Visuomenei pristatytas Vilniaus senamiestyje rastas auksinių monetų lobis (nuotraukos, video) (0)

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Alkas.lt, A.Rasakevičiaus nuotr.

Šiandien gruodžio 10 d. Lietuvos nacionalinio muziejaus salėje buvo viešai pristatytos Vilniaus senamiestyje, adresu Subačiaus g. 19, vykdyto archeologinio tyrimo aplinkybės ir rastas auksinių monetų lobis.

Lobį 2014 m. gegužės–rugpjūčio mėn. rado Archeologijos projektų centro ,,Antiqua“ archeologai, UAB ,,Subačiaus namai” užsakymu vykdę detalų Subačiaus g. 19 sklypo archeologinį tyrimą. Tokie tyrimai vykdomi prieš visų objektų statybas Senamiestyje, mat netrukus šioje vietoje numatyti daugiabučių gyvenamųjų namų statybos darbai.

XIX-XX a. sklypo teritorija buvusi užstatyta mūriniais gyvenamaisiais namais. Yra išlikęs tikslus, 1932 m. sudarytas pastatų (patalpų) planas. II Pasaulinio karo metu pastatai smarkiai nukentėjo ir buvo nugriauti. Vakarinėje ir rytinėje sklypo pusėje sovietmečiu įrengti mūriniai garažai su apžiūros duobėmis ir rūsiais. Paskutiniu metu garažai buvo nenaudojami, o sklypo teritorija paversta nelegaliu sąvartynu.

Šiaurinėje ir šiaurės rytinėje sklypo dalyse atkasti prie gatvės stovėjusio korpuso rūsio sienos ir pamatai, laiptų konstrukcijos. Rūsio patalpose, kurios buvo užpiltos nugriauto pastato griuvenomis, aptikti pavieniai XIX–XX a. radiniai.

Šiaurės rytinėje rūsio patalpoje, prie pietinės sienutės, žemiau grindų lygio, smėlyje po pamato akmenimis liepos 24 d. buvo aptiktas dviejų valstybių auksinių monetų lobis (92 vnt., bendras svoris 668 gr.): JAV – 2,5 dolerio (2 vnt.), 10 dolerių (4 vnt.), 20 dolerių (1 vnt.); Rusijos – Aleksandro II (1855–1881) 5 rubliai (3 vnt.), Nikolajus II (1894–1917) 5 rubliai (38 vnt.), 10 rublių (44 vnt.).

Ankstyviausia monetų data skaičiuojama 1862 m., vėlyviausia – 1932 m. Rastos monetos buvo sudėtos į metalinę dėžutę. kuri beveik sunyko. Visas monetų lobis perduotas Lietuvos Nacionalinio muziejaus Numizmatikos skyriui.

Pagal ano meto (XX a,. 4-ojo dešimtmečio aukso kainas), vien tik aukso vertė būtų panaši į dabartinę. Manoma, kad tai juodai dienai sukauptas turtas, kuris vertinamas anuomet 3–4 metų vidutiniu vieno žmogaus uždarbiu. Dabar ši monetų kolekcija vertinama beveik 100 tūkst. litų.

Archeologai sako, kad lobio istorinė vertė yra menka, bet muziejui tai vertingas radinys, nes XIX–XX a. auksinių monetų lobio muziejus dar neturėjo, nes Sovietų sąjungos laikais visi tokie radiniai buvo išvežami ir išlydomi. Kol kas šios monetos nebus rodomos visuomenei, tačiau teminių parodų metu ateityje planuojama jas iškelti į viešumą.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė