2014-ųjų Kalbos premijos įteiktos J. Mateikienei ir R. Kauniečiui (0)

Kalbos premija įteikiama R. Kauniečiui | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Kalbos premija įteikiama R. Kauniečiui | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Gruodžio 11 d. Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje surengtame šventiniame vakare „Taip, Donelaiti!“, skirtame Kristijono Donelaičio metų pabaigai, buvo įteiktos 2014 metų Kalbos premijos.

Šių metų Kalbos premijomis apdovanoti LRT Lietuvos radijo žurnalistė Janina Mateikienė – už išskirtinį dėmesį taisyklingos kalbos vartojimui žiniasklaidos pranešimuose ir savanorystės veiklą tarp neįgalių žmonių, ir partizaninio karo metraštininkas Romas Kaunietis – už Lietuvos laisvės kovų dalyvių lituanistinio garso ir vaizdo archyvo sukūrimą.

Premijas įteikė Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkė Irena Degutienė .

Kristijono Donelaičio metų, Seimo paskelbtų minint 300-ąsias lietuvių literatūros klasiko gimimo metines, pabaigai skirtame šventiniame vakare Seimo Pirmininko pavaduotoja sakė: „Donelaitis ne tik perkopė Nemuną. Per šios, 300-osios, sukakties minėjimą išleidome Donelaitį „per svietą“ meniškai naują, daugiaprasmį, įvairiakalbį – nuo Vilniaus iki Klaipėdos, nuo Paryžiaus iki Čikagos: Donelaičio „Metai“ greta kitų kalbų jau bus skaitomi ispaniškai ir itališkai; skulptoriai, grafikai, tapytojai paskleidė „Metų“ idėją naujais meno kūriniais, kuriuos pamatė Lietuva ir Europa; interpretuojant Donelaitį, čia ir svetur suskambo nauji lietuviškos muzikos kūriniai.“

Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisijos pirmininkės teigimu, „parodėme, kad šis mūsų literatūros ąžuolas – Donelaitis, yra aukštas kaip bokštas, įdomus pasauliui, ne tik mums“.

kalbos-premija-j.mateikienei-lrs.lt-o.posaskovos-nuotr

Kalbos premija įteikiama J. Mateikienei | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

I. Degutienė taip pat pabrėžė, kad „tokios sukakties kontekste 11 kartą teikiama Kalbos premija tarsi reikalaujanti dvigubos šviesos. Viena vertus, tai premija už Kalbos puoselėjimą, kita vertus – ši premija atsiduria milžino šešėlyje ir primena apie pagarbą tradicijai ir apie iššūkius, kurie teko amžių raidoje lietuvių kalbai. Mūsų kalba ištvėrė, ji nuolat kinta, gražėja, tačiau visada klausia: ar mes patys ją tausojame, ar jos neniekiname, ar iš tikrųjų esame pasiryžę visi ir kiekvienas lietuvių kalbą tobulinti: mokslininkai ir mokytojai, politikai, verslininkai, žurnalistai. Štai tos keturios socialinės grupės, nuo kurių priklauso, ar mūsų vieša kalba gyva, ar stilinga, ar patraukli. Sveikinu Donelaitį iškilmingai išlydint ir pasitinkant 2014-ųjų Kalbos premijos laureatus.“

Kalbos premija teikiama nuo 2004-ųjų, kai Lietuviškos spaudos atgavimo 100-mečio minėjimo renginiuose, viešose akcijose buvo atgaivinta daug svarbių asmenybių vardų, prikelta kūrinių. Seimo Lituanistikos tradicijų ir paveldo įprasminimo komisija ėmė plėtoti Lietuvai nusipelniusių, bet primirštų žmonių ir svarbių įvykių įamžinimą, siūlydama įvairias formas. Tuo metu komisija nusprendė su šia premija susieti Felicijos Bortkevičienės atminimą, atsižvelgusi į intensyvią labdaros organizatorės veiklą, jos indėlį remiant mokslo siekiančią jaunuomenę, ginant žmogaus teises ir spaudos laisvės idėją (kaip teisę pasisakyti).

Kategorijos: Kalba, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė