CŽV kalėjimai neduoda ramybės iki šiol (0)

ČŽV kalėjimai? | Alkas.lt koliažas

ČŽV kalėjimai? | Alkas.lt koliažas

Seimo pavasario sesijoje ketinama inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją dėl CŽV kalėjimų Lietuvoje. Šios iniciatyvos imasi Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ partija, praėjusioje sesijoje surinkusi 57 kolegų parašus.

JAV centrinės žvalgybos valdybos buvimo Lietuvoje klausimą keliantys Seimo nariai atkreipia dėmesį, kad netrukus sueis jau 10 metų, kai 2005 metų vasario 17 dieną Lietuvoje nusileido pirmasis CŽV priklausantis lėktuvas, atgabenęs pirmąjį kalinį. Tačiau per pastarąjį dešimtmetį, jų apgailestavimu, taip ir neišsiaiškintos šių kalėjimų atsiradimo mūsų šalyje aplinkybės bei kaltieji.

„Dešimt metų – gana ilgas laiko tarpas, kuris leistų atsakyti į klausimą, ar realiai buvo, ar ne kalinami žmonės Lietuvoje. Deja, atsakymo taip ir nesulaukėme“, – apgailestavo Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos narys Valdas Vasiliauskas.

Jam antrino ir mišrios Seimo narių grupės atstovas Povilas Gylys, Valstybės saugumo departamento vadovo Gedimino Grinos žodžius, esą „CŽV kalėjimai Lietuvoje yra JAV vidaus reikalas“, pavadinęs nesusipratimu, vertu Šnobelio premijos.

„Man kyla pora klausimų: ar ponas G.Grina nepadarė kokių nors atradimų politinėje geografijoje? Kiek žinau, JAV yra sudaryta iš 50 valstijų, ir mes nesame JAV dalis“, – atkreipė dėmesį politikas.

CŽV kalėjimų istoriją Lietuvoje jis pavadino teisiniu dempingu.

„Tai kai kokia išvystyta šalis nenori išmesti kokių nors labai pavojingų atliekų savo teritorijoje, suranda kitą šalį, kurioje reikalavimai menkesni, ir atgabena bei išmeta jas toje šalyje. Mes turime pakilti į aukštesnį teisinį statusą, kad mūsų nelaikytų teisinio dempingo šalimi. Tai ne tik mūsų, bet ir ES strateginis tikslas. Tirti yra ką. Juk kažkas prekiavo suverenitetu“, – piktinosi politikas, primindamas, kad dėl CŽV kalinių kalinimo kaimyninėje Lenkijoje Europos Žmogaus Teisių Teismas jau yra priėmęs sprendimą ir minėta šalis yra įpareigota mokėti solidžią kompensaciją vienam iš kalinių.

Seimo pirmininko pavaduotojas, „Tvarkos ir teisingumo“ narys Kęstas Komskis įsitikinęs, kad privalu išsiaiškinti ir tai, kur nusėdo specialiųjų CŽV operacijų pinigai. „Yra įvardijami gana dideli pinigai. Pinigai, kurie buvo mokami, kaip jau įrodyta, ir Lenkijoje. Jie buvo naudojami ir Lietuvoje. Kur tie pinigai atsidūrė? Kieno kišenėse? Ar iš tiesų turime vadinamąją dvigubą buhalteriją, kai tam tikros struktūros yra finansuojamos ir iš valstybės biudžeto, ir iš kitų valstybių?“ – svarstė K.Komskis.

V.Vasiliauskas priminė, kad anksčiau tiek Seimo, tiek teisėsaugos vykdyti tyrimai dėl CŽV kalėjimų buvimo Lietuvoje baigėsi pusiau tiesa, pusiau melagyste.

„10 metų mūsų valstybė nėra skaidri. 10 metų mes gyvename pusiau teisybe, pusiau melu. Įsivaizduokite, jei daugelį kartų Lietuvoje leidosi CŽV lėktuvai, kurių nepatikrino nei Valstybės sienos apsaugos tarnyba, nei muitinės pareigūnai. Jei buvo pastatyti kalėjimai, kurie atitinka visus tos kalinimo įstaigos reikalavimus, o žmonių nėra… Tai man primena baseiną, į kurį pamiršta prileisti vandenį. Aš manau, kad Seimo laikinoji tyrimo komisija to vandens prileis ir Lietuvos valstybė pagaliau taps skaidri“, – vylėsi jis.

Klausimą dėl laikinosios komisijos sudarymo ketinama kelti prasidėjus Seimo pavasario sesijai, kovo 10 dieną. Praėjusios Seimo sesijos metu surinkti 57 Seimo narių parašai, laiminantys šios komisijos sudarymą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė