Lietuva JT Saugumo Taryboje: rugsėjo ir vasario Minsko susitarimus privalo įgyvendinti visos šalys, įskaitant Rusiją (0)

Jungtiniu tautu organizacija_en.wikipedija.orgJT Saugumo Taryba vasario 17 dieną vienbalsiai priėmė rezoliuciją 2202, kuria sveikinama vasario 12 d. Ukrainos, Prancūzijos, Vokietijos ir Rusijos deklaracija dėl priemonių paketo 2014 m. rugsėjį priimtų Minsko susitarimų įgyvendinimui.

Priemonių pakete, be kita ko, numatytos paliaubos ir ginkluotės atitraukimas iš rytinių Ukrainos regionų. Rezoliucijoje Saugumo Taryba patvirtinto paramą Ukrainos suverenitetui, nepriklausomybei ir teritoriniam vientisumui, kvietė visas šalis įgyvendinti priemonių paketą.

Tą pačią dieną JT Saugumo Taryba priėmė ir pranešimą spaudai, kuriame išreiškia susirūpinimą besitęsiančiomis kovomis Debaltsevėje, apgailestauja, kad smurtas kai kuriuose rytiniuose Ukrainos regionuose tęsiasi, nepaisant vasario 15 d. įsigaliojusių paliaubų. JT Saugumo Tarybos nariai taip pat paragino visas šalis nedelsiant nutraukti karo veiksmus ir laikytis Minsko susitarimų nuostatų.

Po balsavimo dėl rezoliucijos pasisakiusi Lietuvos nuolatinė atstovė JT ambasadorė Raimonda Murmokaitė pažymėjo, kad vasario 12 d. Minske pasirašytas susitarimas turi trūkumų, tačiau vis tiek teikia vilčių, kad karas rytiniuose Ukrainos regionuose gali būti sustabdytas, todėl būtina jį įgyvendinti.

„Kad Minsko susitarimai veiktų, būtina, jog visos jo šalys, įskaitant Rusiją, visiškai įgyvendintų savo įsipareigojimus, įskaitant ir tuos, kurie įtvirtinti 2014 m. rugsėjį pasirašytuose Minsko susitarimuose. Vasario 12 d. susitarimai nėra ir negali būti interpretuojami kaip pakeičiantys ankstesnius Minsko susitarimus. Jie yra rugsėjo susitarimų įgyvendinimo priemonė“, – pabrėžė Lietuvos nuolatinė atstovė JT.

Anot jos, Rusija nėra neutrali Minsko susitarimų tarpininkė ar laiduotoja. Ji tiesiogiai dalyvauja kare, tad jai tenka pagrindinė atsakomybė už įvykius rytiniuose Ukrainos regionuose. Tik patys naiviausi galėtų patikėti, kad vadinamieji separatistai galėtų vykdyti tokio masto karą be išorinės pagalbos. Be Rusijos paramos, jie jau seniai būtų išsilakstę.

Lietuvos ambasadorė priminė, kad pagal Minsko susitarimus Rusija privalo atitraukti savo pajėgas ir ginkluotę iš Ukrainos teritorijos, Ukraina turi besąlygiškai atkurti tarptautinės sienos su Rusija kontrolę. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija turi stebėti ugnies nutraukimo susitarimo įgyvendinimą. R. Murmokaitė taip pat akcentavo būtinybę užtikrinti humanitarinę prieigą, gerbti tarptautinės žmogaus teisių ir humanitarinės teisės nuostatas.

Saugumo Taryboje Lietuvos atstovė taip pat akcentavo būtinybę užtikrinti teisingumą ir atsakomybę už Ukrainoje padarytus sunkius nusikaltimus, įskaitant ir Malaizijos oro linijų lėktuvo MH17 numušimą. Ji paragino Ukrainą baigti Romos statuto ratifikavimo procesą, kad šalyje padarytus nusikaltimus galėtų tirti Tarptautinis Baudžiamasis Teismas.

Rezoliucija 2202 (2015) yra antroji JT Saugumo Tarybos rezoliucija dėl padėties Ukrainoje. 2014 metų liepos 21 d. buvo priimta rezoliucija 2166, kuria paraginta ištirti Malaizijos oro linijų lėktuvo MH17 numušimo aplinkybes ir užtikrinti kaltųjų atsakomybę.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė