Įvyko D.Čepuko knygos „Išprievartautoji“ sutiktuvės (0)

Rašytojas Donatas Čepukas | organizatorių nuotr.

Rašytojas Donatas Čepukas | organizatorių nuotr.

Sausio 28 dieną Zarasų viešosios bibliotekos skaitykloje buvo surengtas rašytojo Donato Čepuko kūrybos vakaras „Girdžiu tavo širdies raudą“. Dusetų krašto Garbės pilietis, rašytojas, žurnalistas, laikraščio „Utenis“ ilgametis redaktorius Donatas Čepukas visus literatūros mylėtojus pakvietė į apysakos „Išprievartautoji“ sutiktuves.

Tai devynioliktoji rašytojo knyga. Apysakoje nagrinėjama jautri šių dienų tema – išprievartautos merginos išgyvenimai, padėties visuomenėje problema: ar nešioti išprievartautosios etiketę, ar sutikti su prievartautojo noru – to pati norėjo. Autorius vakaro metu atskleidė, kad rašyti šia tema jį paskatino spaudoje mirgėte mirgančios antraštės apie išprievartavimus, skaudžias merginų istorijas. „Lyg išgirdęs tų merginų, moterų širdies raudą, ėmiau ir parašiau šitą apysaką, nors reikėjo parašyti romaną“, – atviravo rašytojas.

Knygos sutiktuvėms vadovavo režisierė Gražina Karlaitė. Nors ji nėra literatūrologė, ir, kaip pati teigė, negalinti profesionaliai recenzuoti knygos, tačiau fragmentiškai apžvelgė kūrinį per režisūrinės analizės prizmę. Vakaro vedėja subtiliai analizavo apysakos tematikos išsamumą ir aktualumą, erdvės ženklų linijas, gamtos kontrastingumą. „Neabejoju, kad skaitant šią knygą jus lydės įvairūs jausmai. Pajusti knygos nuotaiką padės asociatyvių vaizdų gama, minties provokacija, nuotaikų, situacijų autentiškumas, subtilus psichologiškumas, lyrinė pasaulėjauta, kasdieniškumo ir giliųjų struktūrų dermė, visą kūrinį dengiantis paslapties šydas ir išsitrynusi riba tarp realybės ir sapno“, – komentavo G. Karlaitė.

Autorius yra veiksmo, veržlumo, bendravimo žmogus. Jo temperamentas, charakteris nenumaldomai plečia asmeninio gyvenimo ribas. Jo kūryboje yra daugybė iliustruotų situacijų ir patirčių. Pats Donatas Čepukas pripažino, kad šioje knygoje yra palikęs nemažai savęs. „Jei norit pažinti mane, skaitykite mano knygas“, – teigė autorius.
Vakaro vedėja G. Karlaitė, analizuodama apysaką, pastebėjo, kad D. Čepuko kūryboje ypatingai ryški gamtos linija. Jausminga ir juslinga autoriaus vaizduotė be galo atvira įvairiems sąlyčiams su gamta, kurios dėka yra puikiai sukuriama išgyvenimų atmosfera, perteikiami personažų charakteriai. Autorius teigė, kad jo gyvenime gamta vaidina svarbų vaidmenį – ji kuria tokią harmoniją, kuri ramina, o kartais nuliūdina. Jis pabrėžė, kad jo kūriniuose gamta – tai lemties ženklai.

Viena didžiausių intrigų, kuri vienus audrino, kitus liūdino – tai knygos pavadinimas „Išprievartautoji“. Autorius atskleidė, kad ir pats iš karto nedrįso jos taip pavadinti. Tačiau prisiminęs A. Vienuolio apsakymą „Paskenduolė“, kurio pavadinimas tais laikais labai šokiravo visuomenę, ryžosi palikti savo variantą. „Juk šiandien prievartavimas plačiai paplitęs reiškinys, ko čia bijoti“, – argumentavo D. Čepukas.

Mintimis apie apysaką pasidalijo skaitytoja, buvusi lietuvių kalbos mokytoja Irena Navickienė ir Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos mokytoja Alicija Dumbravienė. Mokytoją I. Navickienę knyga sudomino tematika, intriguojančiu siužetu, veikėjų charakteriais, jų būsenomis, psichologizmu, ypač jautriai atskleidžiama ir pabrėžiama moters esme. A. Dumbravienė prisipažino, kad knygos spalva ir pavadinimas ją iš pradžių nuliūdino. Tačiau autoriaus gebėjimas perteikti moters jausmus ir išgyvenimus, dvynukių Justės ir Gustės dvasinį ryšį, gamtos vaizdus – nepaliko abejingos.

Pasveikinti ir pasidžiaugti D. Čepuko darbais ir pasiekimais, padėkoti už produktyvumą, už indėlį į Zarasų ir Dusetų krašto kultūrinį gyvenimą atvyko draugai ir bičiuliai: knygos „Išprievartautoji“ iliustratorius R. Pučekas, A. Abramavičius, S. Goštautienė, P. Sekonienė, V. Sekonas, R. Jurevičius, V. Barisevičienė, D. Biliūnaitė, V. Jarmalavičienė, V. Čypas, S. Kėblys, M. Varenbergienė. G. Kuzma. Vakaro svečiai autoriui linkėjo stiprybės, sveikatos ir kūrybinės kloties.

Vakaro kaltininkas skaitytojus nudžiugino, kad galvoja apie kūrinio tęsinį, o kol kas paskatino literatūros mylėtojus perskaityti „Išprievartautąją“, kurios siužetas yra subalansuotas moterims, tačiau jo intriga sudomins ir vyrus. Kaip įprasta, D. Čepukas po savąją knygą padovanojo geriausiems viešosios bibliotekos skaitytojams – O. Kačkienei, J. Juodkienei, A. Šlepetytei, D. Pulokaitei, G. Zolotuchinai, F. Šafronienei, R. Vitaitei, G. Vasalauskienei, S. Matiukienei ir A. Kviklytei.

Rašytojas džiaugėsi, kad į jo kūrybos vakarą atėjo tiek daug mielų ir gerų žmonių – „kad nors imk ir kiekvieną apkabink ir tyliai pasakyk į ausį: o kaip gi Jūs be manęs?“

Vakaro svečius sužavėjo ir užbūrė Salvijaus Aukštuolio akordeonu atliekami kūriniai. Sklindanti muzika leido kiekvienam įsijausti ir išgirsti moterų širdžių raudą, skausmą, viltį ir tikėjimą gėriu.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė