KT: Sumažintos pensijų įmokos neprieštarauja Konstitucijai (1)

Konstitucinis Teismas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Konstitucinis Teismas | Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Konstitucinis Teismas, išnagrinėjęs bylą  pagal Vilniaus apygardos administracinio teismo prašymą,  šiandien priimtame nutarime  pripažino, kad Pensijų sistemos reformos įstatymo 4 straipsnio 1 dalis  tiek,  kiek joje 2012 metais nustatytas sumažintas kaupiamosios pensijų  įmokos  dydis (1,5 procento pensijų   kaupimo sistemos dalyvių pajamų), neprieštaravo Konstitucijai.

Konstitucinis Teismas rėmėsi savo 2012 m. birželio 29 d. nutarimo nuostatomis, be kita ko, tuo, kad įstatymų leidėjas, kai valstybės ekonominė ir finansinė padėtis pakinta taip, kad  nėra užtikrinamas senatvės pensijoms mokėti būtinų lėšų surinkimas  iš tuo metu dirbančių asmenų pajamų, būtinai prireikus gali laikinai sumažinti  iš  šių  pajamų  surenkamų  lėšų  dalį,  pervedamą į specialius pensijų fondus būsimoms senatvės pensijoms kaupti. Tai darydamas  jis  turi  laikytis teisingumo,  protingumo, teisėtų lūkesčių apsaugos, socialinio solidarumo ir kitų konstitucinių principų, negali paneigti pačios tokios kaupiamosios   pensijos esmės, nustatyti  tokio  mažinimo masto, kuris nebūtų būtinas minėtiems tikslams pasiekti.

Nutarime pažymėta, kad iš dirbančių asmenų pajamų  surenkamų lėšų  dalies, pervedamos į specialius pensijų  fondus   būsimoms senatvės pensijoms kaupti, sumažinimą 2012 metais lėmė  valstybės ekonominė  ir  finansinė padėtis, kuri, nepaisant  įvairių   kitų 2009–2011 metais pritaikytų priemonių ekonomikos krizei  įveikti, dar buvo  tokia sunki, kad nebuvo užtikrinamas valstybinio socialinio draudimo išmokoms, įskaitant senatvės pensijas, mokėti būtinų lėšų surinkimas iš tuo metu dirbusių asmenų pajamų.

Konstitucinis Teismas konstatavo, kad su nuosavybės teisių apsauga yra sietina ir pagal Konstituciją ginama tik asmens teisė į pensijų fonduose jau sukauptas lėšas, todėl 2012   metais nustačius sumažintą būsimų, o ne jau į specialius pensijų fondus pervestų  kaupiamųjų pensijų įmokų (sukauptų lėšų) dydį, nebuvo pažeistas konstitucinis nuosavybės teisės apsaugos principas.

Nutarime konstatuota ir tai, kad 2012 metais įtvirtinus  nuo 2 procentų iki 1,5 procento pajamų sumažintą kaupiamosios pensijų įmokos dydį nebuvo pažeista konstitucinė teisė į senatvės pensiją ir konstitucinis teisėtų lūkesčių apsaugos principas, nes 2013 metais nustatytas dėl šio įmokų sumažinimo patirtų praradimų kompensavimas  (nustatytas 0,5 procento pajamų didesnis už nustatytąjį iki šio sumažinimo įmokos dydis), be to, galiojo įstatymų leidėjo įsipareigojimas visiems pensijų kaupimo sistemos dalyviams padidinti kaupiamųjų pensijų įmokų dydį ir prielaida kompensuoti sumažintas įmokas. Nutarime taip pat pažymėta, kad jokiu įstatymu nėra garantuojamas tam tikras būsimos kaupiamųjų pensijų išmokos dydis, o sumažinus kaupiamosios pensijų įmokos dydį, proporcingai didėja valstybinei socialinio draudimo senatvės pensijai skirta įmokos dalis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė