Gavę Rusijos skundą, UNESCO ekspertai vertino padėtį Kuršių nerijoje (3)

Tiltas i Kuršių Neriją (maketas) | portoklaipeda.lt nuotr.

Tiltas i Kuršių Neriją (maketas) | portoklaipeda.lt nuotr.

Sausio 20–21 d. Lietuvoje viešėjo UNESCO Pasaulio paveldo komiteto deleguotas ICOMOS ekspertas Tamas Fejerdy.

Jis čia atvyko su specialia misija, siekiant geriau susipažinti su suskystintų dujų terminalo statybos klausimais, Klaipėdos uosto gilinimo ir tilto į Kuršių neriją statybos planais, galinčiais turėti įtakos UNESCO pasaulio paveldo vietovei Kuršių nerijai.

Tikrinimas atliktas pagal Rusijos Federacijos nuolatinės atstovės UNESCO Eleonoros Mitrofanovos skundą Pasaulio paveldo centrui. Jame nurodoma, kad neva Lietuva be jokių poveikio aplinkai vertinimo studijų UNESCO saugomoje teritorijoje ėmė statyti SGD terminalą, nori plėsti uostą Kuršių mariose ir tiesti tiltą į neriją.

Susitikime, vykusiame Valstybinio jūrų uosto direkcijoje specialistai išsamiai pristatė visus projektus, atliktas poveikio aplinkai vertinimo procedūras. Aplinkos ministerijos saugomų teritorijų ir kraštovaizdžio departamento direktorius V. Bezaras, kalbėdamas apie tilto statybos projektus atkreipė dėmesį, kad šio klausimo svarstymui sudaryta darbo grupė bendro sprendimo nepriėjo, planavimo dokumentuose tokio objekto statyba nenumatyta. T. Fejerdy pasidžiaugė išsamiu visų objektų pristatymu ir kompetentingais atsakymais į visus iškeltus klausimus.

Trečiadienį T. Fejerdy lankėsi Kuršių nerijos nacionaliniame parke, susitiko su Neringos savivaldybės, Lietuvos ir Rusijos Federacijos nacionalinių parkų administracijų atstovais.

Kuršių nerijos NP nuotr.

Kuršių nerijos NP nuotr.

Nors svečias turėjo nedaug laiko, tačiau pamatyta Kuršių nerijos gamta ir gyvenvietės paliko jam didelį įspūdį. Draugiško pokalbio metu jis pabrėžė, jog būtina imtis visų priemonių šios vietovės unikalumo išsaugojimui ir  kad apribojimai tokioje ypatingoje teritorijoje yra būtini. Paklaustas apie urbanizuotų teritorijų plėtros galimybes, svečias atsakė, jog vykdant plėtrą tokiose teritorijose prioritetas privalo būti skiriamas visuomenės poreikių tenkinimui, o ne privatiems interesams. Nors savivalda ir aplinkosaugos tikslus įgyvendinančios įstaigos dažnai turi skirtingus tikslus, dialogas, ieškant bendro visų suinteresuotų institucijų sutarimo yra būtinas. Ekspertas pabrėžė ir geresnės komunikacijos būtinybę, tiek nacionaliniame, tiek tarptautiniame lygyje. T. Fejerdy rekomendavo nepamiršti įpareigojimo valstybei narei apie ketinimus imtis didelių restauravimo ar naujų statybų darbų, kurie gali pakenkti paveldo vertybės išskirtinei visuotinei vertei Pasaulio paveldo konvencijos saugomoje teritorijoje, iš anksto informuoti UNESCO pasaulio paveldo komitetą apie tai.

Iki šio mėnesio pabaigos ICOMOS ekspertas turi parengti ir pateikti UNESCO Pasaulio paveldo centrui ataskaitą apie misiją Lietuvoje.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė