UNESCO ekspertų misija paneigė Rusijos „atrastas“ grėsmes Kuršių nerijai (0)

svyturys_am.lt

am.lt nuotr.

Prieš porą dienų Lietuvą pasiekė UNESCO Pasaulio paveldo centro raštas su ekspertų misijos išvadomis apie padėtį Kuršių nerijoje. Ši misija vyko mūsų šalies kvietimu, siekiant paneigti Rusijos Federacijos nuolatinės atstovės prie UNESCO Eleonoros Mitrofanovos skundus Pasaulio paveldo centrui apie grėsmes šiai UNESCO saugomai teritorijai, kurias neva kelianti Lietuva. Tokioms grėsmėms priskirta suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo statyba, Klaipėdos jūrų uosto plėtra, ketinimai tiesti kabantį tiltą per Kuršių marias į neriją.

UNESCO Pasaulio paveldo komiteto deleguotas didelę tarptautinę patirtį turintis ekspertas dr. Tamas Fejerdy sausio mėnesį buvo atvykęs į Lietuvą susipažinti su netoli Kuršių nerijos vykdomais projektais ir planais. Jis savo ataskaitoje nurodo, kad visi objektai buvo išsamiai pristatyti. Pagrindinė misijos išvada dėl SGD terminalo statybos, remiantis patikrinimu vietoje, – tai, kad šis terminalas nesukuria neigiamo poveikio Kuršių nerijos kraštovaizdžiui, jos vizualiniam vientisumui ir išskirtinei visuotinei vertei.

Vertindamas Klaipėdos jūrų uosto plėtros galimybes, ekspertas nurodė, kad siekiant norimų giliavandenio uosto techninių charakteristikų, galima intervencija turi neperžengti uosto teritorijos išorinių ribų ir atitikti pasaulio paveldo objekto apsaugos ir išsaugojimo reikalavimus, o apie visus darbus, dar prieš priimant sprendimus, reikia išsamiai informuoti Pasaulio paveldo centrą.

Aptardamas „preliminarius planus statyti kabantį tiltą iš Klaipėdos per marias į Kuršių neriją“, Tamas Fejerdy pažymėjo, kad yra aptariamos tik idėjos (apie jas diskutuojama jau daugiau nei 40 metų), bet nei projekto, nei teisinių galimybių joms įgyvendinti šiuo metu nėra. UNESCO misijos išvada – bet kokio tilto per Kuršių marias statyba turėtų rimtą poveikį, ji nepataisomai sugadintų pasaulio paveldo objekto vientisumą ir išskirtinę visuotinę vertę tiek vizualiai, tiek fiziškai. Tai, kad nėra tilto, – labai svarbus „automatinis reguliavimo filtras“ siekiant išvengti eismo perkrovų. Todėl rekomenduojama rengiamame Kuršių nerijos valdymo plane aiškiai ir tiksliai nurodyti, kad siekiant išsaugoti šią UNESCO vertybę reikia išlaikyti dabartinę padėtį – be jokio tilto per marias.

Pagrindinis eksperto raginimas – kuo greičiau parengti Kuršių nerijos, kaip bendro Lietuvos ir Rusijos administruojamo pasaulio paveldo objekto, valdymo planą, kuris aiškiai apibrėžtų tiek tarpvalstybinio bendradarbiavimo procedūras, tiek atskirų institucijų atsakomybę.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė