Pamaryje kyla potvynio grėsmė (0)

A. Aleksėjūnienės (grynas.lt) nuotr.

A. Aleksėjūnienės (grynas.lt) nuotr.

Seklus dešinysis Nemuno žemupio intakas – Leitės upė pirmoji šią žiemą priartėjo prie stichinės ribos ir ėmė sparčiai tvinti į lankas tarp Kūlynų, Sausgalvių, Paleičių kaimų bei Žalgirių miško Šilutės rajone. Lėta vandens srovė priartėjo prie kelio Šilutė-Paleičiai ir jau liejasi per tilto viršų.

Automobiliams, dviračiams, o taip pat pėsčiajam, avinčiam guminiais, gylis dar lengvai įveikiamas. Bet šuneliams, sekantiems įkandin ratuotų šeimininkų, ledinis vanduo – jau beveik iki papilvės. Todėl jie stabteli ir laukia – gal kas pakeliui paims į glėbį…

Nemunas ties Rusne antradienį taip pat priartėjo prie stichinės ribos, nes vandens tėkmę ėmė smarkiai stabdyti ledogrūstis. Kuršių marias taip pat sustatė ledo šarvai, o prieš savaitę ištvinęs jų baseinas – sklidinas, per Atmatos žiotis priima vandenis sunkiau, jų tekėjimą į jūrą stabdo stiprūs priešiniai vėjai.

Tad visą rudenį ir pirmąjį žiemos mėnesį mėgavęsi sausais keliais ir galimybe be vargo ir klampumos nudirbti svarbiausius darbus pamario miškuose ir laukuose, šiandien krašto gyventojai jau pajuto artėjančio potvynio pulsavimą.

Dėl to, kad Leitė, dešinysis intakas, išėjo iš krantų, kelios vieškelio Rusnė–Galzdonai–Plaškiai atkarpos atsidūrė po vandeniu, bet dar pravažiuojamos. Į lankas aplinkui teka vanduo.

Dėl ištvinusių Atmatos ir Šyšos upių jų žemupių vieškeliuose Šilutė–Šyša–Krokų lankos ir Atmatos krantas-Tulkiaragė yra keli apsemti ruožai. Taip pat kelio Žemaitkiemis–Vabalai atkarpos Minijos ir Tenenio žemupiuose du ruožai jau anksčiau užlieti.

Hidrologai gyventojus perspėja, jog šiomis dienomis dėl sangrūdų Nemuno žemupyje ir Kuršių mariose potvynio banga kils gana smarkiai, ir susisiekimas gali būti sutrikdytas keliomis vietinių kelių kryptimis.

Ką tai reiškia, žmonės gerai prisimena. 2013 metų sausio pirmąją Nemuno žemupyje potvynis kilo su tokia galinga sparta, kad netikėtai įkalino sodybose daug Pagėgių ir Šilutės rajono gyventojų bei jų svečių. Gelbėtojams sunkus, ilgas ir rizikingas darbymetis tada užsitęsė kone visą sausį.

Tais metais ir Kuršių marias, kaip ir šiemet, ledai buvo sukaustę du kartus.

Šiemet Kuršių marias ledas sukaustė gruodžio 5–6 dienomis, bet jis išsilaikė mažiau nei dešimt parų. Gruodžio viduryje ledonešis išlaisvino baseiną, o dabar jį vėl kemša lyčių sangrūdos. Nežinia, ar ilgam.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė