Lietuvių kilmės JAV istorikas skaitys paskaitą apie istorijos didvyrius (0)

Alfredas Erichas Senas | URM nuotr.

Alfredas Erichas Senas | URM nuotr.

Gruodžio 9 d., 16 val., Kaune Vytauto Didžiojo universiteto S. ir S. Lozoraičių muziejuje (K. Donelaičio g. 58). prof. Alfredas Erichas Senas (Alfred Erich Senn) skaitys paskaitą „Istorijos herojai kaip žmonės“.

Lietuvių-šveicarų kilmės JAV mokslininkas prof. A.E. Senas, laikomas vienu garsiausių Lietuvos XX amžiaus istorijos tyrinėtojų, kurio dėka vakariečiai galėjo artimiau pažinti jiems svetimą, tuomet geležine uždanga atskirtą Baltijos šalį.

A. E. Senas yra istorikas, Viskonsino-Medisono universiteto profesorius emeritas, Lietuvos mokslų akademijos užsienio narys. Mokslininkas didžiąją gyvenimo dalį tyrinėjo Lietuvą, parašė apie ją daug mokslinių darbų, kurie buvo unikalūs, nes A. E. Senas turėjo retą pranašumą Vakaruose – mokėjo lietuvių kalbą, todėl galėjo susipažinti su kitiems neprieinama medžiaga.

Istorikas daugiau nei dešimtmetį dirbo Vytauto Didžiojo universitete Kaune, skaitė paskaitas žurnalistikos ir istorijos studentams, kuriose rėmėsi gyvosios istorijos metodu. Šis metodas atsirado tyrinėjant mažai istoriniais dokumentais pagrįstus atvejus ir suvokus, kad geriausias būdas patikrinti šią informaciją yra paimti interviu. Taip profesorius susipažino su įdomiais žmonėmis, žurnalistais, istorikais, politikais, kitomis istorinėmis asmenybėmis: rašytoju Vincu Mykolaičiu-Putinu, kalbininku Antanu Saliu ir daugybe kitų.

„Prof. Alfredo Ericho Seno paskaitas labai mėgo studentai. Net istorikų būryje jis išsiskiria novatoriškumu, nes tyrinėjo jautresnes, mažiau žinomas temas. Gyvosios istorijos metodas jam leido kalbėti apie tai, kas sunkiai įrodoma, ir kartu pažinti įdomius žmones – herojus, kuriuos mes žinome iš istorijos ar literatūros, žinome jų nuopelnus. Tuo tarpu profesorius per gyvą pasakojimą gebėdavo ne tik sužinoti dalykinius klausimo aspektus, bet ir atpažinti tą žmogų, jo jautrumą, gyvenimiškus išgyvenimus“, – pažymėjo VDU viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė.

Paskaitoje „Istorijos herojai kaip žmonės“ prof. A. E. Senas papasakos apie savo gyvenimą, šeimą, susitikimus su įdomiomis istorinėmis asmenybėmis, pasidalins vertinga patirtimi.

VDU garbės daktaras taip pat yra vertinamas kaip talentingas rašytojas, pasakotojas. Vytauto Didžiojo universiteto serijoje „Acta Humana“ 2012 m. buvo išleista A. E. Seno knyga „Lithuania In My Life“ („Lietuva mano gyvenime“) apie tai, kaip Lietuva atsirado jo tėvo, šveicarų kalbininko Alfredo Seno, ir vėliau jo paties gyvenime. Per vieno žmogaus ir jo šeimos istoriją atsiskleidžia pažintis su XX amžiaus Lietuva.

A. E. Senas yra knygų ir daugybės mokslinių bei publicistinių straipsnių autorius, dauguma jų – apie Lietuvos istoriją. Jo darbas „Gorbachev‘s Failure in Lithuania“ („Gorbačiovo nesėkmė Lietuvoje“) 1996-aisiais buvo apdovanotas Edgaro Andersono prezidentine premija, kurią įsteigė Amerikos Baltijos studijų asociacija.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė