdomoji direktorė.

Aptardami būdus tobulinti darbo santykių reguliavimą, investuotojai pabrėžė būtinybę kurti integruotą darbo santykių ir socialinės apsaugos sistemą, kuri skatintų gyventojus dirbti, užuot gyvenus iš išmokų. Darbo santykius siūloma reguliuoti taip, kad jie atitiktų ES Darbo laiko direktyvą. Verslo atstovų teigimu, siekiant didinti Lietuvos konkurencingumą bei patrauklumą užsienio investuotojams, būtina lankstesnė įdarbinimo ir atleidimo tvarka, darbo organizavimo formos, tokios kaip nuotolinis darbas.

„Dabartinis migracijos ir darbo santykių reguliavimas nepadeda verslui pritraukti darbo jėgos iš užsienio. Siekdami didinti šalies konkurencingumą privalome tapti atvira valstybe: sudaryti galimybes verslui lanksčiau įdarbinti užsienio šalių specialistus, o tuo pačiu − skatinti užsienyje gyvenančius Lietuvos piliečius grįžti ir kurti čia“, − teigė Ramūnas Petravičius, asociacijos Darbo klausimų grupės vadovas, advokatų kontoros LAWIN partneris.

Vyriausybės ir investuotojų susitikime itin daug dėmesio skirta sklandžiam valstybės skaitmeninės darbotvarkės įgyvendinimui. „Investors‘ Forum“ nariai akcentavo būtinybę konsoliduoti šalies IT infrastruktūrą ir aktyviai tęsti naujosios kartos interneto prieigos infrastruktūros plėtrą, užtikrinti jos prieinamumą visiems šalies gyventojams. Taip pat pabrėžta kibernetinio saugumo įstatymo įgyvendinimo svarba.

Devintajame Investuotojų forume su Vyriausybe verslo atstovai paragino įgyvendinti „Sodros“ reformą, atsižvelgiant į 2013 m. Premjero suburtos darbo grupės rekomendacijas, perduoti „Sodros“ įmokų surinkimą Valstybinei mokesčių inspekcijai. „Investors‘ Forum“ atstovai siūlo Vyriausybei koreguoti Pelno mokesčio įstatymą ir investicinių projektų lengvatos taikymo praktiką, nepratęsti PVM lengvatos šildymui galiojimo, įvesti visuotinius automobilių bei nekilnojamojo turto mokesčius ir tuo pačiu mažinti itin aukštą darbo jėgos apmokestinimą Lietuvoje.

Kalbėdami apie verslo aplinkos skaidrumą, „Investors‘ Forum“ nariai atkreipė dėmesį į Specialiųjų tyrimų tarnybos pastangas aktyviau bendradarbiauti su verslu korupcijos prevencijos klausimais, kovoti ne tik su viešojo, bet ir privataus sektoriaus atstovų korupcine veikla. Tačiau siekiant dar labiau išskaidrinti verslo aplinką, investuotojų nuomone, būtina užtikrinti glaudesnį bendradarbiavimą tarp atskirų institucijų, sutelkti jų dėmesį ties strateginiais klausimais, tokiais kaip viešieji pirkimai, valstybės ir savivaldybių įmonių valdymo skaidrumas ar veiklos politizavimas. Forumo dalyviai pažymėjo būtinybę aktyviai diegti ir propaguoti skaidrumo principus tiek viešojo sektoriaus organizacijose, tiek ir privačiame versle.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė