Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje bus prisimenama tarpukario Klaipėda (0)

knygos viršelisVasario 12 d., ketvirtadienį, 17 val., Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje, Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda, įvyks Romualdo Bėkštos memuarų knygos „Gyvenimas Malkų gatvėje: atsiminimai apie tarpukario Klaipėdą“ (išleido VšĮ „Gelmės“) pristatymas. Renginį ves knygos autoriaus sūnus Arūnas Bėkšta. Dalyvauja: Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus direktorius dr. Jonas Genys; muziejininkė, istorikė Zita Genienė; knygos sudarytoja Vida Bėkštienė; autoriaus amžininkai, šeimos nariai.

R. Bėkštos knyga „Gyvenimas Malkų gatvėje: atsiminimai apie tarpukario Klaipėdą“ – tai autoriaus memuarai apie vaikystę, praleistą Klaipėdoje 1932–1939 metais, daugiau įspūdžiai ir vaizdai. Pasak knygos sudarytojos Vidos Bėkštienės, kalba taisyta labai nedaug, stengtasi išsaugoti autoriaus stilių. „Rašyta, matyt, ne vienu prisėdimu, o ilgesnį laiką, vis grįžtant prie rankraščio. Kai kurios pasikartojančios vietos patrumpintos. Faktai pateikti taip, kaip juos prisimena autorius, svarbesnius pamini ne vieną sykį“, – teigia V. Bėkštienė.

Knyga iliustruota to meto Klaipėdos krašto ir žmonių nuotraukomis iš Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus. Anot knygos autoriaus sūnaus Arūno Bėkštos, muziejaus direktorius Jonas Genys maloniai leido jomis pasinaudoti. „Palaikau šių prisiminimų publikavimą, nes knygų apie tarpukario Klaipėdą yra labai mažai“, – sako J. Genys.

Knygos „Gyvenimas Malkų gatvėje“ autorius Romualdas Bėkšta (1927–2005) buvo inžinierius, lėktuvų konstruktorius. Dirbo Šiaulių dviračių gamykloje „Vairas“ ir Šiaulių televizorių gamykloje. Visą gyvenimą projektavo ir statė sklandytuvus, lėktuvus. 1942–1995 m. suprojektavo devyniolika aparatų, pastatė septynis. Lėktuvus pradėjo projektuoti sulaukęs vos 17–18 metų. 1939 m. kioske nusipirktas žurnalas „Lietuvos sparnai“ buvo pirmoji pažintis su aviacija. Kaip teigė pats autorius, aviacinėmis bacilomis tuomet užsikrėtė visam amžiui.

Šeimos nariai, artimieji atsimena, kad R. Bėkšta buvo labai išsilavinęs žmogus ir geras pasakotojas. Mėgdavo prisiminti vaikystę, jaunystę, įdomesnius gyvenimo įvykius, kai į svečius atvažiuodavo vaikų šeimos, ateidavo giminių, draugų. Pasak knygos sudarytojos V. Bėkštienės, šeimos narių iniciatyva, padedant rėmėjams, išleistus R. Bėkštos atsiminimus skaityti bus įdomu ne tik iš Klaipėdos kilusiems vyresnės kartos žmonėms ir jaunesniems dabartiniams klaipėdiečiams. Sklandus ir vaizdingas pasakojimas patrauks visus, kam įdomus mūsų uostamiesčio gyvenimas ketvirtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.
Knygoje „Gyvenimas Malkų gatvėje: atsiminimai apie tarpukario Klaipėdą“ meniškai vaizduojama šeimos kasdienybė, buitis, tėvų darbai, vaikų pareigos ir laisvalaikis; pasakojama ir apie šventes – tiek visuotinai, tiek tik šeimos rate švęstas: Kalėdas, Velykas, Kazimierines; prisimenama, kaip tuo metu atrodė Klaipėda; minimi ir svarbūs to meto istoriniai įvykiai, pvz., prisimenama, kaip 1933 m. per Atlantą skrido Darius ir Girėnas.

„Skaitydami knygą, sužinosite, kaip tuomet atrodė Klaipėdos gatvės, koks buvo jų grindinys, šaligatviai, apšvietimas, vandens kolonėlės, pulteliai gaisrininkams iškviesti, „Mėlynoji Mina“… Na ir, žinoma, Malkų gatvė (dabar – Naujoji uosto), jos įžymybės, parduotuvės, Kopgalis, gyvenimo Malkų gatvėje ypatumai“, – teigia V. Bėkštienė.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė