Supleškinsi Blukį – atsikratysi blogybių ateinantiems metams! (11)

blukis

rengėjų nuotr.

Gruodžio 27-ąją, 12 val., trečiąją Kalėdų – Ledų – dieną, Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse vyks blukio deginimo apeiga.

„Vilksim ir deginsim blukį, o su juo ir visas besibaigiančių metų blogybes supleškinsim – kad ateinantiems metams neliktų… Dainuosim, šoksim, vaišinsimės ir, jei gamta leis, visaip žiemiškai pramogausim! Neatvyksit – blogybes Naujiesiems išsaugosit…“ – kviečia tradicinės Kalėdinės šventės rengėjai.

Kas yra blukis? Ir kodėl jį lietuviai degindavo?

Blukis – tai rąstigalis, trinka, kaladė ar kelmas. Jis simbolizuoja senuosius metus, senas bėdas, pyktį, nuoskaudas, pavydą, vargus. Vienas iš seniausių, įdomiausių kalėdinių papročių yra rąstigalio (blukio) vilkimas iš sodybos į sodybą. Blukį valkiodavo po kaimą, lyg surinkdami visą blogį. Tokių apeigų dalyviai būdavo vadinami blukvilkiais. Blukio vilkimas suburdavo bendruomenę linksmai šventei: blukvilkiai visą laiką dainuodavo, šokdavo, per blukį šokinėdavo, netgi visokių šunybių aplankytų sodybų šeimininkams prikrėsdavo. Po to kaimo gale iškilmingai sukurdavo laužą ir sudegindavo blukį. Tikėta, kad sudeginant rąstigalį, sudeginamieji senieji metai, jų blogybės.

Panevėžietis Jonas Sabeckas kartu su Lietuvos liaudies buities muziejumi siekia suburti liaudį į blukvilkio apeigas, kadangi tai prasminga mūsų prosenelių tradicija, kurią reikia atgaivinti ir puoselėti. Blukio vilkimo ir sudeginimo apeiga parodo kalėdinį virsmą – seno sunaikinimą ir naujo gimimą.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Šventės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė