Vyks Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas (0)

Baltoji peleda_M.Cepulis

Baltoji pelėda | M. Čepulio nuotr.

Nuo gruodžio 25 d. (00.00 val.) iki gruodžio 31 d. (24.00 val.), kaip ir kasmet, jau aštuntąjį kartą Lietuvos ornitologų draugija (LOD) visus besidominčius gamta, o ypač paukščiais, kviečia dalyvauti Kalėdiniame paukščių stebėjimo maratone. Tai puiki proga metų pabaigos švenčių laikotarpiu ne tik pasėdėti su artimaisiais prie bendro stalo, bet ir išeiti į gamtą bei užfiksuoti besikeičiančios gamtos akimirkas. Norime pažymėti, kad tai nėra kai kuriose užsienio šalyse populiarių Kalėdinių paukščių apskaitų analogas, o tik paukščių stebėtojų varžybos, leidžiančios sužinoti daugiau apie paukščių rūšinę įvairovę tuo metų laiku.

Trumpa maratono istorija

Pirmą kartą Kalėdinis paukščių stebėjimo maratonas vyko 2007 metais, kai varžybose dalyvavo 17 dalyvių, kurie užregistravo 100 skirtingų paukščių rūšių. Be įprastų ir visur sutinkamų rūšių, stebėti ir tokie reti paukščiai kaip pentinuotoji starta, tripirštis kiras, sibirinė gaga ir kt. 2008 metais maratone dalyvavo kiek mažiau stebėtojų – 15, tačiau užregistruota 3 paukščių rūšimis daugiau (103).

Esant neįprastai šiltai žiemai Kalėdiniu laikotarpiu užregistruotos neįprastos paukščių rūšys – ligutė, juodagalvė devynbalsė, pilkoji antis. 2009 metais varžybose dalyvavo 18 stebėtojų, kurie užregistravo taip pat 103 paukščių rūšis. Didžiausias šio maratono netikėtumas – pirmąją Kalėdų dienų rasta ir antrąją Kalėdų dienų dalies maratono dalyvių Elektrėnų mariose stebėta nauja Lietuvai paukščių rūšis – mažasis kormoranas. 2010 metais Kalėdiniame maratone dalyvavo tik 13 dalyvių. Tikriausiai mažesnis dalyvių skaičius nulėmė ir mažesnį stebėtų paukščių rūšių skaičių – 84 paukščių rūšys.

2011 metais maratone dalyvaujančių stebėtojų skaičius padidėjo iki 29. Nepaisant gausaus dalyvių skaičiaus, bendras stebėtų rūšių skaičius išliko panašus – 100. 2011 metų Kalėdinių švenčių laikotarpiu be įprastų rūšių ir vėl stebėti rečiau žiemos metu sutinkami paukščiai:  uolinis kalviukas, paprastoji pempė, mažasis kiras ir t.t.

2012 metais maratone dalyvavo dar didesnis stebėtojų skaičius – 34. Užfiksuotos 106 skirtingos paukščių rūšys, tarp kurių registruotos tokios paukščių rūšys kaip miškinė antis, tripirštis kiras, kilnusis erelis. Praėjusių metų (2013) maratonas pasižymėjo tiek rekordiniu dalyvių (49), tiek rekordiniu stebėtų rūšių skaičiumi (120). Duomenys pateikti iš 49 savivaldybių teritorijų (Lietuvoje yra 60 savivaldybių), taigi dalyviai paukščius registravo didžiojoje Lietuvos dalyje.  Šis maratonas išsiskyrė nemažu skaičiumi įprastomis žiemomis Lietuvoje nestebimais paukščiais. Stebėtos pempės, uldukas, dūminė raudonuodegė, krantinis tilvikas (kurį laiką laikėsi Nemuno pakrantėje Kaune netoli Nemuno salos), strazdas giesmininkas, baltabrūvis strazdas ir kt. Palangoje stebėta miškinė antis, Kaune – didysis poliarinis kiras.

Daugiau žinių apie ankstesnius Kalėdinius maratonus ir stebėjimų suvestines galite rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje.

Maratono taisyklės jau nusistovėjusios:

Pagrindinis varžybų tikslas – pamatyti kuo daugiau skirtingų paukščių rūšių per šventinį laikotarpį, t.y. nuo gruodžio 25 d. (00.00 val.) iki gruodžio 31 d. (24.00 val.).

Stebėjimų teritorija – visa Lietuva.

Varžybos yra individualios, todėl jei paukščius stebite keliese – kiekvienas stebėtas paukščių rūšis registruojate atskirai.

Kiekvienas maratono dalyvis turi užpildyti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje pateiktą formą ir iki sausio 6 dienos atsiųsti el. paštu lod@birdlife.lt.

Jei stebėjote įprastą tuo metų laiku paukščių rūšį, užtenka įrašo suvestinėje lentelėje. Jeigu stebėjimas įdomesnis ar neįprastas (vėlyva registracija, neįprastas žiemojimas, reta rūšis Lietuvoje ir pan.), tuomet surašykite visus jų stebėjimo atvejus.

Jei stebėjote labai retą rūšį, privalote užpildę specialią anketą ir kuo greičiau pateikti duomenis Lietuvos ornitofaunistinei komisijai (LOFK). Tik po LOFK patvirtinimo, rūšis bus įskaityta.

Žuvę paukščiai nėra registruojami.

Jei lentelėje neradote savo stebėtos paukščio rūšies – ją įrašykite lentelės apačioje į naują eilutę.

Varžybas laimi tie, kuriems pavyksta pamatyti daugiausiai skirtingų paukščių rūšių.

Keletas patarimų dalyvausiantiems maratone:

  • Keletą ar keliolika paukščių rūšių galima užregistruoti tiesiog bent vieną kitą valandą praleidus prie lesyklos.
  • Norint užregistruoti kuo daugiau skirtingų rūšių, verta aplankyti kuo daugiau skirtingų paukščiam tinkamų buveinių (miškas, pieva, neužšalęs vandens telkinys ir t.t.) – Kalėdinis periodas tam puikiai tinkantis laikas, nes ne vienas važiuojame aplankyti skirtinguose Lietuvos pusėse gyvenančių giminaičių ir draugų, o tuo pačiu turime progą aplankyti ir skirtingas teritorijas.
  • Lietuvos paukščių apibūdinimus galite rasti Lietuvos ornitologų draugijos svetainėje (www.birdlife.lt), o nuotraukų pasižiūrėti Lietuvos paukščių fotografų klubo svetainėje (www.birdpix.lt) arba Lietuvos gamtos fotografų svetainėje (www.naturephoto.lt).
  • Nepavykus apibūdinti paukščio, pagalbos ieškokite Lietuvos ornitologų draugijos forume.

Daugiausiai skirtingų paukščių rūšių užregistravusių stebėtojų laukia prizai, kurie bus įteikti metinio LOD susirinkimo metu. Visgi svarbu nepamiršti, kad tai gražiausių švenčių laikotarpis ir laiko su artimaisiais sąskaita nevertėtų aukoti besivaikant retų ar labai retų paukščių rūšių. Šis maratonas turėtų būti malonus laisvo nuo darbų ir šeimyninių rūpesčių laiko praleidimas gamtoje. Todėl siūlome šiame renginyje pakviesti dalyvauti ir savo šeimos narius, draugus, kitus artimus žmones!

zemelapis_pauksciu stebejimo_birdlife.lt

birdlife.lt nuotr.

Žalia spalva pažymėtos Lietuvos savivaldybės, kur vykdyti stebėjimai 2013 m. Kalėdinio maratono metu.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė