R. Baškienė. Seimo pavasario sesijoje – nauja kova prieš GMO (7)

R.Baškienė

R.Baškienė

Sausio 13 d. Europos Parlamentas (EP) pritarė sprendimui iš dalies keisti Direktyvos 2001/18/EB nuostatas, suteikiančias galimybes valstybėms narėms savo teritorijoje riboti ar drausti genetiškai modifikuotų organizmų (GMO) auginimą. Europos Sąjungos šalims atvertas savarankiško apsisprendimo kelias.

Prieš šią direktyvą balsavęs Europos parlamentaras Bronis Ropė atkreipė dėmesį: „Akivaizdu, kad po direktyvos pakeitimo daugelio Europos Sąjungos parlamentai imsis svarstyti šį klausimą. Susidaro įspūdis, kad sprendimai bus įvairūs. Kai viena šalis uždraudžia pas save auginti GMO, tačiau kaimyninė šalis ima auginti naujas GMO veisles, atsiranda genetinės taršos per sienas galimybė. Galutiniame variante ši direktyva tapo per silpna, kad iš tikrųjų galėtų deramai apsaugoti mus nuo galimos genetinės taršos. Todėl Lietuva turi priimti skubius sprendimus, kad užtikrintų mūsų šalies aukštos žemės ūkio produkcijos kokybę ir vartotojų sveikatą.“

Kyla abejonės, kad šis EP sprendimas atvers kelius biotechnologijų kompanijoms užsiimti lobizmu, nes, kaip teigiama Direktyvoje, prieš priimant sprendimą savo nuomonę turės teisę pareikšti ir šias kultūras auginančios įmonės, Nesunku nuspėti kokia bus jų nuomonė. Todėl būtina kuo skubiau suburti ekspertus ir kartu parengti būtinus teisės aktus, uždraudžiančius GMO patekimą į Lietuvos teritoriją bet kokiu pavidalu. Privalome elgtis labai atsakingai kad apsaugotumėme Lietuvos vartotojus.

Apie galimą GMO žalą ne kartą yra kalbėję mokslininkai ir ekspertai. 2013 m. balandžio 11 d. Seime buvo priimta mano parengta rezoliucija „Dėl nuoseklios valstybės politikos genetiškai modifikuotų organizmų atžvilgiu“, kurioje buvo siūloma Vyriausybei paskelbti principinę poziciją dėl GMO ribojimo, kaip vieną iš pagrindinių sveikatos, aplinkos apsaugos ir žemės ūkio politikos tikslų. Šiuo Seimo nutarimu raginome Vyriausybę parengti teisinius pagrindus (ženklinimo, kontrolės taisykles), sudarant prielaidas gyvūninio maisto (pienas, kiaušiniai, mėsa, žuvis) gamintojams savo noru ženklinti produkciją ženklu „Išauginta be GMO“, skatinti Lietuvos žemdirbius auginti kuo daugiau genetiškai nemodifikuotų sojų bei kitų baltyminių kultūrų, skatinti Lietuvos gamintojus atsisakyti pašarų, kuriuose yra GMO, importo ir naudojimo, keičiant juos genetiškai nemodifikuotais pašarais, nuolat informuoti Lietuvos gyventojus apie sveikos gyvensenos ir sveiko maisto privalumus ir t.t.

EP priimtas sprendimas, iš dalies keičiantis Direktyvos nuostatas, paskatino Seimo pavasario sesijos metu grįžti prie šios temos, pasidomėti kaip įgyvendinama Seimo priimta rezoliucija „Dėl nuoseklios valstybės politikos genetiškai modifikuotų organizmų atžvilgiu“ bei kviesti suinteresuotus asmenis diskusijai ir galimai reikiamų teisės aktų kūrimui.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė