Klaipėdoje atidaryta paroda „Pakeliui į eurą nuo 1794 m.“ (0)

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Lietuvos gyventojams atsisveikinant su ilgus metus šalies nepriklausomybės simboliu buvusiais litais ir pasveikinant naują valiutą – eurą, kolekcininkas Šarūnas Toliušis kviečia pažvelgti, prisiminti, o kai ką galbūt ir susipažinti su šalyje veikusiais pinigais.

„Noriu žmonėms parodyti, kad nors esame maža šalis, mūsų pinigų istorija labai turtinga ir įvairiapusė. Ir ją, deja, žino tikrai nedaugelis“, – sako kolekcininkas.

Parodoje pateikiami popieriniai pinigai, naudoti Lietuvos teritorijoje įvairiais laikotarpiais nuo 1794 m., kai buvo išleisti pirmieji popieriniai banknotai šalyje – T. Kosciuškos pinigai. Parodoje taip pat galima apžiūrėti carinius rublius, ostmarkes, laikinuosius litus, Klaipėdos pinigus, Šilutės pinigus, pokario rublius, „vagnorkes“ ir tik ką rankose turėtus litus. Iš viso – daugiau nei 100 eksponatų.

„Popieriniai pinigai gražesnis, jie vaizdingesni, iškalbingesni. Kai kurie parodoje esantys eksponatai itin vertingi, pavyzdžiui, Kosciuškos pinigai, pirmieji litai. Jie labai vertinami kolekcininkų ir jų išlikę išties labai nedaug“, – tvirtina Š. Toliušis.

Pirmieji popieriniai banknotai pasaulyje buvo išleisti dar VII amžiuje Kinijoje, tačiau Europoje jie pasirodė tik XVII amžiuje, o įsitvirtino dar po šimtmečio. Pirmuosius banknotus 1661 metais Senajame žemyne išleido Švedijos bankas, o reguliariai juos į apyvartą leisti pradėjo Anglijos bankas 1694 metais. Praėjo dar šimtmetis, kol pirmieji popieriniai pinigai pasirodė ir Lietuvoje.

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Nors parodoje nepateikti absoliučiai visų oficialiai kursavusių banknotų pavyzdžiai, tačiau galima matyti, kaip ir kokiais laikotarpiais priklausomai nuo politinės situacijos vieni pinigai keitė kitus.

Pirmieji litai į gyventojų rankas pateko 1922 metais. Įdomu tai, jog visų pirmųjų litų vertė buvo prilyginama auksui – vienas litas buvo lygus 0,150462 g aukso. Iki pat Lietuvos okupacijos 1940 metais šie pinigai buvo vieni iš stabiliausių pinigų pasaulyje. Okupacijos metais šalies gyventojams teko pratintis prie vis kitų pinigų – rublio, reichsmarkių,  kol 1993 metų viduryje dienos šviesą išvydo naujieji litai.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė