B. Brazdžionio premija įteikta poetui Algimantui Mikutai (0)

Algimantas Mikuta_respublika.lt

Algimantas Mikuta | respublika.lt nuotr.

Vasario 2-oji – miesto Garbės piliečio,  poeto Bernardo Brazdžionio pagerbimo ir jo vardo premijos įteikimo diena. Šiais metais jau ketvirtoji B. Brazdžionio literatūros premija įteikta poetui, lyrikui Algimantui Mikutai. Ši premija skiriama už reikšmingus literatūros kūrinius ne tik Kauno rašytojams.

B. Brazdžionio literatūros premijos skyrimo komisija, kurią sudaro rašytojas Gediminas Jankus, poetas, eseistas, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Vidmantas Kiaušas-Elmiškis, poetas, kultūros ir meno savaitraščio „Nemunas“ vyriausiasis redaktorius Viktoras Rudžianskas, prozininkė, poetė Lina Navickaitė, kultūrologė Vida Jasaitytė,  susipažinusi su pateiktais kūriniais, juos apsvarsčiusi ir aptarusi, slaptu balsavimu nutarė, kad premijos nusipelnė  poetas A. Mikuta.

„Šiais metais į šią garbingą premiją pretendavo aštuoni autoriai, kai kurie net su keliomis knygomis, tačiau komisija vienbalsiai nutarė, kad B. Brazdžionio premiją reikia skirti poetui A. Mikutai už poezijos knygą „Keltininkas“. Norėčiau priminti, kad pagal premijos skyrimo nuostatus premija yra skiriama už naują pastarųjų dvejų metų knygą“,  – premijos įteikimo iškilmėse kalbėjo  komisijos pirmininkas, rašytojas Gediminas Jankus.

„Prieš penkerius metus, kai priėmėme sprendimą dėl šios premijos, kai kas sakė, kad tai turėtų būti Kultūros ministerijos prerogatyva. Suprantu, kad ši premija kukli, bet ji prasminga. Lietuvos poetų kūryba žadino tautą prisikėlimui. Premija – pagarbos išraiška nusipelniusiems meno žmonėms. Laikas parodė, kad miesto tarybos sprendimas buvo teisingas. Dėkoju, kad dėl jos skyrimo sulaukiame pagalbos iš komisijos ir jos pirmininko G. Jankaus“, – kalbėjo Kauno meras Andrius Kupčinskas, poetui A. Mikutai įteikęs premijos regalijas.

„Man ši premija buvo labai netikėta. Nukrito ji kaip iš dangaus. Lygiai taip, kaip ir B. Brazdžionis pasirodė Lietuvoje 1989 metais. B. Brazdžionio kūryba mane pasiekė dar vaikystėje iš pusbrolių bibliotekos. Artimiau su šio poeto kūryba susipažinau  tada, kai 1961 metais atvykau į Kauną studijuoti. Vyresnieji literatai duodavo mums paskaityti J. Aisčio ir B. Brazdžionio kūrybos eilių.  Į Kauno gyvenimą šis poetas buvo įsiterpęs – vakarodavome su jo poezija. 1989 m. Palemone B. Brazdžioniui buvo įteiktas Poezijos pavasario prizas ir ąžuolų vainikas. B. Brazdžionis sujudino tautą, net kolegos Amerikoje netikėjo, kad jis taip bus sutiktas. Dainuojamoji revoliucija vyko su B. Brazdžionio, K. Genio, J. Marcinkevičiaus ir kitų poetų eilėmis. Dėkoju merui A. Kupčinskui, tarybai ir komisijai už tokį mano kūrybos įvertinimą“, – kalbėjo B. Brazdžionio premijos laimėtojas poetas A. Mikuta.

„Malonu, kad Kaunas turi tokią valdžią, kuriai rūpi kultūra. B. Brazdžionio premija A. Mikutai labai tinka – jo poezija lyriška, turi visuomenišką atspalvį“, – kalbėjo Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas A. A. Jonynas.

Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Vidmantas Kiaušas – Elmiškis atkreipė dėmesį, kas yra bendro tarp B. Brazdžionio ir A. Mikutos – pirmiausiai tai, kad pirmąją poezijos knygą abu išleido būdami vos devyniolikos metų.

Rašytoja A. Ruseckaitė, kreipdamasi į poetą A. Mikutą paklausė: „Ar daug eilėraščių paskyrėte savo žmonai, nes B. Brazdžionis savo žmonos neužmiršo, tai ar yra šis panašumas?“ Kadangi B. Brazdžionis mėgo į atlapą įsisegti gyvą gėlę, todėl ir A. Mikutai muziejininkės įsegė orchidėjos žiedą.

Laimėtoją sveikino Kauno meno kūrėjų asociacijos pirmininkas rašytojas Petras Palilionis, Lietuvos kompozitorių sąjungos pirmininkė Zita Bružaitė savaitraščio „Nemunas“ redaktoriaus pavaduotoja Gražina Petrošienė ir kt.

Renginio metu A. Mikutos ir B. Brazdžionio eiles skaitė aktorius Dainius Svobonas.  Kaip ir visada literatūros renginiuose, taip ir šį kartą išgirdome Kauno A. Smetonos gimnazijos jaunuosius skaitovus, kuriuos parengė mokytoja Asta Miknienė. Muzikos kūrinius atliko Mindaugas Bivainis (saksofonas) ir Raimundas Martinkėnas (fortepijonas).

Pirmuoju šios literatūrinės premijos laimėtoju 2011 metais tapo poetas, dramaturgas Petras Palilionis už knygą „Tautos šauklio aidai. Etiudai apie poetą Bernardą Brazdžionį“. Po metų laimėtoja paskelbta poetė, prozininkė Aldona Ruseckaitė už biografinį romaną „Šešėlis JMM. Maironio gyvenimo meniniai biografiniai etiudai“. 2013 metų premiją pelnė poetas Vladas Braziūnas už eilėraščių knygą „Fontes Amoris“.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė