Neries regioninio parko direkcija ketina paskelbti unikalų I.Stankevičiūtės tautosakos rinkinį (0)

Ida Stankevičiūtė 1979 m. rugsėjį plaukiant Žeimenos upe | satenai.lt nuotr.

Ida Stankevičiūtė 1979 m. rugsėjį plaukiant Žeimenos upe | satenai.lt nuotr.

Neries regioninio parko direkcija praneša, kad jau yra išverstas unikalus tautosakos rinkinys, kurį 2002-2006 m. keliaudama po Vilniaus apylinkes surinko regioninio parko kultūrologė Ida Stankevičiūtė (1952–2006). Regioninis parkas ketina rengti temines ekskursijas ir žygius, sukurtus remiantis tautosakos rinkinyje esančiais pasakojimais ir padavimais, bei artimiausiu metu planuoja išleisti ir grožinę knygą, skelbia Elektrėnų savivaldybė.

Neries regioninio parko direkcijos archyve jau bei Lietuvių tautosakos rankraštyne beveik dešimtmetį yra  saugomas 2002-2006 m. I. Stankevičiūtės surinktas gausus ir išsamus sostinės apylinkių tautosakos rinkinys, kuriame – beveik pusantro tūkstančio autentiškų tautosakos vienetų, užrašytų Vilniaus ir Trakų rajonų bei Elektrėnų savivaldybėje.

Rinkinyje gausu pasakojimų, legendų, padavimų, vietovardžių. Iš vietinių gyventojų lūpų išgirstuose pasakojimuose veikia ne tik žmonės, bet ir pilkapynų bei piliakalnių gyventojai, kipšiukai, laumės, žalčiai ir net  raudonas gyvačių karalius su aukso karūna vadinamasis – Padalec, pasirodantis kartą per septynerius metus.

Rinkinyje taip pat yra užrašų apie vietos užkalbėtojus ir užkalbėjimus, gydymus ir nužiūrėjimus, senojo tikėjimo maldininkus ir jų papročių tęsėjus. Rinkinys daugelį metų tarnavo kaip svarbus mokslinis šaltinis akademikams, tiriantiems Vilniaus apylinkes kalbos, folkloro, etnologijos ir istorijos aspektais.

Daugiau kaip pusė (842 iš 1408) tautosakos įrašų rinkinyje yra užrašyti vietine tuteišių tarme iš lenkais save laikančių Vilniaus apylinkių pateikėjų. Neries regioninio parko direkcijos pastangomis, šie tautosakos įrašai buvo išversti į lietuvių kalbą, ir papildyti komentarais.

Visą tautosakos rinkinį, užrašytą vietine tarme bei papildytą lietuvišku vertimu, bus galima rasti Neries regioninio parko direkcijos internetinėje svetainėje www.neriesparkas.lt.

Ida Stankeviciute (dešinėje) lkalbasi su pateikėja, 2004 m. | V. Vaitkeviciaus nuotr.

Ida Stankeviciute (dešinėje) lkalbasi su pateikėja, 2004 m. | V. Vaitkeviciaus nuotr.

Ida Stankevičiūtė gimė 1952 liepos 5 dieną, Kaune. 1970 metais įstojo į Vilniaus valstybinio universiteto gamtos fakultetą, kurį baigė 1975 metais.
Nuo 2002 metų rudens dirbo Neries regioninio parko kultūrologe. 2006 birželio 27 d. ji atsisveikino su šiuo gyvenimu panirusi į savo tyrinėtą mylimą Nerį…

Dalį savo surinktos unikalios medžiagos I. Stankevičiūtė paskelbė Lietuvių literatūros ir tautosakos institute leidžiamuose „Tautosakos darbuose“, dar daugiau paliko savo kruopščiai surašytus rankraščiuose ir įrašuose kompiuteryje. Dirbdama  Neries regioninio parko kulturologe Ida su didžiuliu įkvėpimu ir užsidegimu per trumpą keturių metų laikotarpį sugebėjo nuveikti labai daug darbų, kurių reikšmės neįmanoma pervertinti. Šiame krašte ji atrado ne vieną iki jos nežinomą piliakalnį ir pilkapyną, surado ir aprašė daugybę mitologinių akmenų Neryje ir jos pakrantėse, parengė daugybę stendų apie parko istorinį-kultūrinį paveldą.

Džiugu, kad Idos bendradarbių ir bendražygių dėka I. Stankevičiūtės surinkta medžiaga bus iškelta iš archyvų ir taps prieinama visiems besidomintiems mūsų tautos dvasiniu paveldu.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė