Lietuva sieks, kad iki 2020 metų globos įstaigose vaikų neliktų (2)

Vilniaus Žolyno vaikų socialinės globos namų nuotr.

Vilniaus Žolyno vaikų socialinės globos namų nuotr.

Tikimasi, kad iki 2020 m. globos įstaigose vaikų neliks, jie gyvens šeimose, šeimynose, bendruomenėse. Tikslui pasiekti papildomai planuojama skirti iki 50 mln. eurų. Tai šiandien vykusioje spaudos konferencijoje pabrėžė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė.

Tačiau, pasak ministrės, tai jokiu būdu nebus tiesiog globos įstaigų uždarymas, o institucinę globą laipsniškai pakeis paslaugos bendruomenėje, šeimynose, bus skatinama globa ir įvaikinimas.

Kaip primena A. Pabedinskienė, pernai vasario viduryje patvirtintas institucinės globos pertvarkos planas, nuo to laiko vyko aktyvus dialogas su visuomene, savivalda, nevyriausybiniu sektoriumi, pačiomis globos įstaigomis, o jau kovo 1-ąją prasidės konkretūs globos sistemos pertvarkos veiksmai.

Institucinės globos pertvarkos tikslas – iki 2020 m. sukurti kompleksiškai teikiamų paslaugų sistemą, kuri sudarytų galimybes kiekvienam vaikui, neįgaliajam ar jo šeimai (globėjams, rūpintojams) gauti individualias pagal poreikius paslaugas ir reikiamą pagalbą bendruomenėje, o kiekvienam likusiam be tėvų globos vaikui – augti saugioje ir jo raidai palankioje aplinkoje biologinėje, jos nesant – įtėvių, globėjų šeimoje.

Institucinės globos pertvarka prasideda trimis, vienu metu vyksiančiais veiksmais. Pirmasis jų – visuomenės švietimas ir informavimas, kad visuomenė suvoktų pertvarkos svarbą bei būtų formuojamas teigiamas požiūris į globą, padėsiantis daugiau vaikų rasti kelią į šeimą, neįgaliųjų – į visuomenę. To bus siekiama ir per šeimų, bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų ir savivaldos įtraukimą į įgyvendinimo procesą.

Ministrė taip pat ragina žiniasklaidos atstovus būti geros valios ambasadoriais ir skleisti žinią apie globą, nes žinančios, informuotos, matančios gerus pavyzdžius šeimos, bendruomenės norės globoti ar įvaikinti vaikus, globoti artimuosius, turinčius lengvą ar vidutinę negalią.

Antrasis, bet ne mažiau svarbus veiksmas yra teisinės bazės sutvarkymas. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra parengusi Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymo projektą, kuris šiuo metu pateiktas Vyriausybei ir, tikimasi, kovo pabaigoje pasieks Seimą.Civilinio kodekso pataisos, kurios lengvina, spartina įvaikinimo procedūras jau Seime.

Ministrė pabrėžė, kad kartu su teisės aktais bus peržiūrėta ir visa globos sistemos finansavimo teisinė bazė. Nors kurį laiką abi globos sistemos bus priverstos veikti kartu, vis dėl to institucinės globos sistema pamažu turės perleisti savo resursus pertvarkos įgyvendintojams – NVO, bendruomenėms, šeimynoms ir šeimoms, priėmusioms globotinį.

Trečiuoju etapu siekiama užkirsti kelią vaikų patekimui į globos įstaigas. Dėl minėtų Civilinio kodekso pataisų per artimiausius metus susikurs laikinai globojančių šeimų tinklas, kur, iškilus netikėtam, ekstra atvejui, vaikas laikinai prisiglaus, gaus būtinąją pagalbą, rūpestį, bet gyvens įprastuose namuose, o ne globos įstaigoje.

Numatoma, kad bus aktyviai dirbama su šeimomis, kad netektų paimti vaiko iš šeimos, padedant šeimai išspręsti problemas. Tais atvejais, kai vaiko paėmimas iš šeimos bus būtinas, vaikas bus paimamas tik teismo sprendimu.

Taip pat ministrė A. Pabedinskienė kreipsis į sveikatos apsaugos ministrę, kad būtų sukurtas kūdikių namų pertvarkos planas bei kartu su Teisingumo ministerija, Nacionaline teismų administracija būtų išspręstas vienas skaudžiausių klausimų – kūdikių globos ir įvaikinimo terminų sutrumpinimas, nes šiuo metu jis vidutiniškai siekia 2,5 m.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė